Morrat e morrave janë të ndryshme


 • Shok i përjetshëm i njeriut
 • Llojet e morrave

 • Shok i përjetshëm i njeriut

  Morrat ose morrat - një person insekte infektuar - morrat.

  Morr - shok i përjetshëm i njeriut. Ajo është përmendur edhe në Bibël. Arkeologët kanë gjetur mbetjet e insekteve në mumiet lashtë. Gati 500 vjet para Krishtit Herodoti shkroi se priftërinjtë egjiptianë dhe skribët kanë qenë gjithmonë rruar ngushtë kokë, që asnjë morrat apo krijesë tjetër e papastër nuk mund të ankohet me ta kur ata janë perëndi. Megjithatë, jo vetëm priftërinjtë, por edhe faraonët, mbretërit dhe fisnikët në Egjiptin e lashtë, Babiloni dhe Asiri, kokë dhe mjekër ishte e rruar. Në Evropë, shpërthimet morrave ndodhin rregullisht mbi 200 vjet.

  Incidenca Peak ndodh në fillim të vjeshtës, kur fëmijët kthehen në shtëpi nga kampet dhe vendpushimet.

  Morrat e kokës Sëmundjeve kanë tendencë për të rriturit dhe fëmijët e të dy gjinive, pavarësisht nga mosha dhe mjedisit shoqëror. Gabim i madh është që të mendoj se morrat - rezultatin e sloppiness. Studime në vitet e fundit në Europë tregoi se morri i pëlqen flokët të pastër dhe nuk ka frikë nga uji. Për më tepër, ajo mund të notoni mirë, kështu që ju mund të infektohen me morrave të kokës dhe pishinë. Përveç kësaj, ju mund të kapur sëmundjen kudo: në kopshtin e fëmijëve ose në kamp, ​​shkolla, transport, dyqan dhe vende të tjera ku një numër i madh njerëzish do.

  Llojet e morrave

  Edhe pse për nga natyra ka mbi 400 lloje të morrave, vetëm tre lloje të morrave mund të shkaktojë një person:

 • morrat kokë;
 • pubike, ose siç është quajtur - ploshitsa;
 • rroba morrat.
 • Morri i kokës është e kreu morrat. Ky është lloji më i zakonshëm i morrave. Kreu infeksion morr mund të bëhet drejtpërdrejt - përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me një person të infektuar me një të shëndetshme ose përmes veshjeve kontaminuar, kapele, furçat e flokëve, kombinezon. Ju mund të merrni edhe me një shpërthim të fortë të erës, e cila merr një qime pak e insekteve. Shef Morrat Migrojnë kur të përballen kokë, dhe shpesh kjo ndodh gjatë pranks fëmijërisë.

  Jashtë kokë morra mjeshtri mund të jetojnë 55 orë. Morrat e kokës mund të shihet me sy të lirë ose nën një xham zmadhues, por kjo nuk është e lehtë për të gjetur. Morr është shumë levizshem dhe vazhdimisht migrates të sipërfaqes së kokës. Ajo është më e lehtë për të zbuluar vezë morrat - therrizat. Ata shpesh mund të shihet në të përkohshme, zverku dhe rajonet pranë veshit. Ndryshe zbokth, i cili lehtësisht merr off me flokë thërija mbajtur, si ata janë bashkangjitur për të rrënjës së flokëve përdorur sekrecionin ngjitet.

  Morrat pubike (ploshitsy) shkaktojë morrat pubike. Ata janë më të mëdha se të morrave të kokës preferojnë një mjedis me lagështi, pak stërvitje.

  Infeksioni është e mundur në kontakte të ngushta familjare - në shtrat përgjithshme, peshqir, por më shpesh morr pubike transmetueshme seksualisht.

  Prekur priren rajonin turpshme, edhe pse nganjëherë këto insekte gjenden edhe në vetullat apo mjekrës. Morrat pubike zbulojë të lehta se në kokë, pasi ajo mund të jetë në një vend për disa ditë.

  Morrat veshjet shpërndarë gjerësisht në kohën e luftërave të mëdha dhe zhvendosje masive të popullsisë, kur njerëzit nuk lahet dhe nuk larja rrobat e tyre. Rroba morrit jetën në folds e rrobave dhe trupi u zhvendos për pak kohë, vetëm për të ngrënë. Nëse pamja e shefit morrat pubike apo jo varet nga pastërtinë e kokës dhe trupit, praninë e morrave më shpesh rezultat i sloppiness, sepse në rroba të pista Femra lëshon vezë.

  Ju mund të merrni në vende të mbushur me njerëz ku morrat mund të kalojë nga një person në tjetrin. Rrobat morrit edhe morrat e kokës madhësisë superiore. Ajo mund të shihet në rajonin e mesit, supet, qafën, sipërfaqen e sipërme prapa, bark, në sqetull.

  Nga të tre llojet e morrave vetëm rroba Morrat mund të bartin infeksionin. Ajo mbart patogjene tifoja. Prandaj epidemi të kësaj sëmundjeje janë gjithashtu më shumë gjasa gjatë konflikteve ushtarake. Sa për morra kryesore dhe pubike, ata transmetojnë infeksioni nuk është. Megjithatë, këto insekte parazitet shkaktojnë kruarje, dhe kur një person është i prekur nga morrat, fillon të kruar, atëherë ajo duket gërvishtjet, të cilat pastaj mund të infektohen.

  Prandaj, është e rëndësishme për të hequr qafe e parazitëve menjëherë pas zbulimit.

  Dhe - parandalimi shumë e rëndësishme, higjienën personale, gjel i shpeshtë dhe trup, liri i rregullt dhe rroba. Si parandalimi publik kërkon rishikim të rregullt të njerëzve në vendet e tyre të grumbullimit të detyruar ose qëndrime të gjata (spitalet, qendrat e kujdesit fëmijë, shkolla, kopshte, dispanseri, etj).

  Prandaj, pas pushimeve të verës jo shumë dembel për të shqyrtuar fëmijët tuaj në subjektin e morrave që kanë lindur momente të pakëndshme në shqyrtimin vjetor në shkollë ose kopsht.
  Informacion nga artikullin "shokëve të njeriut."