Rritja humbjen e flokëve - pse


 • Shkaqet e humbjes së flokëve
 • Androgjenetike alopecia
 • Humbje e flokëve Shperndare

 • Sëmundje
  Përdorimi i zgjatur i drogës dhe gjithashtu të sigurojë stresin emocional
  efekt i dëmshëm në cilësinë dhe rritjen e flokëve. Ndonjëherë kjo flokët
  mund të mbulojë të hollë - të ashtu-quajtur baldness, por ajo vetëm
  i përkohshëm, rezultat i shkurtuar ciklin jetësor të flokëve,
  hyrje e hershme fazë gjëndër pushime.

  Triholohy -
  Ekspertët moderne për flokët - thotë: problemi i pacientëve
  Flokët më të rinj. Megjithatë, sëmundja mund të shpejt të të çojë në humbje nuk
  flokët, dhe fakti që ata do të bëhen më të holla dhe më pak i brishtë
  me shkëlqim. Nëse një sëmundje serioze do të shkaktojë që shumë

  Shuma e flokëve në të njëjtën kohë të hyjë në një fazë pushimi, ajo do të menjëherë
  veçanërisht sepse ata poridshayut dhe madje mund të jetë tullac. Megjithatë
  disa muaj flokët i ri të rritet përsëri.

  Ndonjëherë shtatzënisë
  gjithashtu mund të shoqërohet me një efekt të ngjashëm. Shpesh ndodh që
  pas nënës lindjes fillojë në rënie e flokëve. Kur ata
  të rritet përsëri përsëri - dhe kjo mund të shkojë deri në 2 vjet - ata mund të kenë
  nuk është e njëjtë si më parë, shikoni, për shembull, të jetë
  me onde ose kacurrela në vend të drejtë.


  Shkaqet e humbjes së flokëve

 • dhe një,%
  B7 shkakton flokëve hedh lëng hershëm - trashëgim të keq;
 • tjetër


  - Sëmundjet e brendshme kronike - mosfunksionim hormonal,
  sëmundje e sistemit endokrin, sëmundjeve të traktit gastrointestinal,
  Lindja e fëmijës, menopauza, tableta protizozachatochnye, disa sëmundje të tjera
  dhe rrezatimi dhe terapi të drogës, disa ilaçe;
 • kronik
  stres (kur ka vazospazmës madhe eksitim, gjak
  vija-vija në kokë, flokët dhe furnizimin gati 10% deri 15% thyer
  gjëndër e flokëve vdes), fizik dhe emocional
  lodhje;
 • Efektet negative të faktorëve të mjedisit (veçanërisht të rrezatimit të lartë);
 • Ndryshimet e temperaturës (duke përdorur një tharëse flokësh, rollers nxehtë e flokëve, Electroforceps, që shëtiste në të ftohtë, pa një kapelë apo ngrohjes pa mjeshtrave);
 • veprim

  kimike (permanent joprofesional,
  ngjyrosje, zbardhues në shtëpi), shpesh
  Eksperimentet amatore shpeshta me flokët e tij të gjetura në
  rrezik. Një ngushëllim është se këta faktorë shkaktojnë të përkohshme
  alopecia, të cilat mund të ndalet pas eliminimin e shkaqeve dhe në
  ndihmojë trajtim zgjedhur si duhet;
 • qarkullim të dobët për shkak të kapele të shtrënguar, kapele, etj.;
 • përdorim
  për shampooing vështirë dhe ujë chlorinated (gëlqere prodhuar
  Veshje dries dhe irriton kokës dhe flokët clogs poret, u jep
  Ujë-yndyrë dhe bilanci acid-bazë, faturat e vështira

  oksigjen dhe ushqyesve);
 • alkooli dhe nikotina;
 • i çekuilibruar
  të ushqyerit, dietë nuk kanë sasi të mjaftueshme të vitaminave dhe
  micronutrients. Për rritjen e flokëve është ushqim shumë i rëndësishëm me
  proteina të mjaftueshme dhe hekur;
 • i përkohshëm
  Humbja mund të fillojnë gjatë një dietë të rreptë (200 deri në 400 kalori
  ditë) apo vegjetarianë. Efektet e dobishme për rritjen e flokëve
  ofron të ulët të ushqimit në yndyrë dhe shumë e
  proteina: mish pule ligët dhe viçi, dhe fasule. Të kujdeset për
  Sasi të mjaftueshme të hekurit, të cilat mund të merret nga viçi
  arra, shegë dhe drithërat me shtesa të posaçme;
 • seborrhea.

