Ndihma e parë për djegiet


 • Çfarë është trauma të tilla si djegiet?
 • Mjetet juridike popullore

 • Çfarë është trauma të tilla si djegiet?

  Thumbi - orhanzma është dëmtimi indeve të shkaktuara nga veprimi i nxehtësisë. Ashpërsia e saj është përcaktuar nga zona dhe thellësinë e dëmtimit të indeve. Varësisht nga ashpërsia, djegiet janë të ndarë në katër faza.

 • Klasën e I . Skuqje, ënjtje pak, i shoqëruar nga ëmbëlsi. Ajo merr tri apo katër ditë, duke lënë pak lëkurë itchy dhe i krisur, i cili gjithashtu shpejt zhduket.
 • Klasa II . Arsimi i vezikulave me lëng të verdhë. Shërimi ndodh në 10-12 ditë, dhëmbëza nuk është formuar.

 • Klasa III . Thellësi e madhe e humbjes. Fabrics omertvlyaetsya, djeg kore e formuar.
 • Shkalla IV . Karakterizohet nga zhuritje plagë të lëkurës dhe indeve hlubzhelezhaschyh - yndyrë nënlëkurës, muskujve dhe kockave.
 • Burns i tretë dhe i katërt shkallë kërkon trajtim të menjëhershëm te mjeku. Megjithatë, para ardhjes së mjekëve ju mund të kryejë aktivitetet e mëposhtme:

 • Hiq rrobat nga viktima. Nëse pjesë të indeve të mbërthyer në lëkurë, tërheqja e tyre në çdo rast e pamundur. Fushat e hapura të trupit duhet të përfundojë një leckë të pastër me të ngrohtë, humbjen e nxehtësisë në djegie të rënda që çon në rrezik për jetën dhe komplikacione të ndryshme.


 • Djegiet e rënda mund të shkaktojë goditje të dhimbshme. Për të parandaluar ajo le të pilula e dhimbje viktimë.
 • Viktimë pini çaj të nxehtë apo ujë mineral alkaline.
 • Në djegie të rënda të vetë papranueshme

  Sa për djegiet parë dhe shkallën e dytë, ata mund të trajtohen në shtëpi.


  H mjete arodnye

 • Pasi të keni marrë një të djegur, menjëherë të zëvendësojë zonën e prekur nën ujë të ftohtë. Kjo do të lehtësojë dhimbjen dhe të reduktuar efektet e djegur.
 • Një mjet i shkëlqyer që heq dhimbje dhe përshpejton shërimin - patate të para. Rub integruar patate peeled, vënë në leckë dhe i lidhin në vendin e djegur.

  Ndryshimi për të compress atë si nxehtësia. Në një çikë, ju mund të prerë pjatë patate dhe bashkëngjitni atë në site plagë.
 • Një mjet shumë efektiv - saldim të çajit të zi ose jeshil. Krijoj Ftohtë i fortë derdh djegur në faqe. Pastaj perebyntuvaty atë dhe për të mbajtur për disa ditë tani dhe pastaj çaj lagësht, pa lënë zakonshëm thahet.
 • Nëse ju keni për të vendosur blisters djegur formuar, përzierje vezë e verdhë veze, një lugë të vajit vegjetal dhe dy lugë salcë kosi. Kjo talkers duhet të përhapet plagë thickly dhe pastaj perebyntuvaty. Fashë të ndryshojë çdo ditë.
 • Ky mjet i pazakontë dhe të pakëndshme, por shumë efektive, si urynoterapyya ju ndihmojë gjithashtu.

  Burn lagur një urinë të freskëta dhe perebyntuvaty. Për disa ditë procedurë të përsëritur herë pas here. Megjithatë, mbani mend se mjekët nuk vijnë në një konsensus mbi djegiet Urinotherapy. Disa e konsiderojnë atë përdorim papranueshme.
 • Mos harroni që në çdo rast nuk mund të formohet në faqen birë djegur blisters, ju rrezik infeksion paraprakisht të rrezikshme për jetën. Kjo është e papranueshme dhe lyej zonë melhemin dëmtuara: në këtë rast një transferimin e nxehtësisë humbje dhe rrit shëruese kohë.