Periodontitis sot plotësisht i shërueshëm


 • Zot inverts xhep!
 • Operacioni pa shkurtime
 • Si të gjitha filloi!

 • Dhe sepse sot periodontitis plotësisht i shërueshëm, që do të thotë se
  të mbajë një buzëqeshje të paprekur mund të jetë në çdo fazë të
  proces patologjik.

  Periodontitis disa masën gjetur
  Sot çdo person i dytë. Vetëm shumë janë në dijeni se
  gjakderdhje mishrat, ndonjëherë ndodh kur brushing dhëmbët tuaj - kjo nuk është e
  asgjë si shenjë e parë e një fazë të hershme të sëmundjeve kronike
  Humbja e rrezikshme shpejtë të duket dhëmbët në mënyrë të përkryer të shëndetshme. Përveç
  e infeksionit kronik në gojë çon tek shumë tjetrin

  Sëmundjet kardiovaskulare tek: endokrine.

  Arsyet
  të çojë në periodontitis, një shumë. Me këtë dentisti para
  totale: Paaftësia apo mungesa e vullnetit të pacientit siç duhet dhe rregullisht
  lahen dhëmbët tuaj, ose, për shembull, prania e problemeve të tij ortodontike
  (Curve rritje dhëmbëve), dhe gabime të ndryshme në punën e stomatologëve
  (Instalimi i vulave me cilësi të ulët, hirit gërvishtje etj etj). Përveç kësaj,
  sëmundjes periodontale mund të jetë për shkak të predispozicion gjenetik,
  kequshqyerja, vitaminë mangësi, çrregullime metabolike,
  Imuniteti ulur, mjedisi i varfër, stresi, etj


  Zot inverts xhep!


  sëmundja fazë herët (gingivite), karakterizuar


  gjakderdhje, kruajtje dhe ënjtje e mishrat, inflamacion është i kthyeshëm,
  ende si jo i prekur nga ligament periodontale që lidh
  dhëmbët ngjitur me njëri-tjetrin dhe do të lejojë që përtypet presion
  shpërndarë në mënyrë të barabartë nëpër nofulla.

  Në fazën e malcim nullesh
  mjaftueshme për të mbajtur pastrim profesional dhe pllakë të dhëmbëve
  Mishrat e anti-inflamator terapi. Pastrimi mund të bëhet me
  ultratingull. Në gojë ushqyer një formulim të veçantë që përmban sode
  dhe acid citric, duke e bërë dhëmbët janë jo vetëm të përjashtuar nga
  pllakë të ngurta, por zbardhura gjithashtu.

  Nëse jo menjëherë të marrë
  masat e nevojshme në mishrat ndodh ashtuquajturën xhep (hendekun mes

  qafën e dhëmbit dhe mishit të dhëmbëve), i cili do të grumbulluar pllakatë dhe
  guri. Ka halitosis, rritet ënjtje,
  gjakderdhje mishrat dhe dhimbje, ka një pllakë të ngurta në dhëmbë. Aktual
  Faza e trajtimit të sëmundjes është larja xhepat gingival
  Përbërja veçantë antibacterial. Një herë në vit, procedura e
  duhet të përsëritet dhe të përdoren në jetën e përditshme
  Mjeku rekomandoi drogë për brushing dhe gargarë.


  ashpërsia mesatare e periodontitis përdorur më parë curettage me dorë me
  përmes instrumenteve të tmerrshme, në kërkim dentisti "vyvertav" pacient

  xhep poddesnevye, hiqet prej saj pllakë të dhëmbëve dhe i infektuar
  pëlhurë, dhe pastaj rrënjët lëmuar sipërfaqe të bashkëngjitni fort
  dhëmb për çamçakëz. Brenda pastruar "xhepat" ishin vendosur drogë
  pengojnë microflora jonormale. Jo vetëm që ky operacion shumë, por
  dhe periudha e rehabilitimit pasi ajo ishte jashtëzakonisht e dhimbshme.


  Kohët e fundit curettage kryer metodë nonsurgical përdorur
  lazer diodë që lejojnë për këtë manipulim dhe pa gjak
  pothuajse pa dhimbje.


