Panic sulmon menaxhimin vegjetative


 • Çfarë është një sulm paniku?
 • Simptomet e sulmeve panik
 • Mendime gjatë sulmeve panik
 • Periudha Interictal
 • Karakteristikat e njerëzve që vuajnë nga sulmet e panikut
 • Trajtimi i sulmeve panik
 • Çfarë sëmundje janë të përjashtohet kur sulmet e panikut
 • Parimet e trajtimit të sulmeve panik
 • Trajtim psikoterapeutike
 • Qasja farmakologjik


 • Mjekët vendas përdorur një kohë të gjatë dhe tani përdorin "menaxhim vegjetative", "krizë sympathoadrenal", "cardioneurosis", "vvd (Dystonia vegjetativ-vaskulare), me krizën e rrjedhës", "NCD - Dystonia neurocirculatory", duke reflektuar idenë e çrregullimeve të autonom nervor sistemet e bazuara në simptomë kryesor.

  Termi "sulm paniku" ka njohjen në mbarë botën.


  Çfarë është një sulm paniku?

  Dikush i prirur për të qëndruar për shkak të reagimit të stresit të frymëmarrjes, simptomat kardiovaskulare, dhimbje koke ose përmes çrregullimit të traktit gastrointestinal. Sulm paniku është përjetuar subjektivisht i vështirë, por ajo, si çdo simptomë tjetër të stresit nuk çon në vdekje dhe pa autoriteteve paragjykuar. Nga vetë, nuk ka frikë nga vdekja. Trupi ynë mund të përballojë frikën. Ndjenjë në vetvete nuk është e dëmshme. Sulmet Panic nuk janë transferuar në psikozave dhe sëmundje të tjera serioze mendore dhe kurrë nuk të çojë në vdekje nga asfiksi ose arresti kardiak.


  Njeriu i parë hasur ky kusht, shumë e frikësuar, fillon të mendoj për ndonjë sëmundje serioze të zemrës, endokrine ose të sistemit nervor, sistemit të tretjes, mund të shkaktojë "ndihmës së parë". Ai fillon të shkojë në mjekët, duke u përpjekur për të gjetur një arsye "sulme". Trajtimi i simptomave të pacientit, bën që vizita të shpeshta te mjeku i përsëritur konsultimeve me specialistë të ndryshme (kardiologët, Endocrinologists, gastroenterologe dhe internists në kurs) dhe dallimet në trajtimin e kësaj sëmundjeje në ekspertë të ndryshëm krijon përshtypjen e një kompleksiteti të pacientit dhe unike, dhe nganjëherë në sëmundja e tij e pashërueshme.

  Kujdes Keqkuptime të pacientëve në lidhje me natyrën e sëmundjes, duke çuar në shfaqjen e simptomave hypochondriacal që kontribuojnë peshën e sëmundjes.


  Simptomet e sulmeve panik

  Në foton klinik të sulmeve paniku mund të jetë tipike dhe atipike.

  Sulmet tipike panik të karakterizuara nga simptomat e mëposhtme trupore dhe mendore në çdo kombinim të tyre:

 • Subjektive ndjenjë palpitations ose tkurrje në zemër. Ky impuls mund të jetë normale, por personi përjeton palpitations. Nuk mund të ketë presion të lartë të gjakut
 • Djersitje, valët e të nxehtit apo të ftohtë
 • Duke u dridhur dhe dridhje, të dridhura
 • Ndjeheni pak fryma apo dyspnea, ndjenja mbivendosjen e frymëmarrje, dhimbje ose parehati në gjoks
 • Vjellje apo të forta reagime në stomak
 • Ndjeheni i trullosur me kërcënimin e humbjes së stabilitetit
 • Ndjenjat e izolim nga vetja, vetë irealitet e tij të trupit, joreale ndodh rreth
 • Frika e shkuar i çmendur, nga frika e humbjes së kontrollit, frikë për kryerjen e një veprim ose frikë pakontrolluar e vdekjes
 • Sulmet atipike sulm paniku, përveç lart-përshkruar, mund të tregojnë simptomat e mëposhtme:

