Rotavirus WickedTemperaturë të lartë, hundë i lëngshëm, të vjella, stomak mërzitur - vetëm sa për prindërit "me dijeni" mund të thonë: "ime gripit zorrëve të fëmijëve."
Në fakt, arsyeja që në jetë të quajtur "gripi zorrëve", është rotavirus - nayspravzhnisinka infeksion intestinal.

Në përgjithësi, incidenca e rritjes Rotavirus infeksionit ndodh në dimër, sidomos në periudhën nga janari deri në mars. Kjo është për shkak të faktit se ndryshe nga rotavirus tjera akute të infeksionit të zorrëve ndjehet në mënyrë të përkryer në temperatura të ulëta. Pse ne duhet pastaj filloi duke folur për sëmundjen tani? Për shkak se në disa raste të infeksionit rotavirus ndodh gjatë ditëve të ftohta të verës.

Sipas mjekëve, shumica e kësaj tiranie të fëmijëve të prekshëm të moshës 1 deri në 3 vjet. Nga vitit në foshnjat janë antitrupat e nënës që e pengojnë depërtimin e virusit në trup. Pra, foshnjat 'imunizuar' nga infeksioni Rotavirus. Por, sa më shpejt që fëmija kalon në një grup tjetër moshe, rritet rrezikut.


Si mund ta arrijë këtë infeksion?

Për shkak se virusi është përhapur, ajo për fat të keq nuk e marr është punë e madhe. Kjo është e njëjta sëmundje "duart e pista", e cila është kaluar nga një person në tjetrin përmes sendeve shtëpiake, ushqim i përgatitur. Një tjetër rrugë e mundshme dhe më e zakonshme e infektimit - përmes ujit, lumi, mirë dhe rubinet.


Virusi nuk është vetëm mirë "kalitur" është gjallë dhe në temperaturë zero, por janë "notar" - mund të jetë e gjatë në ujë, pastaj duke marrë në ushqim.


Si e bën këtë sëmundje?

Që nga fillimi i sëmundjes mund të ndodhë një hundë të vogël hundët dhe fytin. Prandaj, pacienti dhe mjeku është i gabuar shpesh për sëmundje Rotavirus respiratore akute, dhe në qoftë se kjo i shtohet një temperaturë të lartë - për gripin. Por ky është vetëm fillimi. Përhapja kryesor i virusit fillon në traktin gastrointestinal. Ai thyen enzimat ndihmon tretjen e ushqimit dhe kjo shkakton diarre. Periudha e inkubacionit pas infeksionit - 1-4 ditë.

Ajo fillon me sëmundje akute - për të ngritur temperaturën e lartë (deri në 39-40 gradë), i cili është mbajtur për 1-2 ditë.

Në orët e para të një fëmije fillon të vjella. Ajo mund të jetë i sëmurë për 3 ditë. Për të bashkohet me këtë dhimbje koke simptomë, letargji, dhe nganjëherë ethe. Në të njëjtën ditë apo tjetër shfaqet diarre - stools të lirshme shpeshta përlotur - deri në 20 herë në ditë. Kjo dhimbje të barkut janë të rralla. Fëmijët e vegjël karrige mund të jetë normal, por i zbardhur. Kohëzgjatja e diarresë - 5-6 ditë. Ndonjëherë ajo është e shoqëruar nga një të ftohtë të vogël, por ajo është e vogël dhe shpejt.


Çfarë duhet të bëni?

Infeksion Rotavirus më shpesh përfundon në vetvete. Hospitalizimi është e nevojshme vetëm në raste të rënda, kur ka dehidratim të rëndë.

Prandaj, prindërit duhet të kujdesen që në fëmijën e tyre nuk ndodhi. Për ta bërë këtë, jepni fëmijën të pijë shumë dhe shpesh. Dhe për të rivendosur ekuilibër-ujë i kripur jap rehydron përmban natrium nevojshme të trupit, sildenafil kalium. Për ta bërë këtë, 1 fondet pluhur të shpërbëhet në një litër ujë, atëherë pini një doza të vogla të fëmijës për 1-3 ditë derisa diarre ka ndaluar.

