Pancreatitis, ose të përpiqen për të krijuar pankreasit tuaj për vetëvrasje


 • Enzime dhe antiferment
 • "ER" me pancreatitis
 • Alkooli dhe gurë - autorët e pancreatitis
 • Ndihmëtarë pankreasit

 • Enzime dhe antiferment

  Në organet e tretjes, duke përfshirë pankreasit besuar detyrë shumë e rëndësishme - për të siguruar tretje të ushqimit, të cilat nuk mund të përballojë stomak. Siç qëndron lëng pankreatik përmban një sërë kimikisht aktive në enzimeve që prishen dhe të shpërndarë të aftë për të pothuajse çdo ushqyesve, duke i bërë ata të përshtatshëm për të mësuar. Si mund ajo, i varfër, vazhdimisht prodhon substanca aq agresive, mund të shmangë efektet më të dëmshme?

  Enzimat në pankreas janë në formë joaktiv dhe kapacitet të plotë tashmë janë goditur zorrë dhe i përzier me ushqim. Por në qoftë se për shkak të ndonjë shkak aktivizimi i tyre ndodh para kohe, kjo në fakt mund të çojë në pasoja serioze.

  Sigurisht, disa mbrojtje kundër vetë-tretje të kancerit janë: së bashku me enzime ajo prodhon dhe substanca që pengojnë aktivitetin e tyre. Enzima dhe antiferment si bilancin e njëri-tjetrit. Në rrethana normale, që është e mjaftueshme. Megjithatë, kur bilanci është e shqetësuar - afër katastrofës.

  Nëse vëllimi i prodhuar nga lëng gjëndër rritur dukshëm (ose në rrugën e tij nuk ka pasur ndonjë pengesë) - ai thjesht nuk kanë kohë për të ardhur në kohën e duhur në zorrët.


  Pastaj presioni në gypit të rritet pankreasit, duke çuar në fund të fundit për të rritur aktivitetin e enzimeve pankreatik.

  Në raste të tilla antifermentnaya mbrojtja nuk është e mjaftueshme dhe e zhvillon faktin se gjuha shkencore është quajtur "sindroma shkatërrues inflamator", ose më thjesht - dëme enzimat pankreatike ndihmon tretjen e ushqimit. Kjo - natyrisht, në formë të thjeshtuar - mekanizmin e sëmundjes, i quajtur pancreatitis.


  "ER" me pancreatitis

  Simptomet kryesore të pancreatitis - torturues dhimbje në bark e sipërme (shpesh zoster karakter), të përzier dhe të vjella. Ka pancreatitis akute (kur bëhet fjalë për sulm të vetëm) dhe kronik kur sulmet përsëritet sistematikisht.

  Forma më e rrezikshme e pancreatitis akute - nekrozë pankreatik: vetë-shkatërrimi i pankreasit. Për fat të mirë, jo çdo rast i pancreatitis akute (sëmundje mjaft e zakonshme) përfundon i nekroza pankreatik. Në të kundërtën, ajo është - një përjashtim i rrallë. Megjithatë, çdo person, ndjenja e dhimbjes, është e dobishme për të kujtuar mundësinë e komplikimeve të rënda dhe të ndiqni disa rregulla për të zvogëluar rrezikun në minimum.

 • Kur dhimbje të barkut duhet të kërkoni këshilla mjekësore menjëherë. Mos kini frikë nëse alarmi do të jetë e ekzagjeruar; Më keq, në qoftë se humbur kohë të çmuar. Sa më shpejt ju filloni trajtimin, më shumë shpresë për sukses.

 • Shmangni ushqimet dhe për të shqyrtuar mjek - dhe pinte, si çdo ushqim ngrënë apo marrë një pije të shkaktojë iritim shtesë të pankreasit dhe të stimuluar prodhimin e enzimave pankreatik.
 • Vënë akull në rajonin epigastrike - pjesën e barkut, e cila është midis kërthizës dhe gjoks. Nëse akull nuk është, ju mund të përdorni shishe me ujë të nxehtë me ujë të ftohtë.
 • Mos e merrni ndonjë ilaç para ardhjes së mjekut. Të jetë i sigurt për të shkuar.
 • Në asnjë rast refuzuar trajtimin spitalor edhe në qoftë se ju mendoni se ajo u bë më e lehtë për shumë sëmundje të zgavrën e barkut, duke përfshirë pancreatitis akute, mund të ketë një periudhë e shkurtër e mendore mirëqenien, e ndjekur nga sëmundje hedh me forcë dhjetëfish .

