Ne mund të fitojë pranverë të ftohtë dhe beriberiSallatë pranverë

Çdo pranverë trupi ynë është vitamina të mangëta dhe ndjehet i lodhur për shkak të një, ditë të ftohta dhe të errëta të dimrit të shkurtër. Me fillimin e pranverës ne kemi mundësi për të "vrarë dy zogj me një gur": për të mbledhur bimë medicinale në ajër të freskët, të pastër dhe të mbushur përdorimin e tyre të mëpasshëm të mungesës së fuqisë.

Përdorni bimët e mbledhura, nëse është e mundur, të freskëta. Me to ju mund të gatuaj të gjitha llojet e salads dhe bimë shumë djegëse ose të hidhur përdorur si një shtesë të ushqimeve të ndryshme. Mblidhni bimët larg nga rrugët, vendet ku mbeturina dhe vendbanimet njerëzore.

Për të përgatitur sallatë pranverë vitaminë mund të përdorë pjesë të butë me bar të dandelions, daisies lule dhe gjethe, gjethet e hudhër të egër (të mos ngatërrohet me gjethe helmuese zambak!), Gjethe delli, kalë dori, Shën Gjonit Wort, lëpushë, yarrow.

Gjethet e shumë të dobishme rinj dhe shoots e hithrat, vaj veshur sallatë ose të lëngshme Prypravka, ata humbasin pronat e tyre djegur. Para se të hani këto salads në sasi të mëdha, sigurohuni që ju nuk e keni një reaksion alergjik të zgjedhësve të tyre.


Lëngje Pranvera dhe salads

Edhe më mirë i freskët lëngje bimor. Sidomos efekt i mirë ka lëng nga hithrat të rinj, të cilat mund edhe të përdoret në ushqim për fëmijë (për fëmijët pas një viti). Lëng Hithër është një mjet efektiv për heqjen e substancave të dëmshme nga të mëlçisë. Hithër indikohet për trajtimin e reumatizma, gjatë trajtimit për mirëmbajtjen e kancerit dhe shumë sëmundjeve kronike.


Nuk është çudi, në ditët e vjetër e përdorur hithrat, pothuajse të gjitha sëmundjet, madje edhe kundër dhimbje dhëmbi.

Lëng të dobishme bimor mund të gatuaj me të Lungwort ëndërr, repeynichka, bedrentsa, fidaneve hop.

Për të mbledhur bimë për juicing më mirë çdo ditë, por ju mund të ngrijë lëng të gatshme në frigorifer si kube akulli. Mbani këto cubes është e rekomanduar për 3-4 ditë. Cubes shkrirë përdoren pa valë.

Kujdes Fresh lëngje bimor duhet të holluar në masë të madhe. Për lëngjet e mbarështimit të ardhshme ujë të pastër pranverë, ujë mineral, produktet e qumështit, kos, qumësht i thartuar, kos, dhallë.

Acid laktik ato përmbajnë është një faktor shtesë i favorshëm që pengon zhvillimin e proceseve të fermentimit në zorrë.

Në javën e parë të lëngjeve bimore, numri i tyre nuk duhet të kalojë më shumë se 2 lugë në ditë, i holluar në gjysmë gotë ujë ose lëng tjetër. Çdo javë ju mund të rrisë numrin e lëng dehur 1-2 lugë, por jo më shumë se 5 lugë në ditë.

Në rastin e urtikarie ose stomak mërzitur përkohshëm (këto efekte mund të jetë për shkak të një procesi intensiv të hequr substancave toksike nga trupi) duhet të zvogëlojë sasinë e lëngut derisa simptomat zhduken.

Lëngjet bimore zakonisht marrin 3 herë në ditë para ushqimit ose gllënjkë gjatë gjithë ditës.

Njerëzit me të pranimit të ndjeshme stomak lëngje të freskëta mund të rekomandohet pas një vakt dhe për një përqendrim më të vogël. Trajtimi i lëngje të freskëta herbs duhet të vazhdojnë në periudhën nga 2 javë deri disa muaj.

Informacion nga Sathya "Sëmundjet e pranverës Trajtimi duke përdorur barëra"