 • Rënies nga
  e flokëve (alopecia) - është pothuajse gjithmonë një shenjë e mosfunksionim të trupit:
  njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kronike nuk mund
  mburremi luksoze e flokëve të shëndetshme. Prandaj luftojnë me humbje
  Flokët duhet të fillojë me ekzaminimin mjekësor. Para së gjithash ju
  duhet të këshillohet me një endokrinolog, immunologist dhe trichologist. Dhe më mirë
  të kthehet në qendrat e specializuara ku çdo gjë për
  Diagnoza dhe trajtimi. Trichology gjetur se çdo person
  në kokë rreth një milion follicles flokët, por flokët rritet vetëm
  me 100-150.000. Ndonjëherë më mirë të mos luftojmë për ruajtjen e
  Rënia e flokëve dhe stimulimin e aktivitetit ende nuk është duke punuar

  follicles. Vitaminë zgjedhur individualisht dhe kompleks mineral
  forcuar efektin kryesor të trajtimit të flokëve. Identifikimi përbërjen
  vitamina dhe minerale humbur ndihmon mineralohramma.


  filloi alopecia nuk është e nevojshme të dëshpërimit, pavarësisht razvoroshennuyu
  flokët. Të kuptuar shkaqet e humbjes së flokëve, prodiahnostiruyte tuaj
  trup. Për humbjen e flokëve të lidhur me sëmundje, fizik
  lodhje apo shtatzënia zgjidhur. Apo ndoshta ju jeni duke folur vogël
  spot tullac që hapen tuaj "Sokratit" ballin.

  Nëse
  Duke folur seriozisht, duhet të theksohet se pse baldness si
  zakonisht burrat e pjerrëta dhe zakonisht në fusha të caktuara.


  Thirrjet Shkenca baldness ndonjë shkallë e alopecia (nga Alopex greke. -
  "Fox", e cila është e njohur për të vuajnë nga çelin shëmtuar në vit).
  Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se ekzistojnë tre lloje kryesore të alopecia - androgen,
  ose femër, fole dhe traumatike. Statistikat gjithëdijshëm
  thekson se problemi mesatare alopecia shumë të rëndësishme për 40-50%
  burrat dhe 20-30% e grave në të gjithë botën. Burrat dhe gratë humbasin flokët
  ndryshe. Së pari, njerëzit e flokëve fillon të bjerë jashtë kurorës
  (Mjekët e quajnë këtë "kapak Kardinalin") ose ballin ("corners sekrete
  Këshilltar "), ndërsa në gratë e flokëve bie në mënyrë të barabartë nga të gjithë
  sipërfaqja e kokës ("flokë tayuschaya").


  Androgjenetike alopecia


  Forma më e zakonshme e alopecia është e flokëve që
  ndodh në rreth 95% të balding burrave dhe grave kur
  trupi prodhon sasi të rritur të reductase 5-alfa -
  një enzimë që konverton hormon mashkullor (testosterone) në
  dihydrotestosterone. Si rezultat i rënies së fazës së flokëve
  gjëndër dhe mund të bëjë flokët vetëm mezi të dukshme vellus.
  Në të njëjtën kohë rënie ciklin e jetës së flokëve, duke rezultuar
  atëherë ajo gradualisht thins dhe bie.

  Gratë në gjak edhe
  janë hormonet mashkullore. Përmirësimi i nivelit të tyre si rezultat i një
  mosfunksionim të hormoneve mund të shkaktojë alopecia.

  Në follicles sipërfaqësore
  (Pjesa kryesore e follicles flokët), janë receptorët që janë në mënyrë të barabartë
  me dëshirë pranojnë një molekulë si meshkuj (testosterone) dhe femra
  (estradiol) hormonet. Gratë vetëm duhet një kafaz për mbështetje
  flokët. Burrat kanë të njëjtin vdekjen gjëndër, edhe në qoftë se goditi vetëm
  një nga receptorët. Kjo është, më shumë dhe më pak receptorët në gjak
  estradiol, më shumë të ngjarë të rritet tullac. Numri njëri dhe tjetri
  shkaktuar gjenetikisht.

  Shpesh gjen fillon procesin
  baldness është trashëguar nga vija e babait apo të nënës së
  gjyshi. "Pranuar" baldness trashëguar mund namitytysya tashmë në adoleshencë:

  70% e gjeneve të hershme baldness për të fajësuar.
  Unë vuajnë nga
  Kjo, sipas statistikave, 10% e meshkujve dhe 5% e femrave. Follicles flokët në
  kokë me numër të madh të receptorëve sesa pjesëve të tjera të trupit. Në
  Megjithatë, me moshë në meshkuj aktivizon prodhimin e mashkullit
  hormonet. Në fushën e follicles të lartë dhe ballin flokët vdesin brenda
  Ndërveprimi i mashkullit hormonet tek receptorët e follicles flokët. Dhe
  bulbs zverku dhe rajone të përkohshme lirë e receptorëve. Por në
  gratë që kanë tendencë për të alopecia është shumë më pak se meshkujt, të gjithë
  i qartë: numri i estradiol ata kanë shumë më të larta.

