Ndihma e parë për edemë pulmonare


 • Çfarë ju duhet të dini për edemë pulmonare
 • Ndihma për të vizituar mjekun
 • Fakti interesant

 • Çfarë ju duhet të dini për edemë pulmonare

  Pulmonar edemë - akumulim në fshikëza pulmonare (alveolet) në mushkëri indet e fluideve i holluar me ujë. Kjo nuk është një sëmundje të dallueshme, dhe komplikim serioz i sëmundjeve të tjera. Ajo është rezultat i stagnimit të gjakut në mushkëri të shkaktuara nga dështimi i zemrës në sëmundje të zemrës, hipertensionit, infarkt miokardi, inflamacion akut i veshkave, uremia. Ënjtje mund të ndodhë edhe në bazë të lezioneve pulmonare inflamatore ose toksike vaskulare dhe pacientit zgjatur shtrirë në shtrat.  Simptomet e edema pulmonare, dyspnea, wheezing me zë të lartë, bubbled frymë, shkarkimit i lehtë pështymë rozë lëkurë të zbehtë të mprehtë me një nuancë kaltërosh; impuls i shpejtë, i dobët. Edemë pulmonare është shpesh një manifestim i agonisë.

  Për të parandaluar ënjtje duhet seriozisht i sëmurë disa herë në ditë butësisht kthehet nga njëra anë në tjetrën, natyrisht, në qoftë se kjo nuk përjashton natyrën e sëmundjes.


  Ndihma për të vizituar mjekun

  Së pari edemë pulmonare ndihmës duhet të synojnë në eliminimin mbytje. Së pari, ju duhet për të rivendosur udhë ajrore. Për të arritur këtë pështymë suctioning dhe procedurën për të marrë në oksigjen nga avujt e alkoolit, i cili është një agjentë efektivë Antifoam.
  Për të zvogëluar furnizimin me gjak në anije pulmonare mbulesë këshillueshme parzmore me gjymtyrë. Ajo duhet çikë vetëm enët venoz dhe për të ruajtur qarkullimin normal të gjakut.
  Prandaj, duke i dhënë një fashë për ndaljen e gjakut, ju duhet të kontrolloni pulsin në arteriet nën fashë për ndaljen e gjakut. Përveç përdorimit të drogave të ndryshme - diuretics, të cilat ulin presionin e gjakut. Përdorimi i tyre kërkon kujdes të madh dhe duhet të kryhet vetëm nga një mjek, i cili duhet menjëherë të telefononi.

  Në shenjë e parë e edemë pulmonare pacienti duhet të marrë pozicionin semisitting. Ju duhet të sigurojë pacientit me tabletë nitroglycerin nën gjuhën tuaj derisa ajo resorption është nën gjuhën tënde.

  Nëse nuk ka efekt oferta tjetër tabletë jo më herët se 5-10 minuta, por jo më shumë se 6 tableta në ditë. Nga duart dhe këmbët vënë mustardë; pastaj të vënë përsëri në bankat e thatë.

  Që të rrugës çdo minutë, në pritje të ardhjes së mjekut të japin pacientit çdo gjysmë orë 20 pika-ajër Valerian ujë. Replace ilaçe nevojshme nuk ishin të pranishëm mund të jetë një gotë vodka, e marrë çdo orë.

  Është e dobishme për të vënë klizmë më emocionuese me ujë dhe uthull në pjesë të barabarta (jo esenca!).

  Kur gjendja e pacientit përmirëson, që t'i japë atij disa expectorant, vjellje por jo; të tilla si hot fara supë anise me mjaltë, e cila shtuar një gjysmë lugë çaji sode buke.

  Për të përgatitur supë të marrë një lugë çaji të farave dhe çiban në një gotë me ujë.

  Një tjetër ilaç popullor është edemë pulmonare efektive, infuzion i liri - katër teaspoons e flaxseed pour 1 litër ujë. Boil, hiqni nga zjarri pan, e mbështjellë me një batanije të ngrohtë, të lënë, thahet. Për një shije ju mund të shtoni lëng limoni. dhënë të pijë për të pacientit në formën e ngrohjes për një gjysmë gotë 6 herë në ditë çdo 2-2,5 orë. Butë Medium.


  Fakti interesant

  Aftësia për të ofruar ndihmën e nevojshme e parë mund të jenë të dobishme në situata të papritura. Për shembull, pas larjes në ujë të ftohtë.

  Ajo rezulton se për larje të shpeshta në ujë të ftohtë mund të shkaktojë jo vetëm pneumoni, por situatë shumë më të rrezikshme.

  Kështu, mjekët ushtarakë amerikanë e kanë përshkruar tre raste pasi duke qenë në edemë pulmonare ujë të ftohtë, dhe të prekur mbijetuarit vetëm përmes në kohë të sigurojë ndihmë.

  Të tre raste kanë ndodhur gjatë trajnimit duke notuar rekrutëve të ushtrisë së SHBA nënshtrohen trajnimit të veçantë për të shërbyer në Korpusin e Marinës. Rekrutët e kapërcyer me sukses besuar distancë prej 2 milje (rreth 3,5 km), papritmas filloi të fundosej. Përpjekjet e shpëtimit u sollën në breg dhe arriti në mjekët zbuluan se shkaku dobësi dhe humbje të koordinimit në të tre u deklarua e edemë pulmonare.

  Pas sigurimin e viktimave të nevojshme emergjente u dërguan në një spital ushtarak.

  Sipas ekspertëve, edemë pulmonare e zhvilluar në këtë rast për shkak të një rritje të mprehtë në rrjedhjen e gjakut të mushkërive të lidhur me ftohjen e trupit me ujë të ftohtë dhe ushtrim.

  Informacion nga artikullin "edema pulmonare".

  Diskutoni në komunitet