I parë, i dytë dhe komposto, apo si për të parandaluar ulçerë fëmijë


 • Çfarë Russian students të ngrënë?
 • Problemet e përbashkëta shëndetësore të fëmijëve të moshës shkollore
 • Orari për ushqim
 • Çfarë duhet të një hani një nxënës? Kërkesat themelore
 • Si për të ushqyer fëmijën tuaj në shtëpi
  Çfarë Russian students të ngrënë?
 • Rreth 60% e djemve lënë shkollën me gastrit, 30% - me ulçerë stomakut ose duodenale ulçerë. Çfarë ne prindërit mund të bëjnë për të mbajtur fëmijët shëndetin?

  Këto pyetje janë duke i dhënë përgjigjet e tyre Ksenia Stepanova - kokë. Departamenti klinik, studiues SRI sëmundjet infektive të lartë kufitare Rospotrebnadzora, MD

  Analiza e ushqimit në shkolla në Rusi në vitin akademik 2005-2006 tregoi se ajo është jashtëzakonisht zhgënjyese.

  Kjo është thënë nga kreu i Rospotrebnadzor, mjeku shefi sanitare të Rusisë Genadi Onishchenko.

  "Vetëm 63% e studentëve, dhe klasa 11/5 - 52,7% janë në mensën e shkollës. Megjithatë, vetëm një në katër vende studenti merr ushqime të ngrohta, "- tha Onishchenko. Sipas mjekut, drekë në shkollat ​​rurale është një mesatare prej 10 deri në 15 rubla në shkollat ​​e qytetit 20-25 rubla. Numri i vendeve të varfra me cilësi produkt se 8%.

  Problemet e përbashkëta shëndetësore të fëmijëve të moshës shkollore

  Sëmundja më e zakonshme e nxënësve - një gastrit dhe anemia e lidhur.
  Rreth 60% e nxënësve tanë të shkojnë në shkollë me gastrit, 30% - me ulçerë stomakut ose duodenale ulçerë.


  Klinike - humbje e oreksit, urth, e cila shfaqet në një stomak bosh ose pas një vakt 15-20 minuta ose 2 orë (në varësi të vendndodhjes ulcerat), burping shpeshta ose belching e erë (i kalbur), të përzier dhe të vjella në raste të rënda , dhimbje epigastrike (dhemb, thikat), ndjenjë e trishtim, parehati, plotësi në stomak. Fëmija i ngopur shpejt, dhe nëna ime tha se ai nuk kishte ngrënë asgjë. Gjithashtu mund të shkaktojë fron të lirshme ose kapsllëk, bloating, jo grimcat e ushqimit tretet në stol. E di se në qoftë se "të sëmurë" stomak, problemet do të jenë dhe pankreasit, dhe fshikëz e tëmthit.

  Kjo ngre pancreatitis dhe cholecystitis në fëmijët shpesh është - formë latente dhe diskinezi tëmth. Ata janë të shoqëruara me dhimbje në të djathtë apo të majtë e sipërme sektor, shpesh një dhimbje, dhimbje të mprehtë poshtë për llojin e dhimbje barku (prindërit janë kthyer në kirurgji). Ka gojë të hidhur ose të thatë, rrit nivelet e bilirubin dhe enzimat e mëlçisë dhe pankreasit. Fëmija bëhet nervoz, gjumë i shqetësuar, ankthe mund të ndodhë.

  Anemia është e rrezikshme sepse në sasi të ulët të hemoglobinës në gjak dhe qelizat e kuqe të gjakut në indet dhe organet merr oksigjen të mjaftueshëm, atëherë thyer fuqinë e, dhe kjo redukton funksionin e tyre.

  Shumica e fëmijëve shfaqen dobësi, lodhje, dhimbje koke, marramendje. Child keq kujton performancën reduktuar.

  Gjithashtu, kohët e fundit vuri në dukje një rritje të mprehtë në infeksionet akute të zorrëve tek fëmijët e shkollave, veçanërisht të tilla si dizenteria dhe salmonelës. Për ato sëmundje karakterizohet nga ethe, vjellje, vjellje, diarre me papastërtitë patologjike, dhimbje të barkut, zakonisht të shpërndara, por mund të lokalizuara në rajonin e majtë apo e djathtë çapokor.

  Mos harroni për sëmundjet parazitare që manifestohen gastrit, erozionin e traktit gastrointestinal, dyskinesia tëmth dhe pancreatitis.

  Këto përfshijnë, mbi të gjitha, giardiasis dhe enterobiosis, në vendin e dytë - opisthorchiasis, himenolipedoz, ascariasis, teniasis, infeksion shirit viçi, etj Çdo shteg parazit (pra, jeton) në një traktin gastrointestinal dhe ka shenja klinike, por çdo parazitët duhet të shoqërohet nga një sërë reaksioneve alergjike dhe skuqjen e ndryshme.

  Në shkollat ​​vakte të detyrueshme të nxehtë janë vetëm fëmijët e shkollave fillore dhe nxënësit e shkollave të mesme marrin shprehin vetëm mëngjesin. Zëvendësimi nxehtë përbërje shuplakë ushqim dhe portofolin e prodhimit mbetet e pakënaqshme bare rostiçeri shkollë, të cilat priren të përdorin shumica e studentëve të shkollave të mesme.

  Numri i nxënësve të shkollave të mesme të cilët marrin ushqime të ngrohta në shkolla (si i privilegjuar dhe me kosto) në shumë rajone nuk i kalon 10-20%.

