Pancreatitis Q & A Part 1


 • Pyetja numër 1
 • Pyetja numër 2
 • Pyetja numër 3
 • Pyetja numër 4
 • Pyetja numër 5
 • Pyetja 6
 • Pyetja numër 7


 • Pyetje № 1. A është gjithmonë pancreatitis akute bëhet kronik apo ka situata ku është faza akute e më shumë njerëz vuajnë prej saj jo?

  Kjo ndodh, por procesi më kronik është ende në vazhdim e sipër, kryesisht për shkak se ju nuk mund të hiqni rrënjë të shkaktojë pancreatitis akute.


  Pyetje № 2. Cilat janë shkaqet e pancreatitis akute dhe kronike?

  Së pari, disa fjalë për mekanizmin e sëmundjes. Pancreatitis është formuar si rezultat i rritjes së presionit në virsunhova Strait - ngushticën, përmes të cilit sekret të mbledhur nga e gjithë pankreasit hyn në 12-duodenum.

  Kur rritet presion në ngushticën e zhvillohen, ashtu-quajtur autolysis - vetë-tretje e indeve pankreatik, duke çuar në dëmtime të organeve.

  Një nga arsyet kryesore që çojnë në rritjen e presionit në sistemin kanal - cholelithiasis, veçanërisht nëse ajo është migrimi i komplikuar i gurëve të tëmthit në sistemin kanal. Nëse guri i vogël merr mbërthyer në kanal dhe një muskul unazor - vrima përmes të cilave kanalet e hapura të fshikëz e tëmthit dhe pankreasit - rritet presion.

  Për më tepër, ky kanal mund të merrni më shumë dhe biliare, e cila gjithashtu kontribuon në zhvillimin e pancreatitis kronike.


  Për të shmangur këto probleme, është e nevojshme për t'u marrë me cholelithiasis.


  Pyetje № 3. Në çfarë mënyre? A duhet kirurgji?

  Nuk janë kushtet në të cilat për të vepruar fakultative. Nëse sëmundja plotësisht asimptomatike, që konsiderohet si kamnenosytelstvo njeriu ndihet aq i mirë, ajo nuk duhet të prekë atë, por këta pacientë nuk janë me të vërtetë shumë. Më të cholelithiasis është e qartë nga sulmi dhe një sulm zakonisht është i vështirë.

  Nëse pacienti ka konfiskimet pasur dhe vlerësimin e gjendjen e saj, kirurgët insistojnë në kirurgji, kjo është e drejtë, sepse heqja e fshikëz të mbushur me concretions (gurë), liron njeriun nga komplikime të tilla si formimi i pancreatitis kronike.

  Më vonesë cholelithiasis vendosur, më keq është pankreasit. Në procesin kronike të ligjit edhe pas heqjes së shkakut të pancreatitis kronike mund të mbetet.

  Pika e dytë, që shpesh çon në formimin e pancreatitis - abuzimit të alkoolit. Në indet pankreatik jo enzimë në mëlçi që do rozscheplyuvav alkool, sepse alkooli është efekt toksik në gjëndër direkt.

  Gjithashtu, kur pirja e alkoolit është e thyer sekret qëndrueshmëri është formimi i priza proteinave, të cilat mund të jenë të bllokuar kalciumi - formuar tipike pancreatitis alkoolike, karakterizuar nga pamja e gurëve (ose priza proteinike), në të njëjtën gjëndër.


  Pyetje № 4. Sa kohë duhet të pini për të provuar veten në pikë?

  Të gjithë individualisht. Ndonjëherë e disponueshme të pijshëm sasi të mëdha të alkoolit mbi një sfond të ushqimeve yndyrore mund të shkaktojë pancreatitis akute, i cili skadon krevat në spital. Por shpesh ajo është sigurisht rasti në njerëz që kanë qenë abuzimi i alkoolit.


  Pyetje № 5. Cilat janë simptomat kryesore të sëmundjes?

  Para së të gjithë këtë dhimbje. Dhimbje shumë intensive "stomak". Ndonjëherë ajo mund të lëvizë në të majtë për të të jetë në kuadratin e sipërm të majtë, ndonjëherë ka natyrën herpes - ndjenja si një luajtur compressing trungun e sipërme. Dhimbja mund të zgjasë me orë të tëra, është shumë rraskapitëse.

  Ndonjëherë dhimbja "paguan" për gji, në gjysmën e majtë të gjoksit, si pancreatitis është nganjëherë i hutuar me goditje, por në qoftë se angina zakonisht zhvillohet pas ushtrimit, sulm i pancreatitis - pas një vakt, i ashtuquajturi ushqim-gabim - alkool , ushqimet yndyrore, dhe kështu me radhë. p.

  Një simptomë e zakonshme për pancreatitis janë të përzier dhe të vjella, të vjella dhe përsëriti se nuk do të sjellë lehtësim. Fillimisht, të vjella mund të jetë ushqim, pastaj - përmbajtja e stomakut, mukusit dhe nganjëherë venat e gjakut (me të vjella nadsadnyy). Kjo mund të çojë në atë që është e dëmtuar Mukoza dhe të vjella në llojin e llum kafeje.

  Herë pas here një sulm i pancreatitis mund të shoqërohen me të dridhura dhe temperaturë deri në 38-39 gradë. Për manifestime të rënda të pancreatitis kur pankreasi ndalesa duke punuar praktikisht, është e karakterizuar nga diarre.


  Pyetje № 6. Në çfarë moshe janë të ballafaquar zakonisht me këto probleme?

  Fëmijët pancreatitis praktikisht nuk ndodh ose është ajo e mesme. Në mënyrë tipike, fytyra e pancreatitis pas 40-45 vjetësh, kur ajo u formua cholelithiasis ose afatgjatë ndikim dietë të varfër apo të abuzimit të alkoolit.

  Me pancreatitis akute në spital shpesh merrni njerëzit me raportin kronike pancreatitis e burrave dhe grave pothuajse 1: 1.

  Gratë shpesh është formimi i tipit pancreatitis holetsistopankreatita, dhe është më e zakonshme në meshkuj pancreatitis alkoolike.


  Pyetje № 7. pancreatitis kronike është e pashërueshme?

  Praktikisht kështu, por në kushte të caktuara mund të arrihet faljen zgjatur. Shmangia e alkoolit dhe dietë në pancreatitis japin rezultate shumë të mira, njerëzit nganjëherë harrojmë për një kohë të gjatë në lidhje me këto çështje.

  Kjo nuk do të thotë se një ditë një lloj të situatës nuk i përkeqësojnë situatën, sepse dietë është njëqind për qind thuajse askush në vijim (tabela festë, dhe kështu me radhë. N.).

  Informacion nga Julia Ekarevoy neni "pancreatitis".

  Lexo më shumë