Diagnoza dhe Trajtimi i periodontitis


 • Pse ka periodontitis
 • Cilat janë simptomat e periodontitis
 • Si për të diagnostikuar periodontitis
 • Si për të trajtuar periodontitis

 • Periodontitis është përcaktuar si një gjendje në të cilën reference ndodh shkatërrimin e pajisjes së dhëmbëve. Periodontale - një ind që mbajnë dhëmbët. Këto përfshijnë kockave, mishrat, Mukoza dhe ligamentet. Në periodontitis infeksion merr në hapësirën midis dhëmbit dhe mishit të dhëmbëve dhe fillon për të shkatërruar një bandë e kockave rrënjë dhëmb.

  Në 100% të popullsisë së rritur dhe 80% e fëmijëve, sipas ekspertëve të OBSH, vëzhguara shenja të caktuara të periodontitis.


  Pse ka periodontitis

  Në gojë bakteret janë gjithmonë të pranishëm.

  Ata vijnë tek ne me ushqim, ujë, vazhdimisht në pllakë. Ata ishin shkaku i sëmundjes periodontale. Mikrobet prodhojnë toksina (produkte helmuese të mbeturinave) që shkatërrojnë indet. Fillimisht butë - rreshtim veten qartë. Faza e sëmundjes periodontale, i prekur vetëm kur mukusit quhet malcim nullesh. Shkatërrimi i indet më të thella të mishit të dhëmbëve, duke çuar në loosening dhe humbje dhëmb - kjo është periodontitis. Germs merrni në sulcus fiziologjik midis dhëmbit dhe mishit të dhëmbëve, duke formuar xhep parregullt. Këto tanke infeksionet anaerobe të cilat zhvillojnë në thellësi, pa oksigjen.


  Në këtë strehimore, asgjë nuk e pengon mikrobet shkatërrojë të gjitha indet, duke përfshirë edhe kockë.

  Inflamacion që të çon në periodontitis zhvillon mbrojtjet dobësuar, e karies dhëmbëve, dhëmb pas lëndimit (p.sh., pash, microtrauma në fije rostiçeri), nën ndikimin e kimikateve (acidet, alkalet). Shkaku i periodontitis gjithashtu mund të jetë një reaksion alergjik ndaj drogave të fuqishëm. Periodontitis ndonjëherë zhvillon kur të vendosur siç duhet vulat apo protezat dobët përshtatshëm.


  Cilat janë simptomat e periodontitis

  Sëmundja është një fazat akute dhe kronike. Periodontitis kronike, nga ana tjetër, ka një dritë, të mesme dhe të rënda gjatë.

  Faza fillestare e sëmundjes karakterizohet me kruarje, pulsation në mishrat, lëvizshmërinë dhëmb, me një ndjenjë të shqetësimit kur përtypet, fryma e keqe. Me progresion të një dhëmbi njësi bazë e tronditur, rritjet e lëvizshmërisë dhëmbi, dhëmbët qafës bëhen të ekspozuar dhe të rritur ndjeshmërinë. Kur hahet ushqim merr mbërthyer në hapësirat ndërdhëmbësh, duke shkaktuar edhe më shumë siklet kur përtypet ushqimin. I qartë bëhet i dhimbshëm, i fryrë, gjakderdhje kur brushing dhëmbët tuaj. Në fazën e rëndë ka Sindromi dhimbje, rrit temperaturën e trupit, nuk janë dobësi, gjendje e sëmurë, dhe të tjerët të formuar një numër të madh të pllakë të dhëmbëve.

  Prevalenca e dhëmbit, mobilitetin e rritur, apo përhapjen e inflamacionit të dhëmbëve të afërta prishin përtypet e ushqimit. Kjo krijon një ngarkesë shtesë për traktin digjestiv dhe mund të shkaktojë sëmundjen e tyre.