  Orari për ushqim

  Furnizim ushqimi studentin gjatë ditës

  Studenti dietë e lidhur direkt me rutinën e ditës së tij. Shumica e kohës e adoleshentëve shpenzojnë në shkollë. Në këtë drejtim, detyrë të marrin në konsideratë stresin mendor dhe kohën e pushimit. Gjatë ushqimit të konsiderueshme mendore e stresit duhet të jetë i pjesshëm dhe lehtësisht të tretshëm. I dendur dietë meze të lehtë të pasur që sjell proteina dhe yndyrë tretje dhe kërkon një periudhë të gjatë duhet të zhvendoset në një tjetër pak a shumë të gjatë.

  Default mode e të ushqyerit në mësimin e nxënësve në ndërrime parë dhe të dytë.

  Ndryshimi i parë

  7,30-8,00 Mëngjesi Shtëpia

  10,00-11,00 mëngjes të nxehtë në shkollë

  12,00-13,00 Dreka në shtëpi apo në shkollë

  19,00-19,30 Darka në shtëpi

  Backshift

  8,00-8,30 Mëngjesi Shtëpia

  12,30-13,00 ndërtesë Dreka (para se të shkojnë në shkollë)

  16,00-16,30 ushqim të nxehtë në shkollë

  19,30-20,00 Darka në shtëpi

  Çfarë duhet të një hani një nxënës? Kërkesat themelore

  Kërkesat themelore mjekësore dhe biologjike:

  - Dietë Shkolla duhet të përbëhet nga mëngjes dhe drekë dhe të sigurojë 25% dhe 35% të nevojave të përditshme, respektivisht, dhe përmbajtjen e proteina, yndyra, karbohidrate, vitamina, minerale dhe elementët gjurmë mëngjes dhe drekë në vlerë duhet të sigurojë 55-60% të standardeve të rekomanduara ditore kërkesë fiziologjike .

  Racionet duhet të ndahen për të saj vlera e energjisë, proteina, yndyrna, etj në varësi të moshës.

  - Është e nevojshme për të zbatuar ushqimin - mëngjes para se të shkojnë për drekë në shkollë në shkollë (10-11 orë) të nevojshme për të mbushur rezervat e energjisë dhe lëndë ushqyese, shpenzuar shumë në procesin e të nxënit; darkë (në shtëpi ose në shkollë) dhe darka (jo më vonë se 2 orë para gjumit).

  - Ushqimi Shkolla duhet të jetë i butë si metoda e përgatitjes (kufi skuqur ushqime) dhe nga përbërja e tij kimike (aditivëve të ushqimit kufizimet sintetike, kripë, erëza, etj).

  Për fat të keq, jo të gjitha kërkesat e shkollës moderne nuk duhet të presë. Përveç kësaj, ajo nuk është e mundur për të marrë në konsideratë karakteristikat individuale të çdo të riu. Pra, shumë në këtë zonë fëmijët dhe prindërit e tyre duhet të bëjnë vetë.

  Si për të ushqyer fëmijën tuaj në shtëpi

  Kushtoj vëmendje mënyrës se si ne të ha mëngjes në shtëpi. Shpesh fëmijët nuk hanë mëngjes para shkollë ose edhe të refuzojë për të ngrënë. Kjo është domosdoshmërisht një efekt të keq në shëndetin e tyre. Nga ana tjetër, në këtë moshë të vështirë me forcë të zgjidhur problemin, dhe nuk ia vlen. Si për të marrë ushqimin e fëmijëve, që ai thjesht e nevojshme?

  Të rriturit duhet të shikojnë preferencat shije teen dhe të përpiqemi për të ofruar nxënësin për mëngjes diçka të dobishme dhe e shijshme. Shpjegojini atij se pse është e rëndësishme për të ngrënë para shkollë.

  Mëngjes hahet nuk duhet të jetë "të rënda" yndyrna supersaturated.
  Kjo mund të jetë një peshk, vezë të ziera apo vezë të fërguara, mish pule, djathë, drithëra. Dhe të jetë i sigurt - disa perime. Ju mund të plotësojë çaj menu, kakao me qumësht ose lëng.

  Merrni kohë - të përfundojë drekë për fëmijën tuaj me ju në shkollë. Ju mund të bëni një sanduiç me mish të zier, ose djathë, kos për të ofruar, bagels, ëmbëlsira, muffins, cheesecakes gatuaj, casseroles, pancakes me mish apo patate, etj

  Vjeshtë është veçanërisht i mirë mollë, dardha, trangujve apo karrota. Me një student mund të marrë lëng, lëng ose çaj.

  Është e rëndësishme të theksohet se disa produkte mund të përkeqësohet me shpejtësi në temperaturë dhome. Kjo është veçanërisht e vërtetë e produkteve të mishit. Nesvizha suxhuk gatuar vetëm të lënduar në stomak. Sidomos kjo temë është e rëndësishme për sezonin e ftohtë, kur shkollat ​​përfshijnë ngrohje dhe produkte që prishen shpejtë.

  Por "sanduiç shkollë" nuk është zëvendësim për një vakt të plotë. Prandaj, është e rëndësishme për të shpjeguar të fëmijës, sidomos nëse ai qëndron pas shkollës në "grupin e zgjeruar", e cila është shumë e rëndësishme dhe e dobishme për të ngrënë "nxehtë".

  Nëse fëmija është në klasë për një orë ose dy, dhe pastaj të dërguar në shtëpi, të rriturit duhet të kujdeset që në shtëpi duke pritur për tradicional i tij "i parë, i dytë dhe komposto"!