Pancreatitis - hyjnizim i dhimbjes


 • Pse zhvillohet pancreatitis?
 • Pancreatitis - çfarë është dhe çfarë të presim prej tij?
 • Ndihma e parë, parandalimin, trajtimin

 • Pse zhvillohet pancreatitis?

  - Pankreasit - një organ i vogël i brendshëm në lidhje me madhësinë e gishtit tuaj tregues. Dhe kjo është e ndikuar nga pankreasi në trup?

  - Po, pankreasit - një organ i vogël që ndodhet prapa murit pasme të stomakut dhe prodhon lëng pankreatik - një substancë të nevojshme për tretje, i cili së bashku me biliare hyn duodenum dhe është i përfshirë në përfundimin e procesit të tretjes.

  Në lëng pankreatik, pankreasi prodhon insulinë ende - hormon më të vlefshme që shkon direkt në gjak.


  Kështu, trupi njëkohësisht kryen dy funksione të rëndësishme: ndihmon tretjen dhe rregullon nivelin e sheqerit në gjak.

  - Për disa arsye, pankreasit bëhet i përflakur?

  - Inflamacion i pankreasit mund të ndodhë për arsye të ndryshme. Këtu janë ato kryesore:

 • abuzimi me alkoolin;
 • dehje (helmimi) rezultojnë nga mbidoza e barnave të caktuara (p.sh., Acetaminophen);
 • sëmundje të sistemit biliar (cholelithiasis);
 • përçarje e metabolizmit lipidet.
 • Më pak pancreatitis duke filluar nga:

 • trauma e pankreasit (goditje të rënda në stomak, thekshëm lëndime të zgavrën e barkut, etj);
 • vaskulare apo sëmundjet ngjitëse. • Pancreatitis - çfarë është dhe çfarë të presim prej tij?

  - Çfarë është pancreatitis?

  - Pankreatitit eshte akute ose kronike. Shenja e parë e pancreatitis akute - më e fuqishme, prerja dhimbje në rajonin e pankreasit dhe rrjet diellore. Dhimbja është aq i fortë që mund të shkaktojë shok dhe humbjen e vetëdijes. Pacienti torturuar të vjella, rritje pas çdo provoni ndonjë gjë për të ngrënë. Temperatura e trupit rritet, lëkurë të zbehtë, gulçim mund të fillojnë, barku i fryrë dhe i dhimbshëm.

  Dhimbje kronike pancreatitis ndodh nga koha në kohë, kryesisht 30-40 minuta pas ngrënies. Mund të provokojë sulm akut, skuqur, ushqime të yndyrshëm, alkool.

  Pacientët shpesh ndihen të sëmurë në gojën tuaj është gjithmonë e hidhur, reduktuar efikasitetin, zhvillimin dobësi e përgjithshme (dobësi, humor i keq).

  Kur rritet acarimin dhimbje, sidomos gjatë natës, dhe zgjat për orë të tëra. Dhe në pacientët akute dhe kronike pancreatitis rrënuar nga kapsllëk të vazhdueshme, fryrje në stomak dhe zorrët, goja e thatë.

  - Cili është rreziku i pancreatitis?

  - Sëmundje Nisur çon në shkatërrimin e pankreasit. Prandaj, mjeku duhet të zbatohet. Pas pancreatitis nuk është gjithmonë e lehtë për të njohur:

 • Së pari, ka sëmundje të tjera me manifestime të ngjashme (cholecystitis akute, stomakut, zorrëve pengim, etj);
 • Së dyti, pancreatitis mund të ndodhë insidiously në formë të dhimbshme (është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje për simptome të tjera - të tilla si shkelje e karrige, ndjenjë e vazhdueshme e tensioneve në zgavrën e barkut).
 • Përveç kësaj, një numër i pancreatitis i mbushur me komplikime të rrezikshme.


  Ndihma e parë, parandalimin, trajtimin

  - Si për të parandaluar pancreatitis?

  - Pancreatitis, si sëmundje të tjera, ajo është më e lehtë për të parandaluar se sa për të kurë. Pra ndjekin pesë rregulla të thjeshta:

 • mos abuzojnë alkool, por në qoftë se ata duan për të pirë, për të shmangur pije alkoolike e cilësi të dyshimtë;
 • me dhimbje të rregullt dhe parehati nuk e kap ilaçe pa folur me mjekun tuaj nëse funksionin e pankreasit, të cilat edhe më drogat e "pafajshme" të tilla si festive nuk mund të ndihmojnë por të lënduar shqetësuar;
 • br /

 • përpiqen për të ngrënë të drejtë, nuk do të ha tepër, i strukur larg nga chebureks stalla dhe ushqimet e tjera në një nxitim;
 • në qoftë se ju nuk jeni në rregull me fshikëz fshikëz e tëmthit, trajtojnë atë sa më shpejt të jetë e mundur;
 • Nëse jeni mbipeshë ose në kohë ju ndjeni dhimbje në bark e sipërme, dhe në qoftë se një nga të dashurit tuaj janë duke vuajtur nga pancreatitis, menjëherë kalojnë një ekzaminim mjekësor.
 • - Çfarë duhet të jetë ndihma e parë para ardhjes së mjekut?

  - Në një përshtatje e pancreatitis akute menjëherë quajnë "të shpejtë". Në ndërkohë, mjeku nuk ka ardhur, duhet të ulen pak prirje (në këtë pozicion më pak dhimbje), dhe të bashkangjisë në anën e majtë të barkut (vetëm nën brinjë dhe e la diellore pleksus) pako akulli.  - Cilat janë trajtimet në dispozicion pancreatitis njerëz të rekomandojë?

  - Nëse pancreatitis është shumë mirë të ndihmojë ilaçe tradicionale. Cedar vaj, të marrë një lugë gjelle tri herë në ditë për 30-40 minuta para ngrënies.

  Informacion nga artikullin "pancreatitis -. Apoteozë e dhimbjes"