  I jashtëm

  manifestimet e alopecia androgjenetike është mjaft tipik. Men
  ajo zhvillon, zakonisht afër 20 vjet, gratë - 20-30
  vjet. Nuk është humbje e flokëve, e cila ndodh në valë,
  alternuara me periudha lehtësimi. Shpesh kjo është e kombinuar me një rritje në
  Aktiviteti i gjëndra dhjamor, e cila e bën pacientët më shumë gjasa për të larë flokët e mi,
  që forcon më tej humbjen e flokëve. Hair gradualisht bëhet më e hollë,
  bëhet pa ngjyrë. Për shkak të anahenovaya faza shkurtimin
  Gjatësia e flokëve gjithashtu bëhet më i vogël.

  Sipas
  Klasifikimi standard, të dy burrat dhe gratë janë të dallohen
  androheneticheskaya alopecia mashkull dhe femër lloji IV dhe I-III

  gradë respektivisht.

  Në alopecia në
  mashkull e flokëve model i hedh lëng vërejtur formë trekëndore në bote
  Fushat (I skenë), pastaj në ballin dhe qafën (II shkallë). III
  në përputhje me flokët hedh lëng shpërndarë në qendrore-parietal
  rajon, me progresion e saj të flokëve është vetëm në një të vogël
  Zona midis ballore dhe parietal Rajoni Qendror (shkallë IV); kjo
  zonë me kalimin e kohës zhduket (shkallë V). Ndoshta gradual
  zhvillimi i alopecia totale, por në gratë kjo zakonisht nuk është e
  vërejtur.

  Lloj grua androgjenetike
  alopecia manifestimet e ndryshme klinike. Ajo karakterizohet nga

  prania e xhepat e flokëve hedh lëng në rajonin qendror-parietal, që
  ka formë ovale. Një tipar i rëndësishëm është mungesa e
  humbja e flokëve në tempuj dhe mbi ballin. Klasa I korrespondon dobët
  i rëndë, shkalla II - i moderuar, III - e shprehur fuqimisht alopecia.
  Besohet se gratë zhvillojnë baldness II shkallë tregon
  Prania e hyperandrogenism, zakonisht si rezultat i ndryshimeve në vezore; III
  shkallë zakonisht ka një para-apo post-menopausal, më shumë
  mosha herët - në praninë e patologjisë ovarian si
  gjëndra veshkave.


  Humbje e flokëve Shperndare

  Me kusht që edhe të përhapur
  humbje e flokëve, e cila zakonisht është një fazë e hershme

  baldness anroheneticheskoho, alopecia ose moshës. Shpesh kjo
  formë telohenovaya e humbjes së flokëve (megjithëse ndonjëherë edhe ndodh
  formë anahenovaya e flokëve hedh lëng shpërndarë). Duhet të theksohet
  gjithashtu se ka ndryshime fiziologjike humbje telohenovaya
  Flokët: Kjo humbje e flokëve gjatë shtatzënisë dhe menjëherë pas lindjes; kjo
  flokët hedh lëng në gratë e moshës 16-19 vjet; është senile apo
  humbje presenilna flokët në moshë të vjetër. Megjithatë, në të gjitha këto
  raste duhet të jetë i sigurt nuk kemi të bëjmë me një fillestar
  fazë androgjenetike alopecia.

  Po
  i quajtur fole apo i shpejtë, alopecia ndodh shumë më rrallë

  androgen - rreth 10% e të gjitha rasteve të baldness. Megjithatë
  ajo vetëm jep pamjen më probleme papritur, dhe
  gjithashtu humbje e flokëve pabarabartë. Fajtor i tullac-patch gjenit e gjashtë
  kromozom. Pse - i panjohur për shkencën. Por është ndryshim i papritur në
  kromozom i gjashtë, i cili mund të ndodhë në cilindo provokon
  Limfocitet (qelizat që janë të dobishme dhe madje esenciale) për të sulmuar
  follicles celularë.

  Alopecia traumatik
  është rezultat i djegiet, dëmtimi mekanik tuaj
  mbuluar, kimioterapia intensive përdorur në trajtimin e
  kancer, dhe kështu me radhë. d.