Nën shenjën e diabetit


 • Zemër
 • Presion
 • Veshka
 • Këmbët
 • Kulm


  Zemër

  Nëse atherosclerosis zhvillon zakonisht në 50-60 vjet, atëherë ajo ndikon diabetikët duhet të 40. E njëjta gjë vlen edhe për hetimin e arteriosklerozës - sëmundje koronare të zemrës. Dhe njerëzit nuk mund të ndjejnë dhimbje dhe angina të shkojnë pa u vënë re.

  Shpesh i sëmurë për një kohë të gjatë nuk e di për sëmundjen e tij. Femrat me diabet janë shumë më të zakonshme dhe sulmet në zemër. "Sulm në zemër diabetikët 'mund edhe të fillojë me asnjë dhimbje në zemrën time. Sepse diabetik duhet posaçërisht të kujdeset për zemrën tuaj. Rregullisht bëni EKG, herë, dhe jo çdo herë ajo, të marrë medikamente të zemrës.


  Presion

  Të gjithë diabetikët mosha rritur presionin e gjakut, por pacientët nuk mund të mendojnë se.

  Ndërkohë, nga presioni i lartë ndikon në veshkat, vizion shqetësuar, rrit rrezikun e sulmit në zemër ose goditje në tru. Prandaj, presioni duhet të kontrollohet duke matur të paktën dy herë në ditë. Dhe, sigurisht, rregullisht marrin ilaçe për uljen e presionit.

  Ajo duhet të dini: shumica diabetikët droga kundërindikuar në mënyrë efektive të reduktojë presionin dhe njëkohësisht të parandaluar goditje. Propranololi (Inderal), Oxprenololum, nifedipinë dhe verapamil të shkaktojë një rritje të sheqerit në gjak ose të mprehtë zvogëluar atë. Clonidine mund të rrisë sheqerit.

  Presioni është e vështirë për të reduktuar pa diuretics, por ata janë të kundërindikuar në diabet.


  Me kujdes duhet të merren sustak nitroglycerin dhe nytronh. Por kjo nuk do të thotë se asnjë trajtim. Ka një grup i barnave që janë presion jo vetëm e ulët të gjakut dhe për të përmirësuar funksionin e zemrës, por edhe të ndikojë pozitivisht veshkat dhe enët e gjakut. Ky lloj individualitet ilaçeve, Enap dhe monopril.


  Veshka

  Siç është përmendur tashmë, diabeti ndikon veshkat - zhvillimin nefropati diabetike, duke çuar në rritjen e presionit dhe dështimi i veshkave. Në verë ajo është pothuajse gjithmonë i bashkohet pielonefrit: urinë e ëmbël - tokë e përkryer të mbarështimit për bakteret. Ashtu si sëmundje të tjera, pyelonephritis gjatë është i fshehur. Për të zbuluar atë në kohë dhe rregullisht kthehen urinën jo vetëm sheqer, por edhe në analizën e përgjithshme, dhe nechyporenko analizës.

  Njerëz të vjetra janë të prirur për cystitis, plus ata prostyhayut lehtë dhe shpesh vuajnë nga mosmbajtjeje urinar. Ky është një problem shumë mund të tejkalohen nëse trajtohen me pyelonephritis cystitis dhe të mbajë të ulët të sheqerit në gjak.


  Këmbët

  Diabeti dhe atherosclerosis ndikojnë enët e gjakut, kështu që i shpeshtë në plagë verore në këmbë dhe, edhe më keq, gangrenë. Shenjat e para të qarkullimit - këmbët e të dridhura, mpirje, dridhura dhe dhimbje kur ecin.

  Me diabet, reduktuar ndjeshmëri, dhe pacientët nuk ndjejnë këmbën naterly apo të plagosur. Dhe çdo, madje edhe një plagë të vogël në diabetik infektuar shpejt. Sepse këmbët duhet të mbahen në meksikan dhe hapësirë, mjeshtërisht shkurtohet thonjtë, të shikojnë për shenja të qarkullimit të dobët.


  Kulm

  Është vënë re se gratë me diabet, menopauza ndodh më herët dhe më të rënda, me çrregullime nervore, promovimin progresion. Gjatë menopauza në kalcium kockave leaches aktiv, ata bëhen të brishtë dhe të thyer edhe për dëmtime të lehta. Kundër sfondit të rritjes së sheqerit atje sëmundje inflamatore e pelvikut. Prandaj, është e rëndësishme që të konsultoheni me një gjinekolog, endokrinolog.

  Informacion nga artikullin "The diabet të moshës".