Përgatitja për proctologist fillestare provimit


 • Përgatitja për proctologist fillestare provimit
 • Përgatitja për proctosigmoidoscope
 • Përgatitja Fortrans
 • Enemas Përgatitja
 • Inxhinieri formulim spastrim klizmë
 • Përgatitja për një colonoscopy dhe irrigoskopii

 • Përgatitja për proctologist fillestare provimit

  Nëse ju vendosni të aplikoni për proctologist për dhimbje të forta në anus apo gjakderdhje e rëndë, atëherë përgatitet për Kërkohet provim.

  Në raste të tjera para se ekzaminimi fillestar është e mjaftueshme për 1-2 orë para pranimit për të vënë një klizmë vogël spastrimit (e ashtuquajtura "dardhë"). Kufizimet në të hahet atje.

  Nëse ju keni shkruar një takim pas punës në mbrëmje, dhe mundësinë për të mos përgatitur, atëherë ju mund të vendosni një klizmë spastrimit pas rritje karrige.  Ky trajnim është i mjaftueshëm për shqyrtimin e kanalit anal, të identifikuar hemorroide patologjike, fissures, etj Nëse marrja në pyetje fillestar i planifikuar metoda të tjera diagnostike të tilla si sigmoidoscopy, ju duhet për të përgatitur më në tërësi.


  Përgatitja për proctosigmoidoscope

  Klinika ju mund të përgatiten për manipulim duke përdorur aparatin për kolonohidroterapii drejtpërdrejt në hulumtim. Ajo merr një shtesë prej 10-15 minuta.

  Nëse ju vendosni për të përgatitur veten, atëherë ka dy mënyra për të përgatitur manipulimin zorrë:

 • laksativ (Fortrans);
 • spastrim enemas;
 • Çdo metodë ka pro dhe kundra: përgatitjen e enemas - punësim mjaft rëndë dhe të gjatë; Fortrans shije të keqe, ju duhet të pini shumë dhe disa pacientë prandaj po përjetojnë siklet të konsiderueshme.


  Cilësia e njëjtë në të dyja rastet, kështu që zgjedhja është i durueshëm.

  Përgatitja Fortrans

  Pranimi Fortrans dëshirueshme për të filluar me 1.5 - 2 orë pas ngrënies.
  Cdo pakete e medikamentit tretur në 1 litër ujë. Mbi 1 orë për të pirë 1 litër zgjidhje, një gotë për 15 minuta në gllënjka të vogla. Kufizimet në ushqim atje.

  Një shqyrtim i drogës është marrë në mëngjes përpara, 4 pako Fortrans edukuar në 4 litra ujë dhe merren 15 deri 19 orë, kohë e përafërt e laksativ - 16-21 orë.

  Ekzaminimi në pasdite, drogës është i thyer në dy ditë. Në prag të pije pacientit 2 litra zgjidhje (dmth 2 pako) 17-19 orë, kohë e përafërt e - 18-20 orë.

  Në ditën e studimit duhet të marrë një tjetër 2 pako me 7-9 orë, kohë e pritur e laksativ - 8-11 orë.


  Enemas Përgatitja

  Ekzaminimi në pasdites (përafërsisht 15-17 orë) të, mëngjes kontinental, nuk darkë. Enemas Pastrimit (turi Esmarch) bëri 12, 13, 14 orë.

  Një shqyrtim i mëngjes, darkë dritë, mëngjes dritë. Natë më parë, 1-2 spastrim klizmë (në ujë të pastër), 1 spastrim klizmë mëngjes për 1-1,5 orë për të vizituar.


  Inxhinieri formulim spastrim klizmë

  Për të pastër përgatitjen zorrë dhe kërkimin për një të ashtuquajtur turi Esmarch (pacientët shpesh e quajnë atë "shishe me ujë të nxehtë" për shkak të ngjashmërisë).

  Vendosja klizmë është kryer shtrirë mbi krahun e majtë me këmbët e përkulura dhe këmbët në stomak forcuar.

  Është e këshillueshme për të përgatitur një pellgut dhe leckë (peshqir), në rast se ju nuk mund të mbajë ujë.

  Në një gotë e madhe Esmarch derdhur 1-1,5 litra ngrohtë (temperatura dhomë) ujë, pasi që ai ngrihet në një lartësi prej 1-1,5 metra. Cleese në shtetin e ngritur mund të mbajë ndonjë i familjes, ose në qoftë se ju bëni procedurën pa ndihmës, ju mund të ul receptorin e telefonit atë (kjo është zakonisht në klizmë është një vrimë). Pastaj tip shkon poshtë në një pellg, të hapur një rubinet (trokitje e lehtë në qoftë se jo, ju mund të zëvendësojë pin) dhe ajrit të prodhuara dhe pak ujë, dhe pastaj tap është e mbyllur.

  Tip smeared vazelinë dhe injektuar në anus hap rubinetin, pastaj një lëng nën presion hyn në rektum. Pas heqjes së majës, të larë me sapun nën ujë të rrjedhshëm të ngrohtë dhe vlim.


  Përgatitja për një colonoscopy dhe irrigoskopii

  Përgatitja për këto teste të kryhet në mënyrë të barabartë, si zbatimi i tyre është i mundur vetëm me pastrimin e plotë të përmbajtjes zorrës së trashë. Opsionet për trajnim dhe dy - pastrimin klizmë ose Fortrans. Fortrans pacient merr në skemën e sipërpërmendur (shih. Përgatitja për proctosigmoidoscope).

  Në përgatitjen enemas 2-3 ditë për të studiuar besshlakovoy pacient është bërë obligim një dietë para studim - 30 g vaj pluhur brenda.

  Mbrëmje para se të bëjnë 1-2 enemas spastrimit nga metoda e përshkruar më sipër. Darka nuk është e lejuar. Mëngjes i studimit lejuar një mëngjes të lehta dhe pastaj të bëjë 1-2 spastrimit enemas 2 orë para procedurës.