Diagnoza e parakohshme pubertet dhe trajtim


 • Cilat janë shenjat dhe simptomat e pubertetit të hershëm
 • Cilat janë shkaqet e pubertetit të hershëm
 • Si është diagnoza e pubertetit të hershëm
 • Cilat janë komplikimet e pubertetit parakohshme
 • Si është trajtimi i pubertetit parakohshme
 • Si është përshtatur për të pubertetit parakohshme

 • Pubertet (nga Lat. Rubertas
  - Pjekuria seksuale) - Periudha e zhvillimit njerëzor gjatë që nga
  Rirregullimi thellë e brendshme ai arrin moshën e pjekurisë (aftësinë për të
  riprodhim). Gjatë pubertetit që ndodhin në trupin e fëmijës
  Ndryshimet fizike, seksuale dhe hormonal.

  Pubertet konsiderohet
  herët ose parakohshme nëse ajo fillon para se tetë vjet në vajzave dhe
  nëntë vjet në djemtë.

  Hulumtim në mënyrë të qartë
  tregojnë se puberteti i hershëm ndodh në mbarë botën.
  Picture këtë:
  një në gjashtë vajzat në SHBA, Australi dhe në Mbretërinë e Bashkuar seksit
  pjekuria fillon
  në moshën tetë vjet. Studimi gjithashtu tregoi se seksi para
  pjekuria është më e zakonshme në mesin e afrikanëve dhe amerikanëve
  por arsyet për këtë fenomen janë të panjohura. Përveç kësaj, probabiliteti
  në fillim
  pubertet në fillim më i lartë në fëmijët që janë mbipeshë.


  Cilat janë shenjat dhe simptomat e pubertetit të hershëm


  Shenjat e parakohshme
  pubertet të shfaqet në një moshë më të hershme se obychno.Vot
  Simptomat më të zakonshme:.


  Girls:

 • Rritja dhe gjirit shtim
 • Rritja e flokëve në sqetull dhe pubike
 • Rritja e shpejtë e trupit
 • Menstruacioneve parë (menarche)
 • Puçrra fytyre
 • Ndryshimi në erë trupi

 • Boys:

 • Rritja e madhësisë së testiseve
 • Rritja e qimet e fytyrës (siç
  zakonisht fillon me rritjen e flokëve në buzën e sipërme), pubike dhe underarm
 • Rritja e shpejtë e trupit
 • Votimi i bujshëm dhe brutalization
 • Puçrra fytyre
 • Ndryshimi në erë trupi
 • Disa fëmijë kanë "të pjesshme"
  pubertet në fillim. Në
  Vajzat në rritje të shpejtë gjoks, por shpejt e rritjes ndalesa, ose

  nuk shoqërohet me shenja të tjera fizike e seksuale
  pjekuria. Në këtë rast, fëmija duhet të shihni një mjek për të zbuluar
  semundja e mundur ose çrregullim. Në mënyrë tipike, puberteti i pjesshëm në fillim
  kërkon ndërhyrje mjekësore dhe të gjitha shenjat e tjera të seksual
  pjekuria shfaqen në moshën e duhur.


  Cilat janë shkaqet e pubertetit të hershëm

  Puberteti i parakohshëm i hershëm mund të kontribuojë
  anomalitë e sistemit riprodhues (vezoret në vajzat dhe testiseve në
  djem). Sëmundje ovarian dhe tiroide
  Kanceri gjithashtu mund të shkaktojë pubertet parakohshme.

  Pubertet Ndonjëherë parakohshme

  është rezultat i çrregullimeve strukturore trurit, të tilla si trauma, tumoret e trurit
  një plagosje kokë apo sëmundjet infektive (meningjitit).
  Shumica e vajzave fillojnë pubertetin herët jo për shkak të problemeve me
  shëndetësor dhe mjekësi për një arsye të panjohur. Ndoshta parakohshme
  fillim i pubertetit ndikuar nga faktorë të jashtëm, të tilla si
  ndotja.

  Çfarë e shkakton pubertetin e parakohshme qendrore

 • Tumoret e trurit ose
  palca kurrizore
 • Infektues
  sëmundjet si encefalit ose meningjit
 • Anomali kongjenitale e trurit

  të tilla si hydrocephalus ose hamartoma (tumor)
 • Rrezatim i trurit ose
  palca kurrizore
 • Lëndimit të trurit ose
  palca kurrizore
 • Ishemi
 • Sindromi McCune-Albright - një çrregullim gjenetik që prek
  kockave, e cila ndikon pigmentim lëkurës dhe shkaqet hormonale
 • Grupi sëmundje e trashëguar e njohur si kongjenitale
  hyperplasia veshkave - hormon i parregullt
  i veshkave
 • Hypothyroidism -
  një sëmundje në të cilën gjëndrës tiroide nuk prodhon mjaftueshme
  hormonet.
 • Pubertet Peripheral me zhvillim të parakohshëm

  Ky lloj i pubertetit
  më pak e zakonshme se pubertetit qendrore parakohshëm.

  Ai
  shkaktuar nga lirimin e estrogjenit dhe testosteronit në gjak të shkeljes së
  vezoreve, test, veshkave ose hipofizë.


  Si është diagnoza e pubertetit të hershëm

  Një mjek që e specializuar në çrregullime hormonale tek fëmijët
  i quajtur endocrinologist fëmijëve. Nëse me dyshim në fillim
  pubertet duhet t'i referohet këtij mjeku. Mjeku i parë
  ekzaminojnë histori
  sëmundje, atëherë fëmija do të marrë pjesë dhe të shkruani në drejtim tjetër
  Testet që
  të konfirmuar ose të hedhur poshtë diagnozën e supozuar.

