Pancreatitis mund ne të shmangur pashmangshme


 • Ku e bën pancreatitis
 • Shenjat dhe simptomat e pancreatitis
 • Cutlets - ndaluara
 • Trajtim alternativ i pancreatitis

 • Ku e bën pancreatitis

  I famshëm duke thënë "Problemi vjen një" nëse sëmundja është mjaft e përshtatshme: ajo shkakton priren të sëmundjeve të tjera:

 • cholelithiasis;
 • cholecystitis;
 • gurë të zakonshme Kanalet;
 • hepatit;
 • atherosclerosis;
 • trashje;
 • gastro;
 • infeksionet e zorrëve;
 • rritje e jashtëzakonshme;
 • Lezionet parazitare zorrëve.
 • Studimet tregojnë se 40-50, dhe ndonjëherë më shumë për qind e rasteve të pancreatitis lidhura me konsumin e alkoolit. Një korrelacion direkt midis konfiskimit të alkoolit dhe rrezikut të pancreatitis kronike.

  Edhe pas një i vetëm duke marrë një sasi të konsiderueshme të alkoolit në indet e pankreasit duket jonormal. Sëmundja manifestohet në femra 10-12 vjeç, meshkuj - në 17-18 vjet nga fillimi i abuzimit sistematik të alkoolit, por ndryshimet kryesore patologjike në pankreas të ndodhë shumë më herët.

  Tifozët jo vetëm për të pirë por edhe të hani ushqime të pasura me yndyrna, proteina, erëza, rrezik edhe më shumë. Nuk është pancreatitis alkoolike aksident në njerëz të ofruara më shpesh sesa më pak i pasur, nuk baluyuschih vetes shijshme.

  Një nga shkaqet kryesore të pancreatitis akute - patologji të traktit biliar, duke përfshirë cholelithiasis.


  Fakti i padiskutueshëm është edhe një marrëdhënie të drejtpërdrejtë pancreatitis dhe cholecystitis. Megjithatë, "shkaktojë" nuk janë vetëm këto sëmundje.

  Si një nga ekspertët kryesorë "në pankreas," Shefi i Departamentit të Gastroenterology në profesorit Akademia Mjekësore Ushtarake E. Tkachenko, sëmundja është Polyetiological, pra duke shkaktuar asaj një shumë faktorëve. Kështu, shkaku i pancreatitis akute mund të jenë atherosclerosis dhe sëmundje të ndryshme sistemike, sëmundje ishemike të sistemit të tretjes, dhe predispozicion gjenetik.


  Shenjat dhe simptomat e pancreatitis

  Në pancreatitis akute, pankreasit "shtohet" rritet në madhësi.


  Simptoma kryesore:

 • dhimbje të barkut;
 • të përzier;
 • të vjella;
 • ethe.
 • Shfaqja e dhimbje të forta shpesh provokojnë plentiful ushqim, yndyror, erëza, ushqime të skuqura, kërpudha, alkool. Të vjella është e dhimbshme i shfrenuar, me bloating shoqërues, hiccups mungesa karrige. Në shumicën e rasteve sëmundja shoqërohet me takikardi, probleme të rënda në sistemin kardiovaskular, deri të shokut - Kanunin e Mjekësisë orientale, një "vrasës" të zemrës: patologji tij mund t'i japë shtysë për sëmundjet e muskulit të zemrës.

  Pancreatitis akute është që të dallohen nga sëmundje të tjera të lidhura me dhimbje në bark e sipërme dhe të lidhura, të tilla si pengimi zorrëve, apendiksit, gastrit akut, ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale, me sulme të sëmundjes gur tëmthi, dehje e ushqimit dhe kështu me radhë. faqe

  Pra, pyesni veten diagnoza nuk është e mundur: vetë mund të çojë në pasoja të paparashikueshme.

  Treguesi kryesor në diagnozën e pancreatitis akute - dhimbje - është e ndryshme, për shembull, sindromi ulçerë peptike, dhimbje lind kur agjërimi dhe pasi të hahet ose të vjella. Sëmundjeve të tjera të stomakut - gastrit, gastro - zakonisht shoqërojnë pancreatitis kronike me dhimbje më pak të rënda. Nëse cholelithiasis këto simptoma të njëjta të kombinuara me sulmet e dhimbjes colicky në kuadratin e djathtë e sipërme.