Disa mjekë shumë vëmendje i është kushtuar në këtë periudhë dietë. Feed fëmijën shpesh duhet pjesë të vogla, të hahet kryesisht gatuar - drithëra, supave vegjetarian, perime, patate pure, mollë e pjekur me sheqer, bukë të thata.

Nga dietë duhet të përjashtojë të gjitha produktet e qumështit, dhe në fazën akute të sëmundjes nuk duhet të jepet lëng, mish, lëngjet e mishit.

Sigurisht, në qoftë se ju jeni në qytet, problemi mund të zgjidhet thjesht, dial klinikë dhe thërrisni një doktor. Dhe në qoftë se jo? Cili mjek nëse ju jeni 300 kilometra nga Moska? Por ju nuk duhet të trembet. Është e nevojshme për të thirrur pediatrin nga çdo qytet aty pranë. Mos kini frikë se ju do të bien mjeku i sëmurë provinciale me rotavyrusom edhe të trajtojë atë.

Ne jemi vetëm duke konfirmuar diagnozën dhe të përshkruajnë pilula. Por pas kthimit të fazës akute - ftohur, të ndaluar të vjella dhe diarre - brenda 10 ditëve le fëmijën tuaj ndonjë enzimat - forte i tillë mezim apo festive.

Kjo stabilizon proceset dhe të punojnë në të traktit gastrointestinal (sistemin tonë të tretjes). Në përgjithësi, infeksion Rotavirus të paktën një herë në transfertat e tyre të jetës secili dhe kalon atë pse e pakëndshme, por më kot.


Çfarë është një bartës i virusit?

Ne kemi thënë se edhe pse trajtimi zakonisht kalon shpejt dhe me sukses, mund të formojnë transportuesit të virusit, e cila duhet të shmanget. Për shembull, sipas disa, i rritur gati një në pesë janë bartës asimptomatikë e rotavirus dhe përbën një kërcënim të vërtetë për të tjerët.


Shmangia zgarë?

Ne duhet të mbajnë në mend se shpesh fëmija bëhet një bartës i infeksionit shpesh vuajnë nga infeksionet e zorrëve.

Deri në një masë më të cenueshme për fëmijët të cilët shpesh janë të sëmurë vetëm ndonjë grup të infeksioneve virale e SARS (infeksion i rëndë rotavirus).


Çfarë duhet të dimë?

Edhe 30 vjet më parë e rotavirus askush nuk e dinte. Në sëmurë diagnostikuar "gastroenterit epidemi", arsyet për të cilat nuk janë marrë për të gjykuar.

Hapja e rotavirus që lidhen me emrin e studiues australian R. Peshkopi, i cili arriti në 1973 për të zbuluar grimcat virale në qelizat epiteliale të ulcerat duodenale në njerëzit që vuajnë nga diarreja.

Në 1979, ekspertët nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u miratua nga termit "rotavirus", e cila mori emrin e saj për shkak të ngjashmërisë së strukturës së virusit me një rrotë (rotacioni -. «Wheel", lat).Ajo u zbulua më vonë 5 lloje të virusit - nga A tek E. Tani, shumica e sëmundjeve janë të shkaktuara nga grupit A, në të cilën janë nëngrupe.


Shmangia e sëmundjes?

Rotavirus vra shpejt nga valë, dhe, në fakt, në bazë të këtij parandalimin - të gjithë ujit të pijshëm duhet gjithmonë të zier.
Këshilla e dytë është edhe më e lehtë - për të larë rregullisht duart e tyre.

Nëse ju keni një infeksion rotavirus familje duhet të izolohet pacienti për të siguruar vegla personale, peshqir.

Së shpejti, padyshim, do të jetë në gjendje për parandalimin e sëmundjes përmes imunizimit. Aktualisht duke u testuar vaksinën TETRA-oral kundër rotavirus, që përfshin variacione atenuara e tipit të virusit 1-4.

Informacione nga artikullin "rotavirus"