  Ekzaminimi fizik lejon fëmijën
  të zbuluar ndryshimet dhe shenjat e pubertetit të hershëm (shtim të gjirit, të shpejta

  rritja, menstruacionet, puçrra fytyre, rritjen e testiseve ose penis dhe rritjen e flokëve në
  pubis). Gjithashtu kryhet X-ray shqyrtimit të shuplaka dhe wrists fëmijës
  - Ky është një aspekt shumë i rëndësishëm i diagnostikimin e parakohshëm seksual
  pjekuria.
  Ekzaminim X-ray ndihmon të përcaktuar moshën e eshtrave
  fëmijë dhe të gjetur nëse ata rriten shpejt ose normal.

  Pas vendosjes fillestare
  të përcaktuar llojin e diagnozës së pubertetit të hershëm. Fëmijë
  injeksione e Gonadotropin-liruar hormon, atëherë
  të marrë një mostër të gjakut për analizë. Në fëmijët me qendror i parakohshëm
  pjekuria seksuale
  Nivelet përvojë më të larta të luteinizing dhe

  gjëndër hormon stimulues
  dhe në fëmijët me nivel të pubertetit parakohshme periferik
  LH
  dhe gjëndër-stimuluese hormon plotësisht
  normal për moshën e tyre.

  Për ekzaminimin e fëmijëve me qendror i parakohshëm seksual
  pjekuria kryej tomography rezonancë magnetike (MRT) të trurit,
  të zbuluar anomalitë e mundshme të trurit. Gjithashtu kryerjen e inspektimit
  tiroide për të përjashtuar mundësinë hipotireza. Disa
  raste, mjeku lëshon ultratinguj e pelvisit me qëllim të zbulimit cysts
  ovarian ose
  tumor.


  Çfarë komplikime në fillim seksual qelbëzim

  Çrregullim Rritjes, i parakohshëm
  pubertet është e shoqëruar shpesh nga arrestimi rritjes.

  Fëmijët pubertetin e hershme me shpejtësi
  rritet, por pastaj ndalesa në rritje shumë më herët se sa moshatarët e tyre, kështu që
  në moshën e rritur janë më poshtë moshatarët e tyre.

  Vezoret polycystic: vajzat që kanë filluar menstruacionet
  para 8 vjet janë në rrezik në rritje e çrregullimeve hormonale dhe
  Sëmundjet në të ardhmen. Vezore polycystic duket i parregullt
  menstruacioneve dhe nivelet e larta të androgen hormon. Në këtë rast, të vezoreve
  ka cysts dhe output vezë ndodh.


  Si është trajtimi i pubertetit parakohshme


  Në shumicën e rasteve, trajtimi
  puberteti i parakohshëm varet nga shkaku.

  Ka dy
  qasjet kryesore për trajtim në varësi të shkakut.

  Trajtim shkakton pubertetin
  ose është një sëmundje tilla si tumoret.

  Medicinale uljen e hormoneve për qëllim të ngadalësuar pubertetin.

  Nëse pubertetit parakohshme
  shkaktuar nga një sëmundje të ngadalshëm procesin te trajtuar ky
  sëmundje. Nëse një fëmijë ka zbuluar një tumor që prodhon hormonet "fajtor"
  në pubertet parakohshme hershme, operacioni është i nevojshëm
  heqjen e tumorit.

  Nëse ju nuk ishin në gjendje për të përcaktuar shkakun e parakohshme seksuale
  pjekuria, fëmija është përshkruar medikamente të caktuara.

  Paraqitje
  antagonist hormon honadotropynosvobozhdayuscheho - një injeksion mujor i drogës, të tilla si leyprolida që ndihmon të ndaluar
  Aks HHCH rritje (hipofizës Gonadotropin) dhe i ngadalshëm
  zhvillimi i mëtejshëm. Kjo
  Trajtimi është kryer për aq kohë sa fëmija arrin normal
  moshë
  pubertet. Pas ndalimit proces trajtimi fillon
  pubertet.

  Trajtimi i parakohshëm seksual
  pjekuria ndihmon të ndaluar procesin ripening sa kohë që fëmija nuk është
  arrijnë moshën normalisht. Përndryshe ekziston rreziku që
  pubertetit të hershëm mund të parandalojë normal fizik dhe

  zhvillimi mendor i fëmijës.


  Si është përshtatur për të pubertetit parakohshme

  Ndërsa disa faktorëve në fillim
  pubertet nuk mund të kontrollojë (gjinia dhe raca), faktorë të tjerë
  mund të eliminohet. Po, fëmijët kanë nevojë për të jetuar një mënyrë jetese të shëndetshme dhe për të ruajtur
  peshë normale. Gjithashtu shmangur burimet e jashtme të estrogjenit dhe testosteronit.

  Në pubertet parakohshme
  fëmijë një ndjenjë e altruizmit për shokët që mund të shkaktojnë
  trauma emocionale. Depresion
  drogës dhe vetë-respekt të ulët - këto janë vetëm disa nga problemet me të cilat përballen
  Fëmijët të cilët pjekur herët. Nëse vetëm një fëmijë nuk mund

  përballuar me gjendjen tuaj, ju duhet të kërkoni ndihmë nga një terapist.
  Këshillimi psikoterapeutike ndihmon fëmijën dhe prindërit e tij më të mirë
  kuptojnë vështirësitë emocionale dhe fizike që lidhen me herët seksual
  pjekuria.

  Informacion nga artikullin "pubertetit e parakohshme."