Ndihma e parë për edemë cerebrale


 • Si të njohin edemë të trurit
 • Ndihma e parë: çfarë duhet të bëjmë

 • Si të njohin edemë të trurit

  Ënjtje të trurit - ndodh kur akumulimin e tepërt e lëngjeve në indet e trurit. Kjo është një përgjigje universal i indit të trurit në efekte të ndryshme patologjike. Ind i fryrë truri është rritur me shpejtësi në vëllim. Ajo krijon një mospërputhje në mes të shumës së trurit dhe kafkës. Truri është i shtrydhur, duke zhvendosur në e madhe letrare foramen. Si rezultat i herniation nga qendrat e trurit të dëmtuara organet vitale.

  Shpesh edemë soprovozhdaetsya presje. Coma në edemë cerebrale zhvillohet si rezultat i rritjes së presionit intracranial në tumor të trurit apo lëndimit, helmim, etj  Cilat janë shenjat e edemë cerebrale? Fillimisht dhimbje koke me nauze dhe vjellje, atëherë prysoedynyayutsya marramendje, vështirësi në orientimin në zonën përreth dhe shtetit të saj në komunikimin me të tjerët. Norma e zemrës ngadalëson dhe rrit presionin e gjakut. Zgjerimi një apo dy nxënës të zhduket reagimin e tyre ndaj dritës.

  Gradualisht gjendja e personit utyazhelyaetsya sëmurë dhe ai shkon në humbje ndjenjash - që, në rritje përmes compression të trurit. Konfiskimet e mundshme dhe abuzimi i aktivitetit të frymëmarrjes dhe kardiovaskulare.


  Ndihma e parë: çfarë duhet të bëjmë

  Së pari, personi i sëmurë duhet të japë pushim dhe pjesën tjetër krevat (shtrat në shtrat me ballë krevati ngritur).
  Gjithashtu, pacienti duhet të përjashtohen nga veshje për të siguruar ajër të pastër.

  Atëherë është e nevojshme për lirimin gojën vjellat (nëse ka), me të vjella të përsëritura - kthejnë kokën anash dhe për të hequr vjella nga goja e tij.

  Në traumatik, kuq, koma ngrohjes - ju duhet për të vënë në kokë të ftohtë (paketë akull apo ujë të ftohtë).

  Në konvulsione - butësisht të mbajë kokën dhe gjymtyrë për të mbrojtur njerëzit nga goditje.

  Një pacient me edemë cerebrale duhet t'i jepet çdo orë zgjidhje 1 lugë gjelle 10% të klorur kalciumi, çdo të drogës diuretik (hypothiazide, furosemide ose diakarb) ose decoctions dhe infuzione të bimëve (pemëve gjethe dëllinjë e bearberry, boronicë, horsetail barit, Takimi diuretics ose çaj veshkave).  Shtuar në këtë është një mjet që redukton ndjeshmërinë ndaj agjentëve të ndryshme (diphenhydramine, ose tavegil suprastin).

  Por jo më e mirë për të kërkuar drogë të pakta, dhe menjëherë telefononi neurolog shtëpi ose "ndihmës së parë" për pacientët me edemë cerebrale duhet shtruar në spital menjëherë në spitalet e profileve të ndryshme (varësisht nga lloji i vendeve apo shkaqet e ënjtje të trurit).

  Informacion nga artikullin "Ënjtje e trurit."