  Dhimbje kronike pancreatitis është pothuajse konstante, por veçanërisht të zgjeruara pas marrjes diçka të mirë.

  Varësisht nga shkalla e lokalizimin e plagë në pankreas, ata janë të dhënë në të djathtë apo të majtë kitara e sipërme, atje në shpinë. Hiq dhimbje mund antispasmodics, të tilla si jo-shpoy ose diuretics.

  Një tjetër tipar i rëndësishëm i pancreatitis kronike - Sindromi pamjaftueshmëri exocrine: reduktuar ose mungesa e oreksit, ndjenja e ngopje, të përzier, të vjella, bloating dhe rumbling, karrige e paqëndrueshme. Pacientët përzier reduktuar futje e ushqimit dhe madje refuzojë atë, e rradhës proteina, energji, vitamina dhe minerale mangësi.

  Pas 1-1,5 orë pas një vakt, veçanërisht e ëmbël, ju mund të jetë dridhje të muskujve, frikë, me uri, dhe takikardia.

  Pancreatitis kronike zakonisht ankohen për lodhje, dobësi, pagjumësi, nervozizëm. E ashtuquajtura sindroma asthenovegetative shoqëron zakonisht të gjitha format e pancreatitis kronike, festoi dhe një përkeqësimin e sëmundjes dhe në faljen. Pacientët nganjëherë vuajnë nga phobias dhe depresioni.

  Në diagnozën e pancreatitis kronike është përdorur gjerësisht metoda ultratinguj, për të gjykuar madhësinë e pankreasit dhe strukturën e tij.

  Përdorni një diagnozë si CT dhe enzimat biokimike në gjak.


  Cutlets - ndaluara

  Trajtimi i pancreatitis akute dhe kronike gjatë periudhave të acarimin është kryer në një spital. Në faljen masë themelore parandaluese fjala për dieting vështirë. Ushqim dietë ditore duhet të përmbajë 120-130 gram proteina (duke përfshirë edhe 60 për qind - kafshë), yndyrë të ulët - 70-80 gram dhe carbs - për 300-400 g, përmbajtja totale kalori mund të arrijnë 2600-3000 kkal. Kur tolerability i dobët i proteinave shtazore për të zëvendësuar plotësisht proteinave sojë. Shumë të dobishme djathë, hikërror dhe bollgur tërshërë.

  Është rreptësisht e ndaluar:

 • alkool;
 • yndyrore dhe ushqime të skuqura;
 • mish dhe peshk supë;
 • mish të tymosur;
 • erëza;
 • kafe, kakao, çokollatë;
 • bizele;
 • lëpjetë;
 • kërpudha;
 • rrepka;
 • varieteteve të tharta e mollë, limon, Kastrati, currants;
 • pije e butë, kvas.
 • Vëzhgoni 4-5 vakte në ditë, duke ndjekur të njëjtat herë vakt. Pamjaftueshmëri exocrine rregulluar përdorimin e drogës polyenzyme - panzinorm, forte mezim, Oraz, pancreatin, enzistal etj Nëse është e mundur, rekomandohet trajtim spa në Essentuki, Pyatigorsk, Zheleznovodsk, Truskavets.

  Dietë Subjekti dhe një kurs të plotë të trajtimit, mjek i emëruar, sëmundje mund të humbasë ose të marrë një periudhë të zgjatur faljen.

  Shënim, megjithatë, se me pacientët e sëmundjeve të zgjatura shpesh ul performancën. Parandalimi primar, përveç dietë, lidhur me tejkalimin dëshirën për alkool, të mesëm - me mbikëqyrje të vazhdueshme mjekësore, trajtimin e cholecystitis dhe sëmundjeve të tjera të lidhura ndihmon tretjen e ushqimit dhe obeziteti dhe diabetit.


  Trajtim alternativ i pancreatitis

  * Kursi allopathic terapi të përshkruara nga mjeku. Ne do të përqëndrohet në potencialin e mjekësisë tradicionale, mjekësi bimore dhe homeopati.

 • Kur inflamacion i pankreasit prirur për trashje. Well zgjidh mumje e tyre, rivendosjen qelizat e prekura dhe indet.

