Cystitis Wicked si për të mbrojtur veten


 • Çfarë është cystitis?
 • Simptomet e cystitis
 • Shkaqet e cystitis
 • Trajtimi i cystitis
 • Ushqimi për cystitis
 • Shërimi boronicë

 • Çfarë është cystitis?

  Cystitis - inflamacion i murit të fshikëzës. Nuk është me penetrimin e infeksionit përmes uretrës ose veshkave në fshikëz. Pasi i sëmurë, gratë përballen me rrezikun e këtij problemi pa pushim (infeksion kthye në 15% të rasteve).

  Cystitis - një nga grupet më të zakonshme të infeksioneve bakteriale.

  Në Shtetet e Bashkuara 3 milion njerëz shkojnë te mjeku për cystitis. Në këtë sëmundje, edhe shumë gra vuajnë. Sociologët intervistuar 660 gra të reja nga 4 qytete në Rusi.

  Zhvillimi i të paktën një episod të cystitis gjatë gjithë jetës vërejtur 19% e të anketuarve.

  Razvityeye dy ose më shumë episode të cystitis u vu re për 51,2% të pacientëve 3 episode - në 27,4%, 4 episode - në 14,4%, 6 episodet - në 7,2% të pacientëve.
  Ndonjëherë simptomat e cystitis duket si Tro grua edhe përkohësisht humbet aftësinë për të ruajtur stilin e jetës tuaj. Po, cystitis 17.5% e të anketuarve çuar në paaftësi të përkohshme për 1-3 ditë në 6,3% - për 3-5 ditë në 6,3% - për 5-7 ditë në 4% - më shumë se 7 ditë .


  Simptomet e cystitis

  Cystitis akute mund të shfaqen papritmas. Nuk ka siklet, ndjesi djegie në perineum ndërsa urinimi - kjo është shpesh (ndonjëherë çdo 5-10 minuta) dhe të dhimbshme, dhe ul sasinë e urinës çdo kohë.


  Dhimbje mund të jenë të ndryshme: djegie, prerja, Blunt - fundi i urinimit është përforcohet.

  Urina mund trazim (gri ose të bardhë), dhe madje edhe të përziera me gjak. Nuk ka dhimbje në bark, mbrapa ose pobolyuye prapa. Ndonjëherë temperatura e gruas rritet dhe të përzier.

  Ekspertët nga Anglia kryer një studim dhe ka gjetur se gratë panik frikë nga simptomat e cystitis. Rezultatet e anketës së më shumë se 100 grave tregoi se 50% të paktën një herë përjetuar simptomat e dhimbshme të cystitis.

  40% e grave vuajtur nga sëmundja klasik besonin se ata vuajnë shumë më të tmerrshme sëmundje, cystitis - një sëmundje veneriane ose kancer. 35% raportuan se ata besojnë se çështja e tyre ishte shkaktuar nga seksi cystitis.

  Mbi 50% e trajtuar veten e tyre dhe 28% i bëri thirrje gjinekologu.


  Shkaqet e cystitis

  Pra, sëmundja mund të shkaktojë një shumëllojshmëri të faktorëve, të tilla si:

 • hipotermi trup (një nga shkaqet më të zakonshme)
 • pezmatimi i organeve gjenitale,
 • kapsllëk,
 • gurët në veshka, fshikëz,
 • Konsumimi i shpeshtë i ushqimeve pikante, alkoolit,
 • veshje shumë të ngushtë,
 • Shtatzënia, lindja.
 • Cystitis mund të provokojë stres. Përvojat e forta psikologjike në mënyrë dramatike dobësojë gratë e imunitetit. Stresi bën atë lloj të një goditje për procesin inflamator që ndodh në vendin e dobët të trupit. Pra, në qoftë se ju ende keni inflamacion në fshikëz, stresi mund të shkaktojë cystitis.

  Infeksionet e traktit urinar në gratë janë shpesh të lidhura me seksualitetin - e cila është arsyeja pse ajo është e rëndësishme për higjienën personale. Besohet se nëse para dhe pas seksit për të shkuar në tualet (zbrazët fshikëz), gjasat e cystitis është ulur me 2 herë.

