Çështja e këmbë e shtrembër fëmijëve


 • Pyetja numër 1
 • Pyetja numër 2
 • Pyetja numër 3
 • Pyetja numër 4

 • Babai i rrallë prek nuk kosolapenkaya ecin fëmijën. Madje edhe të rriturit KaVeeNschiki kositje me kujdes çorape brenda këpucë tuaj një madhësi 43 në qoftë se ata duan të tregojnë një fëmijë të vogël.

  Shumë prindër nuk e di edhe atë që fjalët në gojën e mjekëve "këmbë e shtrembër të lindur" - një diagnozë të rëndë. Për këtë problem ne këshillojmë Departamentin ortoped prej Rehabilitimi VSD numër 5 Oleg V. Zaitsev.

  Këmbë e shtrembër - disa elemente të shëmtuar këmbë. Shkelja hedhur edhe në utero. Prandaj, kushti quhet kongjenitale.

  Arsyet e paraqitjes së saj, me sa di unë, askush nuk mund të shpjegojë. Burime të ndryshme janë teori të ndryshme, por ata të gjithë avulloj për faktin se shkelja shfaqeshin në fazën e indeve të buta të këmbë të ulët dhe këmbë. Dhe çfarë është kjo kështu që askush nuk mund ta shpjegoj. Pas të gjitha, themelet e sistemit musculoskeletal janë të paraqitura në javën e dytë të shtatzënisë, kur një grua ende nuk e dinë për të.

  Unë besoj se zhvillimi i këmbë e shtrembër të ndikojë në pozicionin e fetusit intrauterin nëse ai ishte i shtrirë në një strukur nëpërmjet zellit këmbë ose fruta mund të ndihet ngjeshja e muskujve të mitrës apo të rrjedhin kordonit të kërthizës ishte terhiq.


  Për të shpjegoj gradualisht këmbë, forca duhet të zbatohen. Fituar si këmbë e shtrembër mund të rezultojë nga trauma komplekse.


  Pyetje № 1. Cili mjek diagnoza këmbë e shtrembër?

  Për të diagnostikuar këmbë e shtrembër të ketë një mjek në spital, dhe rekomandimi i parë jep kirurg apo pedikyrist. Për ta bërë këtë, prindërit duhet të vijnë në konsultim në ditët e para pas daljes nga spitali. Është e rëndësishme të vërehet patologjinë e hershme dhe për të filluar trajtimin. Pas 6 timesyachnoho trajtimit të vjetër konservatore nuk ka efekt, dhe raste të lënë pas dore të çojë në kirurgji.

  Pyetje № 2. Dhe prindërit mund të shihni për veten tuaj se fëmija me këmbët diçka të gabuar?  Nëse fëmija ndalon parregull prirje ose shtrembëruar dhe ndërruar në midline e trupit, dhe përpjekjet për të sjellë këmbën në pozicionin normal asnjë rezultat, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek.


  Pyetje № 3. Dhe kur ju referohen një specialist?

  Gold për trajtimin e këmbë e shtrembër - që nga kjo moshë shërimin kordonin e kërthizës për tetë muaj para se fëmija fillon të ecë. Përndryshe, ajo do të formojnë një stereotip motor patologjike, hap do të ishte e paplotë. Kur fëmija është i vogël, skelet i saj si plastelinë. Nga balta të varresë një formë të re është shumë më e lehtë se sa guri bluaj.

  Në defekte moshat më të vjetra që mund të eliminohet pa ndërhyrje të kirurgut ka për të vepruar.

  Ka disa lloje të këmbë e shtrembër:

 • kockave;
 • indeve të buta ose muskujve;
 • neurogjenik kur çrregullime neurologjike periferike të shkaktojë për të sjellë në këmbë;
 • parulla amnyotycheskye;
 • arthrogryposis.
 • Muscle neurogjenik këmbë e shtrembër dhe të përgjigjet edhe për trajtim konservativ, dmth pa kirurgji. Në mënyrë tipike, këmbë merr pozitën normale, dhe këmbë e shtrembër excreted sheshtë. Për sheshtë dhe këmbë e shtrembër - dy të kundërtave. Në fëmijët e parë është normë, dhe e dyta - patologji.