  Mjekësi është marrë nga 0,15-0,2 g (të një kokë ndeshje) para mëngjes dhe në mbrëmje për 10-20 ditë.
 • Për të parandaluar vulave dhe fibroids pankreasit vrapim dobishme të paktën 20 minuta në ditë (përveç nëse kundërindikuar), dhe ushtrime terapeutike, fërkim dhe trazim barkut në një drejtim clockwise (para ngrënies). Ujë mineral Recommended "Borjomi", "barvihinskiy", etj Në Dobi të hanë banane, patate të ziera në lëkurat e tyre.
 • Kur sëmundja efekt i mirë terapeutik është rrënjë jamball, e cila ndihmon trupin të prodhojë enzimet e nevojshme. Ajo duhet të marrë 5-10 gram në ditë. Ju mund të përdorni pluhur farmaci dhe shurup e rrënjë jamball.

 • Zierje efektiv i rrënjëve të jamball, luleradhiqe dhe rodhe, 5 g të grimcuar dhe të thata (ose 15 g të freskëta, të lara mirë dhe të thata) rrënjët pour 0,5 litra ujë të ftohtë, të sjellë një çiban, ikjen, ftohet pak. Pini supë të nxehtë.
 • Ndihmon dhe pelinin supë 2 lugë lule copëtuar dhe gjethet e pelin pour 0,5 litra ujë të vluar, vlim për 5 minuta, kullimin, cool. Merrni 15 minuta para ngrënies për 1/4 filxhan 3 herë në ditë.
 • Një efekt i mirë terapeutik ka pumpkins, qull kungull të veçantë, i përgatitur si më poshtë: 1/2 filxhan kokrra gruri të gatuar në 1 litër ujë derisa të gatuar; Hekura 200g e kungull të papërpunuara, shtoni atë në qull gruri, kuzhinier për 20 minuta; pak luledielli, shtoni 1 lugë

  vaj perimesh. Hani drithëra për darkë mund të jetë në dy doza (17 ose 18 orësh, respektivisht, në 19 apo 20 orë). Kursi i trajtimit - 20 ditë.
 • Ju gjithashtu mund të rekomandojë këtë recetë. Përgatitja e një përzierje të lule kumak, lë barberry, lule Shkumë, bagëtinë në sasi të barabarta. Thatë, fshij. Phytotherapist Chinese besojnë se efekti optimal terapeutik eshte arritur duke aplikuar këtë përzierje në formë pluhuri. Përgatitja ajo mund të në një mulli kafeje. 2 tbsp 0,5 litra ujë të vluar, të pini 3/4 filxhan për 20-30 minuta para ngrënies 3 herë në ditë; Fëmijët deri në 10 vjet për të pirë një herë një filxhan ditë 1/3 ore para ngrënies.

 • Healers tradicionale ofrojnë një tjetër recetë. Tërësisht lani 800 g barishte majdanoz, i hedh ujë të valë dhe të pres. Duke vënë në një tigan, shtoni qumësht në mënyrë që ajo tërësisht batanije prerë barin. Vendoseni në furrë dhe le të qumësht të ftohtë vytopytysya, pastaj thahet. Merrni 1-2 lugë çdo orë. Të gjitha medikamente duhet të jetë gati për të pirë në një ditë.
 • Gjithashtu infuzion efektive e kapakëve bishtaja 3-4 lugë Krahët thata grimcuar, insistojnë në 0,5 litra ujë të vluar në një termos të paktën 5 orë. Pini 3 herë në ditë 30 minuta para ushqimit për 1/2 filxhan. Kursi i trajtimit - 27 ditë.
 • Është përgatitjet homeopatik mirë-krijuar dhe komplekse.

 • Përsëri duhet theksuar se pancreatitis pothuajse asnjëherë nuk ndodh si një sëmundje të pavarur të izoluar, dhe e kombinuar me një numër të kushteve patologjike të traktit gastrointestinal. Prandaj, trajtimi duhet të jetë i integruar dhe gjithëpërfshirës.

  Informacion nga E. Dmytrevskyy neni "pancreatitis: mund të shmangur pashmangshëm?".

  * Allopathy - Një sistem i përbashkët trajtim, i ashtuquajtur, në krahasim me homeopati (e cila i trajton si me si).