  Disa gra të gjeni se pas menopauzës mund të shkaktojë cystitis - por kjo nuk është kështu. Me moshë, trupi humbet ujë, dhe nëpërmjet saj të gjitha indet e trupit janë elasticitet më të rrepta të humbasin dhe nuk ngjeshur si në mënyrë efektive si më parë. Kjo vlen edhe për mur fshikëz. Si rezultat, fshikëz nuk është zbrazur tërësisht dhe ajo ndërton një infeksion.


  Trajtimi i cystitis

  Sipas shkencëtarëve, nëse infeksion fshikëz nuk trajtohet në kohë, në 40% të rasteve të cystitis bëhet kronik, e cila është shumë më e vështirë për të kuruar se procesi i ngushtë. Prandaj, simptomat e para të cystitis e rëndësishme që menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.

  Trajtimi i cystitis është reduktuar në tre faktorëve kryesorë: me përdorimin e drogës, të ushqyerit dhe higjienën personale.

  Përdorimi i antibiotikëve dhe barnave anti-inflamatore e nevojshme. Droga më të zakonshme janë:

 • Biseptol (zakonisht jepet 2 tableta 2 herë në ditë)
 • nevyhramon (0,5 g 4 herë në ditë)
 • furadonin (0,1 g 4 herë në ditë)
 • Furagin (0,1 g 3 herë në ditë).

 • Nëse pas 5-10 ditësh cystitis nuk mund të shërohet, i emëruar nga antibiotikët. Kjo zakonisht ampicillin (500 mg 4 herë në ditë).


  Ushqimi për cystitis

  Kur cystitis është jashtëzakonisht i rëndësishëm. Kështu, hapi i parë është për të eliminuar nga ushqimet dietë që përmbajnë një shumë të kripës (ushqime të konservuara dhe turshi, patate të skuqura, biskota), proteina të përqendruara (mish, djathë, djathë, peshk, fasule), produktet që përmbajnë sheqer artificial ( ëmbëlsirat, karamele, sodas).
  Më të mirë për të përdorur perime të freskëta, lëngje perime të freskëta (karrota veçanërisht e dobishme), drithëra me drithërat.


  Shërimi boronicë

  Shkencëtarët në mbarë botën ranë dakord se ajo është jashtëzakonisht e dobishme në sëmundjet e grave klasike s mund të jetë boronicë.

  Ekspertët kanë vërtetuar se në qoftë se ju pini 1,5 gota me lëng boronicë një ditë, përkeqësimi ndodh 2 herë më pak.

  Efekti terapeutik i boronicë shpjegohet nga prania në të e acidit benzoik dhe proantotsyanydyna (përveç boronicë proantotsianidyny është boronica, boronica, kumbulla, avocados, kikirikë, kanellë dhe kerri).

  Për shkak të pronave të saj anti-inflamator dhe antibacterial e Kastrati quajtur antibiotik natyral. Gjithashtu besohet se substancat në lëng boronicë, të ndryshuar përbërjen e urinës, dhe ajo bëhet e papërshtatshme për jetën e baktereve.

  Boronicë e dobishme në çdo formë: freskëta, të thata, lëng boronicë të ngrirë dhe nektar.

  Kështu, doza ditore terapeutike e boronicë përfshijnë:

 • 1,5 filxhan (300 ml) e 25-30% lëng boronicë
 • 2,5-3 gota e 15% lëng boronicë,
 • 1,5 filxhan (300 ml) manaferrat të freskëta ose të ngrira,
 • 1 lugë gjelle (30 gramë) të thata manaferrat Kastrati.
 • Më mirë, sigurisht, është një fryt, që nga lëng frutash dhe pije përmbajnë sheqer shtesë dhe.

  Manaferrat ngrira nuk janë domosdoshmërisht të shkrirë tërësisht para përdorimit. Ju mund ta bëni këtë: në çaj të nxehtë të hedhur një pjesë të vogël të manave të ngrira, ata vënë më mirë sa më shpejt të jetë e mundur për boronicë arritur të shkrihet vetëm mbi, mbeti i ngrirë brenda.

  Një tjetër pronë e dobishme e Kastrati: shkencëtarët izraelite zbuluan se lëng i saj përmban një komponent që mbron qelizat nga depërtimit uretrës e baktereve të dëmshme.

  Megjithatë, nuk është një shumë e konsiderueshme "por": lëng boronicë nuk duhet të përkeqësojë djegie gjatë urinimit. Nëse kjo ndodh, arsyeja nuk qëndron në bakteret cystitis, por diçka tjetër.