 • Ndjenja e "fyt spirale";
 • Ndjenja e dobësisë në një krah ose në këmbë;
 • Vizion të paqartë ose dëgjimi;
 • Shqetësim ecje;
 • Fjala çrregullime ose votim;
 • Humbja e vetëdijes;
 • dhimbje në armëve apo këmbët;
 • Ndjenjë që bends trupin;
 • Të përzier ose të vjella;

 • Mendime gjatë sulmeve panik

  Mendimet Pyetësori me sulme paniku:. "Kam frikë e humbjes së kontrollit," "Unë jam i frikësuar për të shkuar i çmendur", "Unë kam një sulm në zemër fillon," "Unë jam i frikësuar për të vdekur", "unë do të duket budalla" Njeriu i jep simptomat e panikut sulmon përmbajtjen e vet, thotë se shumë herë dhe kujton ato, duke përsëritur mendimin e frikshme, e cila çon në rritjen e ankthit. Kështu, një spirale vicioz "mendimi-ndjenja" dhe ekziston frika e frikës.


  Periudha Interictal

  Interictal me sulme paniku mund të ketë një gjatësi të ndryshme nga disa orë në disa javë ose edhe muaj. Megjithatë, ajo është e karakterizuar nga simptomat e mëposhtme

  Omi:

 • Pritje e vazhdueshme e sulmeve të reja paniku
 • Mendimet shpesh përsëritëse rreth ngjarjeve dhe ngjarjet
 • Frikë se një sulm mund të ndodhë në çdo moment
 • kardiofobiya (frika nga vdekja nga arresti kardiak) insultofobiya
 • Shmangia e situatave që mund të shkaktojë një sulm të sulmeve panik
 • Ndryshoni pamjen e përgjithshme e Sjelljes
 • Reduktuara tolerancë të aktivitetit fizik dhe ndryshon mënyra e kufizon aktivitetet e shumta
 • Rritja vëmendje të sinjaleve të tyre trupore
 • Prania e drogës në çantë e saj, të cilat, sipas pacientit do të jetë në gjendje për të ndihmuar atë
 • Formimi gradual i depresionit.

 • Karakteristikat e njerëzve që vuajnë nga sulmet e panikut

  Njerëzit me sulme paniku më shumë se të tjerët të ndjeshme të sinjaleve trupore. Çfarë një person do të thërrasë një ndjenjë të shqetësimit apo stresit (p.sh., në bark), një tjetër thirrje dhimbje të padurueshme dhe të përshkruajnë të gjitha nuancat e saj.

  Shpesh sulme paniku të kombinuara me phobias të ndryshme:

 • Frika nga turmat (transport, turmë, festimet festive qyteti)
 • Frika e hapësirave të hapura (hangars, supermarkete)
 • Frika e hapësira të mbyllura (ashensor, një dhomë pa dritare)
 • Frika ecën
 • Frika Rruga
 • Të gjitha këto phobias përkeqësohet aktivitet shoqëror të njeriut, të kufizojë hapësirën e saj të gjallë, të detyruar për të ndryshuar jetën. Jeta në The Bone Collector, në pritje të vazhdueshme të sulmit nganjëherë ndryshon një person përtej njohjes.

  Përveç kësaj, këta njerëz janë nën presion të vazhdueshëm dhe stresin e zakonshme që ata nuk e vërejnë, sepse ajo ishte realiteti i tyre i përditshëm.

  Njerëzit që vuajnë nga sulmet e panikut, të tjerët më pak të prirur të flasin për ndjenjat e tyre dhe pohojnë nevojat e tyre. Ka dy arsye:

 • Arsyeja e parë , ata shpresojnë se dikush do t'i kënaq, kështu që japin të dashurit dini rreth shqetësimit tuaj emocionale mënyrë aq të dhimbshme. Nuk është sekret se në kulturën tonë të pranuar të paguajnë më shumë vëmendje për ata që vuajnë nga Sëmundjet fizike dhe siklet psikologjik është konsideruar si një "trill", e cila nuk duhet të i kushtoj vëmendje.

