A do të djeg stomakun


 • Për ata që nuk e di
 • Të gjitha të lejuar askënd që nuk prodhojnë
 • Pse ka një dështim i Cardia
 • Më gastrit, dhe më shumë
 • Doktor, unë kam urth!
 • Ndihmë veten
 • Mjekësor artit popullore

 • Për ata që nuk e di

  Quajtur urth ndjesi e ngrohjes apo djegur "një lugë" - që
  Kjo është, në bark e sipërme dhe gjoks më të ulët (ose
  kafaz i kraharorit). Ndonjëherë urth shtrihet përpjetë, duke arritur deri në qafë dhe
  Mandible. Ndonjëherë ajo është e shoqëruar nga një ndarje në rritje të pështymës,
  shije të hidhur ose kosi në gojë.

  Të gjitha të lejuar askënd që nuk prodhojnë

  Arsyeja kryesore pse ka urth, pulave

  Gjuha mjekësor i quajtur "zbaticë gastroesophageal". "Gastro" -
  Stomak Latine, "ezofahus" - ezofag, dhe fjala misterioze "zbaticë"
  (Për të mos ngatërrohet me refleks) tregon lëvizjen apo të rrjedhin në të kundërt
  drejtim. Me fjalë të tjera, zbaticë gastroesophageal (tingëllon si
  spells magjike nga Harry Potter) - është ajo merr vetëm
  duke marrë në përmbajtjen ezofag stomak, dmth kundërt braktisjen e saj.

  Siç e dini, baza e përmbajtjes stomakut - është acid klorhidrik
  përqëndrime shumë të larta. Stomaku është i mbrojtur nga efektet e saj kaustike, dhe
  këtu është ezofag - për fat të keq. Në kryqëzimin e këtyre organeve (i quajtur,
  Card) është fibrave muskulore të cilat përfshijnë rrjet të dendur


  vrimë në mes tyre. Kjo muskujve (muskul unazor, dmth "szhimatel")
  punon, duke lejuar vetëm trafikut me një kalim të ushqimit - nga
  ezofag në stomak.

  Nëse ai pushon për të përballuar me përgjegjësitë e tyre, i lagësht
  të stomakut përmbajtjen në ezofag fillon të depërtojnë. Kjo situatë
  quhet dështimi i Cardia. Siç u përmend më lart, ezofag
  prekshme për veprimin shkatërrues të acidit klorhidrik, përcëllues
  shell saj të brendshme. Këtu janë disa ezofag miell dhe jepni atë që ne
  telefononi urth.

  Pse ka një dështim i Cardia

  Dhe pse e muskujve objektiv mbyllur fort? Ka shumë arsye, dhe ata mund të ndahet përafërsisht në "sëmundje" dhe "pa asnjë sëmundje".

  Me "asnjë sëmundje" shpesh shkakton urth gjatë vakt të bollshëm,
  thjesht overeating. Mbushur të tejmbushur stomak shtrirë mbi
  mat diametrin e Cardia dhe për këtë arsye rritet. Në mënyrë të qartë,
  përplasje muskujve tendosur nuk mund të punojnë me ndërgjegje. Njëlloj
  ndodh kur ne zgjas stomakun me gazra ushqimore dhe - ata janë
  një verë e gazuar, birrë, limonadë dhe pije të tjera të gazuara ...
  Tani ju e kuptoni pse ata është urth?

  Dhe Urth ndodh kafe, trangujve turshi në. nga
  patate të skuqura, portokall, etj d., etj n. lista vazhdon në
  pafundësi. Secili ka të vetin, si dhe të gjithë mund të duke e shkruar atë

  diçka për kujtesën, për ta kthyer larg nga ushqimet që shkaktojnë urth
  pa marrë parasysh se sa joshëse ata janë.

  E të tjera "jo sëmundje" ka kuptim për të përmendur dobësimin e moshës
  muskujt e ezofagut, e cila është ndjerë diku pas 40 dhe, për fat të keq, nuk
  profil. Por obeziteti dhe pirja e duhanit - nuk është e fundit
  shkakton urth - kjo është një "sëmundje", nga e cila ne duhet të heqin qafe.

  Më gastrit, dhe më shumë

  Gastrit (inflamacion i rreshtim stomak) - një nga më të shpeshta
  urth autorët e krimit. Gastrit dëmtuar Mukoza bëhet më pak
  strech. Për shkak të presionit në stomak pas hahet rritet
  më të shpejtë dhe për këtë arsye më e vështirë për të bërë flaps tyre funksion muskul unazor, dhe

  ai fillon të veprojë lart.

  Në sëmundje të tjera që shkaktojnë urth, thirrje e esophageal hernie
  diafragmë aperture. Kjo nuk është gjë shumë e rrezikshme nuk mund të thuhet për
  sëmundja peptike dhe tumoret e stomakut dhe ezofagut.
  Ndërkohë, simptomë e parë e këtyre sëmundjeve më serioze është pikërisht
  është ende e njëjtë, edhe pse urth pafajshëm.

  Doktor, unë kam urth!

  Gjetja veten në urth nuk do të nxitojnë për të mjeku. I parë
  ne duhet të kuptojmë se ajo është ushqim, dhe të përpiqen për të eliminuar atë nga
  dietë. Është e rëndësishme të mos nopem. Për këtë ne duhet të heqin dorë
  Pjesë të mëdha dhe të hanë më shumë, por më pak. Mos harroni të pini.

  Dhe
  gati për të humbur peshë dhe për të lënë duhanin - madje nuk flasin.

  Kur drejtuar te mjeku? Pasi, urth fillon të ndërhyjë atë jetojnë
  Kjo është, në qoftë se ajo ndodh pothuajse çdo ditë ose të shoqëruar nga belching dhe
  dhimbje barku. Kjo vonesë nuk ka.

  Për të përcaktuar shkakun e mjekut urth ka të ngjarë të përshkruajnë
  Gastroskopi. Kjo metodë ju lejon të shqyrtuar në mënyrë të konsiderueshme krye
  traktit digjestiv. Rezultatet në duart e Dr.
  këshillojnë se çfarë të bëjë, si për të shkatërruar urth.

  Ndihmë veten

  Deri më tani, besohet se është e nevojshme për të marrë për urth sode. Jo,
  nuk është e nevojshme. Asgjë e mirë kjo do të jetë: së pari, vetë sode mund

  dëmtojë rreshtim të ezofag, dhe së dyti, ajo shkakton shtimi
  nxjerrje gazi që vetëm shtrihet në stomak. Duke kërkuar për urth
  ilaçe që i përkasin grupit të antacids (almagel
  Maalox, Fosfalyugel etj). Dhe dikush arrin të shpëtoj prej tij,
  vetëm duke pirë një gotë me ujë të ngrohtë ose qumësht.

  Mjekësor artit popullore

  Urth ndihmon lëng lakër (1/2 filxhan) lëng
  patate të papërpunuara (1/3 filxhan). Nuk janë të recetave më komplekse, për shembull,
  është: të marrë Wort, yarrow 20 g barishte Shën Gjonit dhe lule të thata, 3 tbsp.
  lugë përzierje derdh një litër ujë të vluar dhe të lënë për dy orë. Pije
  1/2 filxhan 4-5 herë në ditë.

  Well për nxjerrjen dhe centaury (1
  c. lugë herbs në 2 gota ujë të valë).

  Kjo do të duket një gjë e vogël - urth. Por është mirë që të mos ndjehen si një heretik, i cili u dënua që të digjej nga brenda!