 • Në shumicën e rasteve, mjekët arrijnë të ndërpresë sulmin e pancreatitis gjatë ditës. Për të shmangur pasoja të pakthyeshme në zhvillimin e nekroza pankreatik, doza e madhe e drogës nëpërmjet venave antifermentnaya ngjashme aktiv në vivo. Nëse kjo dështon, ju duhet të mbështetet në kirurgji.

  Por edhe në sulmin e lehtë nuk nxitojnë për të shkarkimit spital: disa ditë të qëndrojnë atje për sigurim e nevojshme për të parandaluar përsëritjen e sulmit dhe të gjetur se çfarë shkaktoi pankreasit për të "revoltës".


  Alkooli dhe gurë - autorët e pancreatitis

  Mjekët kanë numëruar rreth dyqind faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e pancreatitis.

  Midis tyre janë dy lider i padiskutueshëm - cholelithiasis dhe alkool.

  Raste shumë të shpeshta ku njerëzit jetojnë në një moshë të pjekur e vjetër, as gjumë as frymën e shkëmbinjve të saj nuk ditur. Pra, mjekët zbuluan se pacienti gurë "heshtur" zakonisht nuk janë në një nxitim për heqjen e tyre. Rekomandojë për një dietë të pacientit dhe të parashikuar rishqyrtim brenda gjashtë muaj - një vit.

  Por nëse gurëve të tëmthit deklarohen periudhave të shkurtra të dhimbjes, operacioni është i nevojshëm. Pas gypit biliare dhe gypit pankreatik para rënies në duodenum pothuajse të vijnë së bashku, me një ngushtim të prodhimit - nxjerrës kanal në të cilin shkëmb që kishte ardhur nga fshikëz e tëmthit mund të merrni mbërthyer.

  Është e lehtë të imagjinohet se si të sillen enzimat pankreasit, "ngecur" në këtë pengesë.

  Përveç kësaj, ky gur i jep rrjedhën e biliare - ka verdhëz, mëlçisë plummets aftësinë për të grumbulluar në trup për të neutralizuar helmet. Në këtë situatë, vonesë në operacion të pasur pasojat më të rënda.

  Sa për alkoolin ... Sigurisht, është më mirë të mos për të pirë në të gjitha. E pra, për ata që nuk janë në këtë task forcave raportuar se vetëm pankreasi shkatërrues nuk ka pasur alkool (edhe pse ajo irriton kjo mjaft e vështirë) dhe përzierje pije alkoolike me ushqime akute dhe yndyrore. Kështu, qelqi preferuar pije, ngadalë dhe të hanë kastravec të freskët, mollë, limon, por nuk ka proshutë ose sallam i tymosur.


  Ndihmëtarë pankreasit

  Rëndim i pancreatitis kronike zakonisht provokon nevrikosur (dmth, yndyra dhe erëza) ushqim, mish, alkoolit - çdo gjë që stimulon prodhimin e lëng pankreatik.

  Enzimat e tretjes janë përdorur gjerësisht në mjekësi si një kurë. Për qëllime klinike të marrjes, përpunimit pankreasit bagëtinë. Shumë droga ndoshta të njohura të tilla si festës, panzinorm, solizim, mezim - ata marrin sot permanente ose herë pas here miliona njerëz që vuajnë nga gastriti kronik, duodenitis, ose më thjesht - çfarë ndonjëherë të quajtur shumë siç duhet " dispepsi. "

  Këto tableta mrekullueshme të marra me ushqim për të ndihmuar në lehtësimin e sistemit të tretjes, të normalizuar punën e saj, për të përmirësuar thithjen e ushqyesve, të cilat janë absolutisht të nevojshme për trupin e njeriut dhe janë të pranishme në ushqimin tonë, madje bollshme jo, e tepërt.

  Informacion nga neni VA Semihlazova "pancreatitis, ose të përpiqen për të krijuar pankreasit tuaj për vetëvrasje!".