Pancreatitis Q & A Part 2


 • Pyetja numër 8
 • Pyetja numër 9
 • Pyetja numër 10
 • Pyetja numër 11
 • Pyetja numër 12
 • Pyetja numër 13
 • Pyetja numër 14

 • Numri pyetje 8. Nëse një nga simptomat kryesore të dhimbjes, kjo do të thotë që ju mund të shpëtoj prej tij?

  Shpesh, për lehtësim të dhimbjes duke përdorur drogë antispasmodic - no-spa, baralgin, papaverine në kombinim me platifillin. Një person që vuajnë nga pancreatitis, në një situatë ku ai e di se ai do të ketë për të thyer dietë, koha droga marra antispasmodic mund të ndihmojë parandalimin e sulmeve.


  Pyetje № 9. Një analgesics në këtë situatë nuk janë përdorur?

  Është më mirë të mos përdorin ato. Fakti është se simptomat e sëmundjes janë të ngjashme me simptomat e pancreatitis.

  E njëjta apendiksit. Pas orës së parë të dhimbjes e apendiksit jo domosdoshmërisht në rajonin e duhur çapokor, ajo mund të jepet epigastrike dhe u largua.

  Një person do të mendojnë se ai rëndim i pancreatitis, por në fakt ajo është e apendiksit. Analgesics pranuara mund të lyej antispasmodics foto - jo, i Nospanum apendiksit manifestime zhduken.

  Përveç dietës dhe antispasmodics me pancreatitis shumë mirë të ndihmojë drogë fermentozamestitelnoy -. Pancreatin, mezim, i gëzueshëm, Creon, dhe kështu me radhë D. Këto barna janë veçanërisht të mira për gabime të dietës, kur e di paraprakisht se do të thyejnë dietë.  Pyetje № 10. Këto barna janë marrë para ushqimit ose pas?

  Në mënyrë tipike, ato janë përdorur ose menjëherë para se një vakt apo gjatë një vakt apo menjëherë pas një vakt.

  Nëse një person ka pancreatitis kronike, ndodh me sekrecion të jashtëm të pamjaftueshmërisë pankreasit, manifestohet në diarre, fermentozamestitelnoy nuk marrin drogë herë pas here dhe për një kohë të gjatë (një muaj apo dy).

  Por të marrë një pushim në pranimin e tyre të dobishme, apo pankreasit bën pushon për të punuar. Edhe pse këto barna të pacientëve të njohur, ata nuk e dinë dallimin në karakteristikat e pritje, kështu që është mirë që të konsultoheni me mjekun.

  Kur është fjala për pancreatitis me cholecystitis kronike ose dyskinesia tëmth, por pa gurëve të tëmthit ekzistuese, Bile nganjëherë të përshkruara drogë.

  Në mënyrë tipike, këto ilaçe bimor, ka shumë, por ju mund t'i përdorë ato vetëm në qoftë se ju e dini që më parë se të gurëve të tëmthit nuk e bëjnë. Ai siguron të dy bimor dhe disa tableta drogë, i cili si i përshtatshëm.

  Me përgatitjet tabletë mund të quhet Flamini (ekstrakt i Helichrysum) Hofitol (ekstrakt i Angjinarja, ai ka edhe pronë heptozaschitnym se në botën e sotme është shumë e rëndësishme) Gepabene.

  Struktura e kallëzimeve choleretic bimore mund të përfshijnë karamele mente, mëndafshi misri, të përjetshme, misk, u rrit hips.


  Pyetje № 11. Nëse një sulm i pancreatitis akute për të bërë këtë ndihmën e parë?

  Uria, të ftohtë dhe i qetë. Ju mund të vendosni një shishe me ujë të nxehtë, një shishe me ujë të ftohtë në zonën okolozheludochnuyu, ju mund të merrni edhe atë nga frigorifer ngrirë mish ose pulë dhe bashkëngjitni.

  Paqe e mendjes në këtë situatë të afërm, si në një gjendje të pacientit akute pancreatitis zakonisht kap nuk mund të gjejnë një pozitë të rehatshme (mbi përsëri zakonisht rrit dhimbje). Ju mund të marrë një antispasmodic (nuk-kapanoneve, për shembull).

  Sa për dietën, në rastet e acarimit të papritur të pancreatitis kronike tregon se 2-3 ditët e para të caktojë urinë dhe ujit hidro-chloride (ujë mineral, ujë mineral) - deri në 6 gota në ditë. Kjo lehtëson frenim sokootdelenyya pankreatytni. Në ditët në vijim si përmirësimi i dietës zgjerohet në ushqim pureed.

  Në fazën e venitje përkeqësimin dhe faljen e rekomanduar dietë e moderuar të lehta me proteina rritur për të përfshirë në dietën e mish të ulët-yndyrë, djathë, peshk, djathë, dhe një rënie në yndyrë dhe karbohidratet.

  Recommended:

 • Vakte të vogla gatuar ushqim, hahet (4-6 herë në ditë);
 • është e dëshirueshme që ushqimi ishte i përpunuar termikisht, ajo nuk duhet të jetë shumë i ftohtë ose shumë i nxehtë, sepse ushqim të ftohtë të çon në një vrull të muskul unazor;
 • me durim të mirë nuk janë të përjashtuara perime të papërpunuara dhe fruta, por nganjëherë ata janë transferuar dobët, veçanërisht ato që janë acidike (portokall, limon).

 • Përjashtuar kategorikisht alkool, yndyror, ushqimet pikante, ushqime të konservuara, pije e butë, varietetet e papjekur të mollë dhe lëngje frutash thartë. Përjashtuar dhe produktet sokohonnye.


  Pyetje № 12. Se ata janë?

  Aksioneve i fortë i fortë, për shembull. Tymosur, produktet e turshi, erëza, qepë, hudhër, uthull, rrikë dhe mustardë.

  Kur ushqimet yndyrore referuar kryesisht e mish yndyrshëm nga viçi, mish derri, mish qengji, yndyrë pulave (mish pule gjirit mund të jetë i gatuar, por zhvishem prej tyre duhet të hiqen).

  Perime të naftës në një numër të madh gjithashtu nuk duhet të jetë, sepse yndyra bimore - është shumë yndyrë, dhe i përgatitur shpesh me vaj perimesh në mënyrë që ajo është e lundrues.


  Pyetje № 13. Një çokollatë me pancreatitis mund?

  Në parim, ajo është më mirë për të kufizuar konsumin sepse besohet se pankreasi nuk ka si çokollatë. Por unë mendoj se në moderim nuk do të dëmtojë.


  Pyetje № 14. pije Carbonated?

  Jo, madje më mirë të përdorni ujë mineral pa gaz. Kjo ndoshta duhet veçanërisht e vërtetë e alkoolit. Alkooli është konsideruar që do t'i atribuohen alkoolit, dhe të siguroj veten se birrë dhe pije të buta të sjellë më pak dëme, mos.

  Zakonisht këto produkte vypyvayutsya në sasi të tilla që rezultati është i njëjtë.

  Në thelb, në qoftë se ju hani gjithçka, por në sasi shumë të moderuara të pancreatitis mund të jetojnë, por njerëzit nuk e dinë se si.

  Pacienti duhet të dini se në qoftë se ai ka disa hastropatolohiey (ulçerë apo gastro), ajo duhet të trajtohet, sepse ajo mund të bashkohet formimin e pancreatitis reaktive, e cila përfundimisht transformuar në kronike.

  Informacion nga Julia Ekarevoy neni "pancreatitis".

  Lexoni fillim