Kancer pankreatik dhe të ushqyerit


 • Produkte që nxisin zhvillimin e kancerit pankreatik
 • Thuaj "jo" për kancer pankreatik - ligët në misri dhe vitaminë C

 • Produkte që nxisin zhvillimin e kancerit pankreatik

  Nëse mëngjes rostiçeri sanduiç me proshutë, të punojë gjithë ditën për të ngrënë çokollatë dhe ëmbëlsirat e tjera, dhe në mbrëmje darkë e pulë e pjekur, ujë të ëmbël, rreziku i kancerit rritet pesë herë. Në gratë, kjo shfaqje edhe më të larta - të gjitha llojet e tjera të sëmundjes ata shtuar më shumë dhe kancerin e gjirit.

  Përziera në çokollatë, karamele, fruta veshur me sheqer dhe pije të gazuara njerëz në rrezik të kancerit pankreatik, i cili është lloji më vdekjeprurës i kancerit.

  Përfundim i tillë ishte Susanna Larsson mjek suedez me kolegët e tij.

  Shkencëtarët kanë vënë re 77 797 burra dhe gra të moshës 45-83 vjet për gati 7 vjet. Pjesëmarrësit e projektit çdo ditë hante 5 racione sheqer (p.sh., preferohet çaji sheqer ose kafe) 69% e kancerit më shumë të sëmurë se sa nesladkoezhki. Për ata që pinë më shumë se dy ditë pije me sheqer e butë rreziku i kancerit të krijuar është rritur me 93%.

  Sipas autorëve, mjekët ende nuk janë të lidhura shfaqjes së kancerit pankreatik me konsum të lartë të ushqimeve me sheqer.
  Ndoshta kjo është për shkak se shumica e njerëzve hanë ëmbëlsirat ende të kufizuara dhe në sasi të vogla.


  Por tani është e qartë se ëmbëlsirat të rrisë rrezikun e kancerit të këtij lloji.

  Kancer pankreatik - një nga format më serioze të kancerit, praktikisht të pashërueshme. Shumica e pacientëve të diagnostikuar me këto vdesin brenda 5 viteve të qelizave të kancerit. Sëmundje, sipas mjekëve, të shkaktuara nga rritja e insulinës nga pankreasi. Që nga rritja e insulinës është një reagim i natyrshëm për të rritur konsumin e sheqerit, ëmbëlsirat organ vetëm ka për të punuar në këtë mënyrë, e cila shpesh çon në sëmundje.

  Thuaj "jo" për kancer pankreatik - ligët në misri dhe vitaminë C


  Përfshirja në menynë e përditshme të perimeve të verdhë dhe të gjelbër - misri, karrota, qepë, spinaq, lakër - mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit pankreatik përgjysmë. Ky është përfundimi, hulumtuesit në UC San Francisko, i cili shqyrtohet më shumë se dy mijë njerëz, duke përfshirë më shumë se pesëqind pacientëve me këtë formë të kancerit.

  "Një ulje e ndjeshme në rrezikun e një ndryshimi të thjeshtë të dietës bën që të ndryshojë mënyrën më praktike për të parandaluar një sëmundje të tmerrshme", - tha profesor udhëheqës studim i Epidemiologjisë dhe Biostatistics Elizabeth Hall. Kancer pankreatik - një nga format më të rrezikshme të kancerit që është diagnostikuar zakonisht është tashmë në gjendje e keqe sepse pankreasit është e fshehur nga organet e tjera, duke e bërë të vështirë për të diagnostikuar.

  Jetëgjatësia pas diagnozës është zakonisht i kufizuar në disa muaj, dhe më pak se 5% e pacientëve mbijetojnë pesë vjet.

  Injections doza të mëdha të acidit Askorbik - vitaminë C - ngadalësuar normën e rritjes së kancerit nga 50%, sipas një letër të botuar nga një grup shkencëtarësh amerikanë në një nga botimet më të njohura. Nëpërmjet eksperimenteve mbi minj, autorët treguan se injeksione të vitaminës C zvogëlon shkallën e rritjes dhe peshën e tumoreve të trurit, pankreasit dhe vezore. Kjo është për shkak të faktit se për shkak të acidit askorbik në lëngun rreth tumorit të prodhuar sasi të mëdha të peroksid hidrogjeni që mund të vrasin qelizat e kancerit.

  Qelizat e shëndetshme nuk është dëmtuar.

  Kur administrohet tableta acid Askorbik apo mekanizmat e ushqimit fiziologjike në trup nuk japin përqendrimi i saj tejkalon një nivel të caktuar. "Nëse hani ushqim me më shumë se 200 miligram vitaminë C në ditë, për shembull, dy portokall dhe një pjesë e brokoli, trupi juaj nuk jep përqendrim rritje e acidit askorbik në gjak mbi një nivel të caktuar", - tha autori i studimit të çojë Mark Levin nga Institutet Kombëtare të Shëndetit i. br /

  Për të kapërcyer këto mekanizma kontrolli, hulumtuesit injektohet acid Askorbik në një mënyrë ose në zgavrën e barkut të brejtësve me tumoreve të trurit, ovarian ose kanceri pankreatik.

  Në këtë mënyrë ata ishin në gjendje për të hyrë në të lartë-dozë vitaminë - më shumë se 4 gram per kilogram të peshës trupore të përditshme. Vitamina C luan një rol të rëndësishëm në trup, mangësi e saj të çon në një ekzemë dhe përfundimisht me vdekje. Kjo substancë vepron si një antioksidant që mbron qelizat nga radikalet e lira të dëmshme.

  Autorët sugjeruar se doza të larta të vitaminës C do të luajë rolin e kundërt, duke gjeneruar radikalet e lira dhe duke kontribuar në formimin e peroksid hidrogjeni, i cili supozohet të ekspertëve, mund të vrasin qelizat e kancerit. Në eksperimentet me 43 varietetet e kancerit dhe pesë llojet e qelizave të shëndetshme, shkencëtarët gjetën se acid Askorbik në fuqi 75% të qelizave të kancerit.

  Në eksperimentet në minj me kancer, injeksione të vitaminës C uli normën e rritjes së tumorit në 41-53%.

  Interesi në vitaminë C, si një mjet për të kancerit të dalë rreth 30 vjet më parë, kur një seri e studimeve tregoi përfitimet e mundshme të përdorimit të saj në tumoret. Megjithatë, ajo ishte më vonë gjeti se duke marrë tableta vitaminë nuk ka efekt në tumoret në njerëzit me kancer. Sipas Levin, është aktualisht në planifikimin e gjykimeve të ardhshme klinike të fondeve të reja anticancer në bazë të vitaminës C.

  Informacion nga Oksana artikull Molchanova "dietë malinje."