Ndihma e parë për peritonit


 • Koncepti i peritonit akut
 • Ndihma e parë në trajtimin e sëmundjes

 • Koncepti i peritonit akut

  Peritonit akut ndodh kur dëmtim ose sëmundje të murit të barkut, apo organet e barkut gjatë tranzicionit nga inflamacion të vendosura pranë trupit. Kjo mund të ndodhë në qoftë se gjaku hyn infeksionin me organet vnebryushnyh. Më shpesh kjo sëmundje serioze duke shkaktuar Staphylococcus, Streptococcus, E. coli.

  Peritoneum - membrana i lëngshëm që linjat sipërfaqen e brendshme të murit të barkut dhe të vendosura në organet barkut. Ajo përbëhet nga një film i hollë transparente, të qetë, me shkëlqim dhe hydrated.

  Sipërfaqja e përgjithshme përafërsisht barabartë me sipërfaqe të lëkurës. Funksioni kryesor i peritoneum - pengesë. Ky organ, filtrimin e lëngjeve të trupit, mban substanca të ndryshme të huaja dhe eliminon ato. Peritoneum siguron sigurinë e barkut, i mbron ata nga lëndimi fizik.

  Në sëmundje të ndryshme dhe peritoneum ekspozuar ndaj dëmtimeve: mbyllur (kur arritja e një objekt të topitur) dhe i hapur (me një plagosje të mprehtë objekt dhe topin). Inflamacioni i peritoneum apo këputje mund të çojë në zhvillimin e peritonit (si akute dhe kronike).
  Më e zakonshme akute peritonit përhapur purulent.


  Shpesh ai shkakton - stomakut zbulim i madh dhe ulcerat duodenale, dhe plagë të hapura peritoneum.

  Ankesat e pacientëve janë të ndryshme në natyrë dhe të varet nga lokalizimin e procesit të sëmundjes në zgavrën e barkut. Simptomat gjithashtu varet fazën e sëmundjes.

  Në orët e para të dhimbjes mbizotëron. Pacientët ankohen jo vetëm në rritje dhimbje barku, dhe të përzier por, vonuar stol dhe gazit. Temperatura rritet në 38 ° C dhe më lart. Norma impuls për 100-110 rrahje në minutë. Kjo bëhet e thatë. Kur ndjenja mur tensionuar bark barkut.

  Në 2-3 ditë përkeqësohet gjendja. Pacienti është i shqetësuar, gulçim, palpitations shpeshta, karakteristika të mprehur.

  Kjo bëhet edhe më e thatë. Abdomen është i fryrë, për shkak zakonisht vonohet stol dhe të gazit. Rritjet e të vjella, të vjella hije kafe fitojnë. Për shkak të rritjes së dehjes shkelur funksioneve dhe organeve të tjera, duke çuar në fenomene dështimin hepato-renale. Vjen çrregullime metabolike, kryesisht për shkak të rritjes acidosis. Urinim është zvogëluar.

  Me rritjen e dehje mendore ndodh përmirësuar gjendjen e përgjithshme që mund të çorientojë pacientin dhe familjen e tij. Edhe pse dhimbja e barkut bie në kohë, evidenca objektive do të tregojnë një gjendje të rëndë. Tiparet e fytyrës janë përkeqësuar sytë lavaman.

  Person bëhet shprehje gjithnjë e më shqetësuese. Pacienti është qëndron në shtrat. Të vjella të shpeshta. Në mbizotëron vjella biliare. Era zakonisht i kalbur. Ajo fillon të vjella natyrën efekte të mëdha negative, që çon në dehidratim. Ngrënia dhe lëngun e pamundur, edhe pse të pacientit dhe të shqetësuar për etja dhimbshme.

  Abdomen bëhet më distended, e butë, por me ndjenjë slaboboleznennaya. Ajo veshura thatë. Frymarrja e cekët mur, barkut nuk ka marrë një frymë. Nëse dështimi për të ofruar ndihmë në kohë në ditët e para të sëmundjes, vdekja ndodh në 4-7 ditë th. Kur simptomat e para të "barkut akute" duhet të telefononi "ambulancë".

  E drejta diahnostuvavshy peritonit akut gjatë ditës së parë të japë jetën. Kur zhvillimin fazë reaktive e sëmundjes, është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje për simptomat kryesore: papritur, dhimbje të vazhdueshme stomak, më keq kur ndryshon pozicionin e trupit, kollitjes lëvizjet. Pacienti zakonisht shtrihet në shpinë të tij apo anën e barkut solli në këmbët e tyre, duke mos kursyer në stomak, për të shmangur lëvizjet e panevojshme. Të vjella përmbajtja e stomakut zakonisht janë të padobishme. Pulse përshpejtuar në 100-110 rrahje në minutë. Këtu në këto orë dhe ju duhet të telefononi menjëherë mjekun.

  Kërkojnë vëmendje të veçantë për pacientët me ulcera peptike dhe ulcerat duodenale, si ulçerë mundshme.

  Në këtë rast, përmbajtja e stomakut apo duodenum hyn në zgavrën e barkut, e cila çon për zhvillimin e peritonit. Simptoma kryesore rrugëdalje: papritur të mprehta ("thikë"), dhimbje në bark e sipërme. Pacienti merr një pozicion të detyruar, të rritur gjunjët në stomak, duke u përpjekur të mos për të lëvizur. Kur ndjenja bark shënoi një tension të theksuar të muskujve (doskoobraznyy stomakut). Shtrimin në spital urgjencës dhe kryerjen kirurgji emergjente do të shpëtojë jetën e tij.


  Ndihma e parë në trajtimin e sëmundjes

  Çfarë është për të ndihmuar pacientin me peritonit akut vjen te mjeku? Ju nuk mund të japin qetësues, ju lutem që ata të çojnë në përmirësimin mendore, proces i vështirë pikturë furçë.

  Është rreptësisht e ndaluar të përdorin antibiotikët, pavarësisht nga temperatura e lartë, ajo do të komplikojë diagnozën në spital dhe për të parandaluar kirurg për të përcaktuar natyrën e operacionit.

  Dhimbje mund të vënë një ngrohje jastëk në barkun tuaj me ujë të ftohtë ose akull pako. Pacienti duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për regjim shtrati. Para ardhjes së mjekut në çdo rast jo për të ushqyer dhe pirë. Mos përdorni, përsëri, nuk ka drogë, nuk e vënë pads ngrohjes dhe enemas. Nëse pacienti ankohet për bloating dhe se pa gazrat, vendin tub avull.

  Informacion nga artikullin "Akute peritonit të ndihmës së parë»