Perikardit në një fëmijë


 • Çfarë është perikardit
 • Simptomet e perikardit akute tek fëmijët e thata
 • Simptomet e perikardit akute në fëmijët vypotnoy
 • Si mund të perikardit kronike te fëmijët
 • Si për të trajtuar perikardit në fëmijë

 • Çfarë është perikardit

  Përshkruajnë perikardit mund të jetë skematike. Zemra është shell e jashtme (cipë e zemrës). Kjo qese lloj të zemrës në të cilën zemra rreh. Ajo përbëhet nga dy shtresa. Fletë e jashtme është më e dendur, e brendshme - shtresë të vetme e qelizave.
  Kjo "thes" vendos zemrën në gjoks dhe e mban zemrën në pozicion normal. Ajo shërben si një pengesë për depërtimin e infeksionit gjoks në zemër, pengon zgjerimin e tepruar të zemrës, ndihmon për të mbajtur presionin e dëshiruar në dhomat e zemrës.  Normalisht, cipë e zemrës përmban disa lëng transparent i lëngshëm (5-30 ml.). Nëse zgavër rreth zemrës akumulon më shumë të lëngshme, ajo mund të çojë në rritjen e presionit në zgavrën e cipë e zemrës dhe mosfunksionim të zemrës. Kjo gjendje patologjike quhet tamponade akute kardiak. Nëse lëngu ndërton gradualisht, tamponade akute kardiak nuk do të zhvillohet, por në këtë rast ka procese të tjera patologjike (stagnimi i gjakut në venat dhe i uritur në sistemin e hepatike dhe venat portalit).

  Perikardit mund të jetë e thatë dhe vypotnoy.
  Perikardit është diagnostikuar në rreth 1% të fëmijëve.

  Simptomet e perikardit akute tek fëmijët e thata  Akut perikardit thatë zakonisht fillon me ethe, takikardi dhe dhimbje pothuajse konstante. Në foshnjat dhimbje manifeston përsëritur shqetësim britmën. Dhimbje shpesh lokalizuar në kërthizë.

  Fëmijët më të rritur ankohen për dhimbje në gjoks, gjoks, e rënduar nga të marrë frymë thellë dhe ndryshon pozicionin e trupit, mu në shpatullën e majtë.
  Simptomet e perikardit akute në fëmijët vypotnoy

  Vypotnoy akute perikardit shkakton një përkeqësim të mprehtë të fëmijës. Ka gulçim, dhimbje e shurdhër në zemër, fëmija merr një pozicion të detyruar semisitting me kokë anim përpara.  Disa fëmijë janë të ngjirurit e zërit, kollitje, hiccups, të përzier, të vjella dhe dhimbje barku. Rënie të presionit të gjakut (afërsisht 10-20 mm Hg), ka një impuls paradoksale (reduktim i mbushjes pulsin mbi frymëzimin). Rrit dhe bëhet e mëlçisë dhimbshme, ënjtje të jetë e mundur.

  Sindromi Compression zhvillon dëmtimit të dhëmbëve të zemrës. Në foshnjat, kjo sindromë ka simptoma të jo-specifike. Rritja e presionit në shkaqet e sipërme venë bosh rritur presionin intracranial, i shoqëruar meninhizm (të vjella, fryrë fontanelë të madhe, qafën e ashpër). Ata bëhen në mënyrë të qartë të dukshme venat dhe dora palpovana, bërryl dhe qafën venat, zakonisht të padukshme në këtë moshë.  Rritjen e vëllimit të lëngjeve në zgavrën rreth zemrës mund të shkaktojë tamponade kardiak. Gjendja kësaj fëmije përkeqësohet, bëhet shumë i shqetësuar, ndjenja e frikës, rrit gulçim, atje acrocyanosis dhe djersitje të ftohtë. Në mungesë të vdekjes emergjente të mundshme të papritur.
  Si mund të perikardit kronike te fëmijët

  Perikardit kronike mund të jetë exudative (zakonisht etiologji tuberkuloz), ngjitës (Constrictive) dhe të përziera; ngjeshja e dëmtimit të dhëmbëve të zemrës apo jo.

  Në fëmijët kronike exudative perikardit shqetësuar lodhje, gulçim, shqetësim në zemër, veçanërisht me ushtrim të tepruar.  Perikardit ngjitës pa ngjeshje e zemrës asimptomatike. Perikardit Constrictive manifestohet me dobësi të përgjithshme, ndjenja e shurdhim në kuadrantin e sipërm të djathtë. Kur të shikuarat tërhequr vëmendjen e puffiness të fytyrës, ënjtje dhe të ngrirë venat e qafës, cianozë, në rritje horizontalisht, ascites. Këmbët fryrë janë të rralla.

  Në exudative akut perikardit tamponade mundshëm kardiak, Constrictive në - dështim të qarkullimit të gjakut.
  Si për të trajtuar perikardit në fëmijë

  Në perikardit akute kërkohet pjesën tjetër shtrat për kohëzgjatjen e aktivitetit të procesit. Trajtimi kronike pericarditis varet pacientit.

  Limit aktivitet fizik. Dieta duhet të jetë i plotë, ushqimi duhet të marrë të vogla, pjesë të vogla. Kufizojnë konsumin e kripës.

  Trajtimi i akut thatë ose me një efuzioni vogël perikardit kryesisht simptomatik (droga anti-inflamator, analgjezikë në sindromën e dhimbjes, që përmirësojnë metabolizmin në miokardit, droga kalium, vitamina).

  Kur vypotnom perikardit me akumulim të shpejtë progresiv apo korrente e lëngjeve mund të kenë nevojë për të birë urgjentisht (paracentesis) perikardin.
  Kur purulent perikardit ndonjëherë është e nevojshme që të thahet zgavrën rreth zemrës dhe të hyjë antibiotikët e saj.  Dhe hemodinamik me dëmtimit të dhëmbëve compression e operacionit të zemrës nevojshme (perikardotomiya me heqjen maksimal të mbështjelljes dhe mbresë-ndryshuar për herë lë cipë e zemrës).

  Trajtimi i perikardit mesëm është një program i trajtimit të sëmundjes themelore.

  Parandalimi është e mundur vetëm dytësor, kardiorevmatolohichnyy klinik mbikëqyrje në zyrë, duke mbajtur elektrokardiogramë rregullt, eliminimi i vatrave të infeksionit kronik të masave shëndetësore, dosed stërvitje.

  Në shumicën e rasteve të perikardit akute prognozë të favorshme. Në perikardit të mesëm është e varur në rrjedhën e sëmundjes themelore.

  Rezultati i çdo variant të perikardit mund të shkaktohet nga një kurs kronike, formimi i "blinduar" të zemrës (Constrictive, ngjitës, perikardit ngjitës). Rrezik për jetën është zhvilluar mjaft tamponade kardiak. Perikardit kronike, veçanërisht me ngjeshje e dëmtimit të dhëmbëve të zemrës mund të çojë në paaftësi e fëmijës.

  Informacion nga artikullin "perikardit në fëmijët. Simptomat perykardytov. Diagnoza. Trajtim ".