Ndihma e parë për plagosje


 • Cilat janë plagët
 • Ndihma e parë për plagosje

 • Cilat janë plagët

  Nuk janë sipërfaqësore dhe e thellë. Kur sipërfaqja është integriteti i shqetësuar i lëkurës dhe mucous membranave, të shoqëruar nga enët e thella të gjakut dëm, nerva, eshtra, dhe tendons. Plagët thekshëm në zgavrën (stomak, gjirit, trurit) të quajtur thekshëm. Atje ata lënduar në varësi të natyrës së subjektit.

 • Pres që rrjedhin nga ndikimi i një thikë, bajonetë, hala, awls. Plagët goditje me thikë të rrezikshme. Lëndimet e brendshme të pazbuluara mund të shkaktojë gjakderdhje të brendshme, peritonit, dhe pneumatoraks.
 • Sword- Plagët mund të shkaktohen objekt të mprehtë prerjes (thikë, rroje, qelqi, bisturi).

  Këto plagët janë të barabartë, buzë padëmtuar.
 • I copëtuar Plagët lindin kur aplikoni lëndim akut, por një objekt të rëndë (sëpatë, shpatë, etj) dhe janë të shoqëruara shpesh me dëmtime të kockave.
 • Plagët e shënuara - Rezultat i një objekt të topitur (çekan, guri, etj).
 • Plagët me armë zjarri. Varësisht nga lloji i predhës dalluar plagë me armë zjarri, e shtënë, predhës. Plagët me armë zjarri mund të jetë ndër-prerja, kur plaga ka input dhe output hapje; i verbër, në qoftë se objekti mbërthyer në trup; tangjent kur subjekt pësoi dëme sipërfaqësore dhe ai kaloi pranë trupit, pjesërisht goditur tij.


  Trupat e huaj të mbetur në trup, duke shkaktuar atë acarohet. Plagët e raketave shpesh janë të shumta dhe gjithmonë të shkaktojë dëme të mëdha indeve, edges dehur fragmente mbart me ajo vesh në tokë, lëkurë, duke rritur ndotjen e plagë.
 • Gjakderdhje të varet nga lloji i enëve të gjakut dëm (arterie, vena, kapilar) lartësi presionin e gjakut dhe natyrën e plagës. Plagët Kur prerë dhe copëtuar gjakderdhje është më e theksuar. Në indet e thyer dhe enët thrombosed grimcuar. Prandaj, plagë u gjakosur për vdekje. Disa përjashtime janë plagët e fytyrës dhe në kokë. Këto indet e buta të pazakonshme kapilarët, kështu që çdo dëmtim kokë është shoqëruar me gjakderdhje të konsiderueshme.


  Ndihma e parë për plagosje

  Shkaku i shumicës së vdekjeve pas lëndimit është humbje akute e gjakut, kështu që hapat e parë duhet të drejtohen për të ndaluar gjakderdhje në çdo mënyrë të mundshme: tërheqje, duke shtypur enët, shtyn, etj

  Mbroni plagë nga ndotja dhe infeksionit. Trajtimi i plagës duhet të jetë i pastër, i dezinfektuar më mirë, duart. Mos prek duart e këtyre shtresave të garzë që do të merren drejtpërdrejt me plagë. Në prani të dezinfektantëve (peroksid hidrogjeni, Furacilinum, tretësirë ​​e jodit, alkoolit, etj) para se të aplikoni pa mikrobe lëkurën fashë rreth plagë duhet të fshihen 2-3 herë në copë të garzë ose leshi pambuku zhytur në antiseptik, duke u përpjekur për të hequr nga kohë të sipërfaqes i poshtër lëkurë, copë tokë të veshjeve.

  Plaga nuk mund të shpëlarë me ujë - ajo promovon infeksionin. Ne nuk mund të lejojmë të goditur fondet kaustike drejtpërdrejt në plagë. Alkooli, tretësirë ​​jod, benzinë ​​shkaktojnë vdekjen e qelizave të dëmtuara që promovon plagë acarohet, dhe një rritje të mprehtë në dhimbje, e cila është edhe e padëshirueshme. Mos hiqni trupat e huaja dhe papastërtitë nga shtresat e thella të plagës, pasi kjo çon në infeksion më të madhe plagë dhe mund të shkaktojë komplikime (gjakderdhje, dëme të organeve).