  Operacioni pa shkurtime


  parodontite rëndë i infektuar indet jo vetëm të butë, por
  nofullës. Me kalimin e kohës, ajo shembet dhe dhëmbët, duke humbur rezistencë

  fillojnë të tundur, shpesh shfaqeshin në mes të çara. Para
  e vetmja mënyrë për të dalë nga kjo situatë u organizuan protezat.
  Por, për fat të mirë, teknologjia moderne mund të parandaluar nxjerrjen e dhëmbëve.

  Photodynamic
  terapi mund të jetë një alternativë e sigurt për kirurgjik më
  ndërhyrje edhe në fazat më të avancuara të periodontitis. Më i qartë
  Pacienti klorofil pigment bimore aplikuar koncentrohen (për
  spirulliny algat bazuar gjelbër). Nën ndikimin e substancës në
  Qelizat e sëmurë formuar substanca të veçanta - photosensitizers. Kjo
  proces merr vetëm gjysmë ore.

  Pastaj vjen kthesën e lazer. Në

  ndikimi i trare spektrit të dukshëm për qëllim një pacient të qartë
  photosensitizers tretem, duke i liruar oksigjen aktiv. Në
  rezultat i procesit oksidativ dhe qelizave jo normale
  bakteret vdes. Ind përflakur janë hequr, dhe
  xhep mbyllur. Një procedurë është e mjaftueshme për lehtësimin inflamacion
  dhe gjakderdhje mishrat.

  Pas trajtimit me lazer për mishrat
  fotokoahulyatsionnaya formuar një film të veçantë që të dy biologjik
  fashë mbron pëlhurë nga ri-futjen e sëmundjes
  bakteret dhe promovon mbylljen e xhepa periodontale.

  Pas
  heqja e indeve të infektuar mjeku ngre një problem tjetër -

  pacient shërohen humbur kockë në nofulla. Për ta bërë këtë,
  droga përdoren aktualisht dhe faktorët osteogenic quajtura
  Rritja, të cilat janë të sintetizuara artificiale amino acide,
  dhe qelizat burimore të rritur në laborator
  në fibroblasts (qeliza kockore).


  Si të gjitha filloi!

  Madje
  nëse procesi patologjik shkoi aq larg sa të merren këmbët dhëmbët
  mbajtur në gojë "një fjalë të nderit", dhe pastaj të gjithë nuk është e humbur!
  Japin i shkëlqyer në këtë situatë - splinting kabllor.

  Fillor
  element të projektimit, të quajtur pas pezullimit kabllor-qëndruar i ndërtimit
  objektet - aramid lartë-forcë (ose hlaspanovaya) thread.


  Splinting bëhet sipas rregullave të arkitekturës: celular
  Dhëmbët e ngjitur thread obv'yazuyutsya hedhur në grooves hollë në
  dhëmbët perimetrike, pastaj vulosur nën një shtresë e mbushjes
  një material dritë. Lidh dhëmbët thread nuk e prishin
  buzëqeshje, sepse ajo nuk është e dukshme.

  Përveç estetikë të larta në
  kabllo-qëndruan splinting përparësi të shumta. Dizajni jo vetëm
  largon "konfuzion dhe lëkundje", por në të njëjtën kohë nuk i privuar dhëmbët
  lëvizshmëri natyror natyrore, e cila është parandalimi i mëtejshëm
  atrofi (resorption) të kockave. Nuk ka siklet pasi qëndroi kabllo-
  splinting njeriu nuk ndjehen si të lindin defekte të të folurit.

  Nëse
  njëjtat dhëmbët janë të humbur, ata duhet të zëvendësohen. Tradicional
  proteza metalike-qeramike janë të padëshirueshme - ato janë mjaft të rënda dhe
  prandaj mbingarkesë nofulla dhe dhëmbët gjatë këtyre strukturave duhet shumë
  bluaj dhe depulpirovat. Siç e dini, rreth të Vdekurit (me largët
  nerva) dhëmbët resorbed shpejt kockave, ndërsa
  periodontitis dhe ka mungesë të kockave. Më parë
  Metodat tradicionale të proteza në këtë rast - jo zgjidhja më e mirë.
  Për shkak se teknologjitë janë përdorur proteza pa bluarje referencë
  dhëmbët duke përdorur copa Biocompatible dhe ultra të sakta të
  titan dhe qeramike.