Ndihma e parë për anginë


 • angina ndihma e parë

 • angina ndihma e parë

  Angina - një sulm i papritur ndodh
  dhimbje. Për të hequr atë, e përdorin nitroglycerin. Mjekësor
  industria prodhon formë tabletë nitroglycerin përmban
  0.0005 g (0.5 mg) i nitroglycerin; 1-qind zgjidhje alkool
  nitroglycerin, të cilat korrespondojnë me 3 pika 0.5 mg të nitroglycerin,
  arriti në përfundimin në një tabletë, zgjidhje naftës 1 për qind
  kapsula nitroglycerin përmbajnë 0.5 mg ose 1.0 mg te nitroglycerin.

  Nitroglycerin është zhytur mirë nëpër mukozën e gojës,
  kështu që të marrë atë në këtë mënyrë.

  Nitroglycerin tabletë
  vendosur nën gjuhën dhe do ta mbajë atë atje për 40-60 sekonda derisa
  shpërbërja. Nitroglycerin është zhytur në gjak dhe aty
  efekt analgjezik. Një, dy, tri pika 1 për qind zgjidhje
  nitroglycerin gjithashtu e vënë nën gjuhë ose në pak sheqer,

  Efekti analgjetik i nitroglycerin në sulmet pectoris
  për shkak të zgjerimit të shpejtë dhe të shënuar të enëve të vogla të lëkurës, muskujt,
  i barkut, i shoqëruar nga një grumbullim i gjakut në to,
  ulje rrjedhën e saj të zemrës, duke rezultuar në punë të reduktuar
  zemra dhe ul kërkesën e oksigjenit miokardi.

  Njëkohësisht nitroglycerin heq spazma e koronare


  Arteriet dhe rrit rrjedhjen e gjakut në miokardit. E gjithë kjo ndihmon
  shërim të shpejtë të ekuilibrit midis nevojës
  muskujve të zemrës e oksigjenit dhe kontribues i saj në arteriet koronare dhe
  kështu eliminon iskemi miokardit.

  Por ndonjëherë ndodhin, ndërsa duke marrë anën e drogës
  Efektet. Ka edhe raste të rritjes së individit
  Ndjeshmëria e pacientëve me nitroglycerin. Prandaj, trajtimi
  nitroglycerin për anginë mbajtur rregullat e përcaktuara në mënyrë rigoroze,


  Doza fillestare e vetme e nitroglycerin duhet të jetë 1/2
  tabletë ose 1-2 pika 1 zgjidhje përqind nitroglycerin. I parë
  nitroglycerin më mirë të bëjë sulmin në prani të një mjeku,

  të cilat përcaktojnë ndjeshmërinë e pacientit individuale të drogës,
  Normat e ulur presionin e gjakut dhe rritjen e normën e zemrës

  Kur goditje
  pacienti duhet të ndalojë ushtrimin. Ka njerëz që
  duke u përpjekur për të kapërcyer dhimbjen dhe për të vazhduar biznesin e tyre. Kjo nuk mund të bëhet.
  Kur dhimbje duhet të uleni ose shtriheni. Nëse dhimbjet
  zhduket, ju duhet të marrë nitroglycerin. Pse duhet nitroglycerin
  marrë vetëm ulur ose shtrirë? Siç u përmend më lart, nitroglycerin
  mënyrë dramatike zgjeron enët e gjakut dhe shkakton akumulimin e gjakut në to që mund të
  shoqëruar me një rënie të mprehtë në uljen e presionit të gjakut

  rrjedhjen e gjakut në tru dhe fillimin e fikët. Kur
  njeri ulet dhe gënjeshtrat krijuar kushte të favorshme për
  kthimi i gjakut nga zemra për të enëve periferike dhe rritjen
  gjaku pompohet zemrën në aortë. Kjo parandalon një rënie të mprehtë
  tensioni i gjakut dhe pamja i dobët.

  Nitroglycerin mund të merret çdo pesë minuta - deri
  dhimbje nuk ndalet sulmin, por jo më shumë se tre pllakat në 15 minuta.
  Efektet e nitroglycerin zgjat një kohë të shkurtër, vetëm 10-15 minuta.
  Prandaj, ajo mund të merret gjatë ditës shumë herë. Rastet
  duke marrë tableta nitroglycerin në 40 ditë, edhe pse ajo është e rekomanduar

  doza ditore e 6 tabletave (3,6 mg.)

  Kur administrohet nitroglycerin shpesh lindin
  dhimbje koke, tringëllimë në veshët, vertigo. Këto simptoma janë
  rrezik për pacientin. Për këtë arsye, pacientët ndonjëherë refuzoj
  Pranimi i efektshëm dhe mjete të sigurta të vetë-ndihmë. Nuk ia vlen
  bëni. Për të zvogëluar ose parandaluar ndodhjen e dhimbje koke dhe të tjera
  parehati mund të arrihet duke përzgjedhur substancat terapeutike minimale
  dozë.

  Reduktimi dozën e nitroglycerin mund
  eleminuar efekte anësore, duke ruajtur efektin e saj terapeutik.
  Mundohuni të shkoni në pritjen 1/2 pllakat e drogës apo trajtimit
  zgjidhje nitroglycerin.

  Marrja e dy ose një rënie prej 1 për qind
  zgjidhje alkoolike e nitroglycerin në një pjesë të sheqerit mund të ndërpresë
  Strokes, pa shkaktuar dhimbje koke dhe simptoma të tjera negative.

  Nëse kjo dozë shkakton dhimbje koke, pastaj të fillojë
  përdorimi i kombinuar i 1-qind zgjidhjen e nitroglycerin dhe
  Zgjidhje alkool 3 për qind e mente në përmasa të ndryshme. Si
  Studimet kanë treguar JETË Votchal, mente gjithashtu shërben
  tretës dhe rrit veprimin e nitroglycerin. Prandaj,
  zgjedhur dozë tilla terapeutik i nitroglycerin, që ndërpret
  goditje, por nuk shkakton dhimbje koke.

  Informacion nga artikullin "anginë. Ndihma e parë gjatë një sulmi të pectoris. "