  Plaga nuk mund të fle pluhur, aplikoni vaj të parfumuar mbi të, jo drejtpërdrejt në sipërfaqe plagë për të vënë leshi pambuku - të gjithë të kontribuojnë për të infeksionit. Ndonjëherë plagë mund të bien organet (trurit, zorrë) pjezë.

  Kur organet e përpunimit Plagët e tilla nuk mund te nenujshme ra thellë në fashë plagë imponojë kat ra nga.

 • Ndihma e parë për plagët e indeve të buta të kokës. Për shkak se indet e buta në kockat e kafkës janë mënyra më e mirë për të ndaluar gjakderdhje është imponim i përkohshëm i fashë shtypëse. Ndonjëherë gjakderdhja mund të ndalet gisht shtypur arterie (të përkohshme të jashtëm - në frontin e veshit, nofulla e jashtme - në buzë e poshtme të mandibulat, 1-2 cm nga cep të tij). Kur plagosje plagë kokë shpesh ndodh ndërsa të trurit (tronditje, të thyer, compression).

  Plagosur nevojën për të vënë në një pozicion horizontal, të krijuar një të qetë, të ftohtë të bashkëngjitni në kokë, të organizojmë transportin menjëhershme në një spital për kirurgji.
 • Thekshëm plagët e gjoksit jashtëzakonisht e rrezikshme, sepse ato mund të jetë dëmtuar nga zemra, aortës, mushkëritë dhe organet e tjera vitale. Më e rëndësishmja, zgavrën pleural fillon të depërtojnë ajrin dhe zhvillimin pneumatoraks të hapur, duke rezultuar në ulje të vogla, ka një ndryshim të zemrës dhe zhvillon shoku. Ofron ndihmën e parë duhet të jetë i vetëdijshëm se mbyllja i ngushtë i plagëve të tilla mund të parandaluar ose zvogëluar zhvillimin e kësaj gjendje të rëndë në mënyrë të konsiderueshme.

  Në mënyrë të vendosur të mbyllin plagën e gjoksit duke përdorur një copë toke ngjitet që është aplikuar në formë të pllakave, ose përfundojë rubberized paketë individuale mund të mbarsur dendur me vazelinë garzë, përdorni leckë vaj, film, duke e vënë në FA SHAT lloji, shtypës. Masat e kërkuara protyshokovi. Pacientët e transportit në gjysmë-ulur pozicion.
 • Plagët e barkut jashtëzakonisht e rrezikshme, madje edhe një plagë të vogël mund të shkaktojë komplikime të tmerrshme që kërkojnë kirurgji të menjëhershme - gjakderdhje të brendshme dhe rrjedhjet e përmbajtjes zorrëve në zgavrën e barkut me zhvillimin e mëvonshëm të purulent (fekale) peritonit.

  Autoritetet rënë mund të ushtrojë në zgavrën e barkut. Pas trajtimit të lëkurës rreth organeve plagë që ra imponojë një garzë sterile mbi të dhe anët e organeve - një shtresë të trashë leshi pambuku dhe të bëjë fashë byntovoyi. Ju mund të mbyllë një peshqir, fletë, buzë fije proshyvshy. Në një goditje të tillë fast-paced plagosur, kështu që ju duhet të shpenzojnë masa protyshokovi. Çdo lëndim në stomakun e viktimës është e ndaluar për të ushqyer, ujë, ilaçe të dhëna nga goja, ajo përshpejton zhvillimin e peritonit. Transportit - i shtrirë në shpinë me një trup të ngritura sipërme dhe me gjunjë vendosur.

  Kjo situatë e zvogëlon dhimbjen dhe parandalon inflamacion në të gjitha pjesët e barkut.
 • Një detyrë e rëndësishme është ndihma e parë për shpërndarjen e shpejtë të plagosur në një institucion mjekësor. Më shpejt viktimë të marrë ndihmë mjekësore, trajtimin më të mirë.

  Informacion nga neni "plagët".