  Këmbë e shtrembër Bone është prodhimi në pozicionin e dëshiruar nga ana e operacionit. Por detyra kryesore e kirurgut - të mos shkojnë në kirurgji.

  Pyetje № 4. Çfarë trajtimi mund të përshkruajnë një mjek?

  Ushtrime të veçanta, masazh, banja e ngrohtë, nxitje fizioterapi për mesit nervore-pleksus. Electrophoresis i aminophylline ose parafinë ngrohje përmirësimin e qarkullimit, e cila në këto shtame është prekur veçanërisht. Gjithashtu fiksimit të "çizme" me këmbë të emëruar. Përdorur më parë për këto qëllime lidhurit ngushtë dhe imponimin e gips. Ajo ishte shumë e pakëndshme, mori një shumë e kohës dhe suva duhet ndryshuar javore.

  Kur suva formuar siç duhet fyell e këmbës kockave, stralali dhe gju dhe hip joints.


  Sot "boot" duke përdorur plastike moderne, të tilla si "polivik." Kjo Sapozhok mund të quhet "lonhetoy" dhe "Tutor". Riprodhim i polivika nuk eshte këmbën e pacientit, dhe bedel. Kjo është në përputhje me idealin për të cilin ne duhet të përpiqemi. Këmbë është pjesërisht i hapur në të njëjtën kohë të fiksuar në mënyrë të vendosur. (Në paraqitjen kjo është pak si e sandale me krahë të Hermesit me kartonave të famshme -. Shënim i autorit).

  Marrëveshje shumë të mirë këtë korrigjim në Qendrën "fëmijë të veçantë" për vizë.

  Më e vështirë është rasti me trajtim kirurgjik të këmbë e shtrembër. Nga përvoja ime e di se pacientët operuar ende nuk mund të konsiderohet në mënyrë të përkryer të shëndetshme. Për shembull, këmbë operuar mund të qëndrojnë për një madhësi pak më të vogla.
  Zhvillon atrofi të muskujve, e cila është arsyeja pse një këmbë është një tjetër e hollë. Ju keni një jetë të veshin këpucë të veçanta ortopedike, vuan ecje mund të zhvillohet lakim të shpinë dhe çrregullime neurologjike. Nga rruga, pas trajtimit konservativ mund të qëndrojnë dhe të ecur shqetësim, dhe anomalitë e tjera. Një person bëhet i paaftë si këmbë e shtrembër - një funksionet uroduyuschyy faktor këmbën e sëmurë dhe e ngriti këmbë të ulët.

  Prandaj, është e rëndësishme për të diagnostikuar.

  Kjo është më e vështirë për të zbuluar këmbë e shtrembër, kur e shprehur simptome të butë. Nëse ju nuk e vërejnë këtë detaj në të porsalindur dhe të humbasin kohë, këto çrregullime neurologjike të mbetet me një person për jetën. Dhe kërcim ecje dhe ecje duke e bërë goditje të çorape brenda - këto janë shenja të neurologjisë periferik, dështimi piramidale sindromi. Vështirësi në trajtimin e këmbë e shtrembër qëndron në faktin se prindërit shpesh shkojnë te mjeku me kohë. Nëse trajtimi konservativ ose kirurgjikale të kryer një pacient është një kërcënim i përsëritje nëse pacienti neglizhon vizita të rregullta te mjeku i cili mbikëqyr pacientin në fund të periudhës së rritjes.

  Të gjitha këto shkelje duhet të trajtohet si një fëmijë që të jenë të rriturit e shëndetshëm.

  Këshilla të ekspertëve:

 • Si mund të gjeni rreth shtatzënisë para. Ju mund të përdorni teste të shpejta.
 • Të jetë i sigurt për të marrë gjatë shtatzënisë hulumtimit ultra-të shëndoshë.
 • Si mund unë ende të konsultoheni me një pedikyrist në qoftë se ju e rekomanduar nga mjeku në spital apo rrethit pediatër.
 • Koha për të trajtuar fëmijën, duke bërë të gjitha rekomandimet e mjekut.
 • Pas trajtim duhet të vëzhgohet rregullisht nga një mjek për t'i dhënë fund rritjes së pacientit: vajzat - 16 vjeç, djem - për 19 vjet për të shmangur këmbë e shtrembër periodik.

 • Informacion nga artikullin "Kosolapushki."