Ndihma e parë për salmonellozaveHabitat për salmonelës janë zorrët e njerëzve dhe kafshëve, por ata mund të qëndroja në trurit, mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit dhe të organeve të tjera. Bartës të sëmundjes janë njerëzit, kafshët, peshqit, zogjtë, minj dhe Roaches. Të sëmurë e ushqimit të ngrënë kontaminuar me salmonelës, rrallë në kontakt me njerëz të sëmurë dhe madje edhe më pak - e cockroaches që kanë lënë gjurmët e tyre në furnizime.


Kush është në rrezik për kontraktimin

Salmonellosis shpesh fëmijët e sëmurë dhe të moshuarit të cilët kanë reduktuar funksionin acid-formimin. Sëmundja mund të ndodhë nga format e stërholluara në dehje të rëndë fatal. Sëmundje Peak ndodh në korrik dhe nëntor.

Shperthimet e janë të tij në institucionet, spitale, shtëpi pleqsh parashkollore dhe ku për të ngrënë ushqime janë të dëmtuar. Pëlqen puddings salmonelës, ëmbëlsira, djathë në masë, majonezë shtëpi, salcë dhe ushqime të tjera, si dhe rroba për vegla larëse.


Vezë salmonellosis Bartjet

Shpesh shkaku i salmonellozave janë vezë. Numri i vezëve të ngrënë, duke rritur nga viti në vit. Në rusëve të tjerë çdo vit llogaritë për 200 deri në 300 vezë. Mjekët janë të këshilluar për të dhënë fëmijën nga 1 deri 6 vite deri 1-2 vezë në javë, adoleshentët dhe të moshuarit - më pak se 3 vezë.Rekomandojë një doktor

 • Mos harroni: ushtar i ri vezë, më pak gjasa për të marrë të sëmurë. Edhe vezë me cilësi të lartë mund të shkaktojë sëmundje, dhe më shumë "rural", blerë në tregje ose në anët e rrugëve.
 • Vezë Shelf nga data kur është marrë poshtë, dhe jo nga data e Rendit duke vënë në shell. Në një vend të ftohtë vezë të freskëta mund të vë deri në 2 muaj. Pas kësaj kohe, ata përshtaten në zier për Omelets apo test.
 • Tifozët vezë të ziera të parandaluar salmonellozave, kjo ka kuptim për të gatuaj ato dashuruar ftohtë dhe vezë - rosto në të dy anët. Verdhë veze të sigurt nëse pas gatimit ajo nuk përhapet.

  Në përgjithësi, vezë duhet të jetë i gatuar për të paktën pesë minuta.
 • Afërsisht 30-80% e ngrirë pula, këmbët, gunga, krahë studded me salmonelës, kështu që të jenë të kujdesshëm kur prerja e produkteve pule. Shkrini atë pa upakuva?% B
  8 në frigorifer, në mikrovalë ose në ndonjë vend tjetër të ftohtë, por jo në ujë, dhe sidomos jo në radiatorë!
 • Kur prerja pulë nuk i prek produktet e tjera që ata nuk ishin salmonella potencial. Kur një jet e ujit të nxehtë dhe të larë larës prerja bordet, thika dhe rroba.
 • Mishit grire mire përdorim në prodhimin e dite.

 • Enët e ngrohtë e bëra me vezë të papërpunuara, nuk e mbajnë më shumë se dy orë, dhe pas ftohjes dyqan në frigorifer për më shumë se një ditë.
 • Bistro kini kujdes e tokës, viçi përgjakshme rosto, buding, majonezë, pelte shkrirë dhe sallata.

 • Manifestime të sëmundjes

  Salmonellosis tipik fillon një mesatare prej 7-24 orë nga fillimi i infeksionit (të hahet, të lëngshme). Temperatura Sharp rritet, ka të dridhura, dhimbje koke, dhimbje të barkut cramping, rumbling në zorrë, të vjella të përsëritura dhe stools bollëk përlotur deri në 15 ose më shumë herë në ditë, duke çuar në dehidratim.

  Me forma të butë e salmonellozave përgjithësisht nuk kërkojnë ndihmë mjekësore, duke bërë mjetet e tyre, por më kot!

  Sëmundja mund të shkojnë në kronike, dhe njerëzit do të jenë të baktereve. Paramendoni se çfarë do të ndodhte nëse një kuzhinier në një restorant, spital, kopshtit ose pleqsh shtëpi. Nëse dyshoni mjekun salmonelës në shtëpi ose telefononi në ambulancë.


  Si për të ndihmuar mjek reparti

  Para se t'i bashkohej pacientit mjek të izoluar të shpëtuar produkteve të dyshuara shkakun e sëmundjes, një lavazh stomaku disa herë zgjidhje sode apo një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium. Ajo nuk i jep laxatives nuk e bëjnë spastrimit enemas dhe nuk marrin antibiotikët!

  Pacienti duhet të jepet sa më shumë për të pirë. Per litër ujë është marrë një lugë çaji sode, të njëjtën sasi të kripës dhe 3 lugë lëng limoni.

  Ju mund të jepni ujë mineral natyral me lëng limoni, Kastrati, boronicë.

  Pas shtrimit thith rroba pacientin për të paktën 2 orë në një zgjidhje 0,5% të zbardhet dhe pastrim të banesës shpenzojnë 1% të zgjidhjes së saj. Enët gëzuar nga pacienti, vlim në 2% bikarbonat natriumi zgjidhje për 15 minuta. Në qoftë se shtëpia është e brejtësve ose Roaches në mënyrë aktive të luftojnë ata.

  Informacion nga neni "salmonellozave"

  Diskutoni komuniteteve:

 • Infeksionet e zorrëve, helmimi
 • Salmonellosis