Paralizë e nervore fytyrës, simptomat dhe Trajtimi


 • Çfarë është paralizë Bell
 • Si është sëmundje
 • Si është trajtimi dhe parandalimi

 • Çfarë është paralizë Bell

  Paralizë (paralizë, nevropati fytyrës fytyrës Bell
  nervore) - lezioni periferike nervore fytyrës shkaktuar
  ndikimi i faktorëve të ndryshëm dhe shfaqet kryesisht
  mosfunksionim të muskujve të fytyrës.


  ftohje ndikim, infeksionet dhe disa faktorë të tjerë atje
  vazospazmës nervore fytyrës, që çon në ënjtje të saj dhe mospërputhjet
  diameter i nervit fytyrës dhe kanali i saj. Ndoshta zhvillimi i nevropati
  nervore fytyrës për asnjë arsye të dukshme, dhe në sfondin e një krize hypertensive dhe diabetit.


  Sëmundja mund të ndodhë kur dëme të fytyrës nervore gjatë saj
  Për lezioneve në gjëndër pranë veshit, kockave kongjenitale të ngushta
  kanali në kockave të përkohshme, ku të purulent otitis nervore, fraktura
  Baza kafkë në përhapjen e piramidës së kockave të përkohshme, dhe
  proceset në kënd cerebellopontine (arachnoiditis,
  nevromë akustike). Pezmatim nervi i nervore fytyrës është nganjëherë
  i parë poliradikulonevrita klinik simptomë. Lezionet e përshkruara
  tuberkulozi fytyrës nervore, sifilizi, reumatizmi, fruthi, ethe flakë të kuqe, difteria.

  Shared
  nevropati në nervore idiopatike fytyrës (individual


  sëmundje) dhe simptomatike (zhvilluar si një simptomë e një
  sëmundje të tjera).


  Si është sëmundje  paralizë të fytyrës çrregullime zakonisht relativisht të mprehta e rritjes
  Funksioni i muskujve të fytyrës. Kjo mungon në anën e prekur
  rrudha në ballë, zbutur fish nasolabial, ulur cep të gojës.
  Pacienti mund namorschyty ballin, frowned, sytë mbyllur ("lepuri
  sy "), fryj faqe, bilbil, të hedhur nga një qiri djegur. Kur grin
  zbuluar që nuk ka lëvizje në anën e prekur, menjëherë
  është ndezje ngadalshme dhe likuid. Në një paralizë të muskujve anësor
  rrit jargëzim, në cep të gojës pështymë rrjedhin.

  Çdo dëmtim
  Departamentet periferike nervore shpesh raportuar dhimbje në fytyrë, e cila
  mund të paraprijë zhvillimin e paraliza e muskujve të fytyrës. Varësisht
  niveli i dëmtimit nervore motorike dëm mund të kombinohet me
  çrregullime të shijes në gjysmën e përparme të gjuhës dhe përkeqësimin e seancës.
  "Lepuri" Sytë shpesh e kombinuar në kundërshtim marramendës (thatë
  conjunctiva).

  Fillim
  sëmundje akute, pastaj para 2 javë të shtetit të
  fillon të përmirësohet. Mungesa e lëvizjeve të shërimit të muskujve të fytyrës
  brenda një muaji shqetësuese në lidhje me mundësinë e
  ndryshime të pakthyeshme në nervore. Kjo simptomë e pafavorshme

  është zhvillimi i keratitit (shkak të tharjes e konjuktivën e syrit në
  paralizë anë) dhe muskujt e paralizuar contracture (pikat kryesore
  fish nasolabial, reduktim rezultuar në muskujve rrethore të syrit
  ngushtuar çarë sy, aty tikoobraznye twitching
  Muskujt e fytyrës).


  Si është trajtimi dhe parandalimi

  Trajtim
  kryhen mundësisht jashtë në spital. Taktika e trajtimit varet nga
  arsye, periudha e sëmundjes, niveli i dëmit nervore. Në Sëmundjeve Infektive
  Shkaku i sëmundjes është i rekomanduar regjim napivpostilnyy 2-3
  ditë përdorura terapi anti-inflamator.
  Në fazat e hershme
  trajtim efektiv sëmundje me hormone - kortikosteroidet (prednisone dhe analoge të saj).

  Për shkak të ënjtje të nervit dhe kockave në diuretics tij kanal ankth të përdorura (furosemide, diakarb, tryampur). Çfarëdo shkaku nevropati i emëruar që të përmirësojë rrjedhjen e gjakut në nervore (acid nikotine, komplamin).
  Për të parandaluar thatësi e konjuktiva dhe trofike çrregullimeve
  2-3 herë në ditë sy duhet të gërmoj albutsida, vitaminë
  rënie. 5-7 ditë bashkohet vitaminë, 7-10 ditë shtoi
  droga që përmirësojnë kryerjen nervore dhe transmetimit neuromuskular (Neostigmine).
  Në trajtimin duhet të përfshijë fizioterapi, rrezet infra të kuqe,

  UHF elektrike fushë, terapi lazer, moduluar sinusoidale
  rryma, ekografi, neckline masazh. Që nga ditët e para të sëmundjes
  fizioterapi emëruar. Në të gjitha format e sëmundjes
  akupunkturë përdorur.

  Si një masë paraprake lezione nervore fytyrës duhet të shmangin hipotermi, sëmundjet infektive, trajtojnë hipertensionit në kohë.

  Informacion nga artikullin "paralizë nervore fytyrës (paralizë Bell)."