  Për periodontitis butë kronike e karakterizuar edhe me gjakderdhje mishrat; thellësi gingivash sulcus prej rreth 3-3,5 mm.
  Për periodontitis kronike e ashpërsisë të moderuar karakterizuar nga fryma e keqe, mishrat e papritur gjakderdhje, njollë, llojit të qartë, në shfaqjen e zbrazëtirave në mes dhëmbëve.

  Ashpër shkallë kronike periodontitis karakterizuar nga pamja e dhimbje në mishrat, vështirësi përtypet, zhvendosjes dhe humbja e dhëmbëve individuale.

  Dhimbje të detyruar të braktisin brushing, duke çuar në depozita të rëndësishme të pllakatë dhe guri dhe sëmundje të vështirë. Thellësia e xhepat patologjike se 5,6 mm.

  Rëndim të periodontitis kronike zakonisht shoqërohet me një përkeqësim të mprehtë të gjendjes së përgjithshme të pacientit (sëmundje infektive, dështimi i zemrës, etj). Kur ka një përkeqësimi të mprehtë ngrirë dhimbje, ethe, rraskapitje, dhe dobësi. Nuk është një skuqje të ndritshme dhe ënjtje e mishrat, xhepa dentogingival e qelb liruar.


  Si për të diagnostikuar periodontitis

  Në prani të një apo më shumë simptome të periodontitis të përshkruara më lart ju sa më shpejt të jetë e mundur për të parë një mjek.

  Masa më e rëndësishme diagnostike që ndihmon për të njohur këtë sëmundje është për të matur thellësinë e hendekut midis dhëmbit dhe mishit të dhëmbëve, të quajtur sulcus gingivash. Për këtë qëllim, dentisti përdor një mjet të veçantë (avari periodontale), e cila është vendosur në mes të dhëmbit dhe mishrat dhe ndihmon për të matur intervalin thellësi.

  Thellësia nuk i kalon 2,3 mm, një shenjë të mishit të dhëmbëve të shëndetshëm. Thellësia e 5 mm tregon një proces patologjike. Shumë e rëndësishme është për të vlerësuar statusin gojë higjienës (prania e pllakatë, gurit). Për metodat e tjera shtesë më e rëndësishme X-ray për të vlerësuar gjendjen e kockave nofulla.


  Si për të trajtuar periodontitis

  Sëmundja kërkon dentist ndërhyrjes urgjente. Trajtimi i periodontitis përfshin teknika jo-kirurgjikale dhe kirurgjikale. I parë (shëndetit profesional) është përdorur në fazat e hershme të sëmundjes dhe parandalimin. Ata janë për të hequr gurit (mekanikisht ose me ultratinguj) dhe lustrim sipërfaqen e dhëmbëve ndjekur nga trajtimi me kurora dhe brushave rrënjë dhëmb të veçanta me fluorit-përmbajnë llak mbrojtëse.

  Ka një procedurë për heqjen e gurit të thellë, i quajtur curettage: mjek heq depozitat me grepa të veçanta, ekskavatorėve, kyuretok (mbyllur curettage), ose në qoftë se keni nevojë për kirurgji, prerje të qartë (curettage hapur).

  Nëse thellësi gingivash sulcus nuk kalon 5 mm, si dhe një higjienë orale të përditshme, heqja pllakë është rekomanduar vetëm masa terapeutike.

  Një tjetër metodë e trajtimit kirurgjik është metodë lara-lara kur hequr pjesën e sipërme të mishrat, rrënjët dhëmbët vychyschayutsya dhe përplasje sewn në vend. Teknikat kirurgjikale Task - hiqni xhep gingival (një pasojë e resorption e kockave) në mënyrë që të dhëmb rifituar stabilitetin.

  Që sëmundjes periodontale është sëmundje infektive dhe inflamatore, pas instalimit të patogjen, mjeku do të ju caktojë një antibiotik efektiv.

  Me antibiotikë preferojnë lincomycin, tetracycline, i mëparshëm microflora ndjeshmëri provë. Duhet të theksohet se antibiotikët e përdorur në raste të jashtëzakonshme dhe në mënyrë rigoroze në dëshminë.

  Informacion nga artikullin "Çfarë është sëmundje periodontale."