 • Arsyeja e dytë qëndron në faktin se vetë njeriu nuk është i vetëdijshëm për nevojat e tyre psikologjike dhe ndjenjat nuk mund të artikulojnë ato, flasin për to për të tjerët. Kjo është ajo që quhet aleksytymyey se jo vetëm që shkakton sulme paniku, por edhe sëmundje serioze psikosomatike.

 • Trajtimi i sulmeve panik

  Pas pare njeri sulm paniku vetë fillon të kërkojë ndihmë dhe të tërhequr fillimisht priren të Internist, kardiolog, i cili nuk ka treguar në çrregullime tuaja zonë që mund të shkaktojnë për ankesat e pacientit. Dhe në të mirë, ajo është e rekomanduar për të vizituar një terapist, dhe në të keqe - të trajtuar sëmundje jo-ekzistuese ose mbledh supet dhe të japë rekomandime të "parëndësishëm": më shumë pushim, bëni sport, mos të jetë nervor, vitamina pije, sanëz ose novopassyt.

  Por sulmet një gjë, për fat të keq, nuk është i kufizuar ... Sulmi i parë lënë një shenjë të pashlyeshme në kujtesën e pacientit, e cila çon në një sindrom të sulmeve "gjumit", e cila nga ana e vet përforcon frekuencën e sulmeve. Përsëriteni sulmet në situata të ngjashme (transport, ashensor, shkallë lëvizëse, të qëndrojnë në turmë, dhe kështu me radhë. F.), promovon sjellje kufizuese që shmangin vendet dhe situata potencialisht të rrezikshme.

  Trajtimi i sulmeve panik në spital hekurudhor në Rybinsk, është një grup i profesionistëve (psyhofizioloh, neurolog, fizioterapeut)


  Çfarë sëmundje janë të përjashtohet kur sulmet e panikut

  Nga vetë, një sulm paniku mund të përfaqësojnë një simptomë e një tjetër sëmundje.

  Analizo kjo mund të jetë vetëm një mjek. Në fazën e diagnostikimit është e rëndësishme për të përjashtuar sëmundjet e mëposhtme:

 • Sëmundja kardiovaskulare, veçanërisht sëmundje koronare të zemrës, aritmi, hipertension
 • astmë
 • Gjëndër tiroide.
 • Epilepsi
 • Moshës lidhur me ndryshimet hormonale
 • Parimet e trajtimit të sulmeve panik

  Para se trajtimi i sulmeve paniku psyhofizioloh klientin shpjegon se çfarë është një sulm paniku, që siguron informacion dhe vetëm pasi që ata të zgjidhen bashkërisht strategjinë e trajtimit. Ka dy nuk janë qasje reciprokisht ekskluzive për trajtimin e sulme paniku:

 • Psikoterapeutike
 • Farmakologjik

 • Trajtim psikoterapeutike

  Në qasjen psikoterapeutik pacient me Neuroscience zgjidhni qëllimet dhe metodat e trajtimit të terapisë simptomatike që synon eliminimin e vetëm simptomë apo psikoterapi thellë që synon gjetjen dhe eleminimin pa ndjenja çrregullim shkakton.

  Në të sjelljes ose simptomatike qëllimit qasje - për të mësuar njerëzit për të përballuar sulmet panik veten e tyre. Për ta bërë këtë, ka teknika që lejojnë klienti për të zvogëluar frikën drejtpërdrejt në sulm dhe të ndihmojë në uljen parandjenjë shqetësuese. Së pari, klienti mëson në këtë psyhofizioloha studimi, dhe pastaj përdor aftësitë e fituara në një situatë të sulmeve paniku në mënyrë që të zvogëlojë shmangien phobic ..

  Përveç kësaj, psyhofizioloh jep rekomandime specifike për çfarë të bëni dhe çfarë jo për të bërë. Për shembull, nuk do të kandidojë larg nga situata ku një sulm paniku filloi, kështu që ajo utyazhelyt sulm tjetër. Çdo pacient merr një, bashkë-prodhuar program të përshtatur të veprimit.

  Sulmet Panic janë komplikuar nga fakti se një person është duke u përpjekur për të shpëtuar nga një situatë ku fillon sulm. Ai sjell lehtësim të përkohshëm, por në sulmin e ardhshëm mendimet negative dhe simptomat fizike intensifikuar vetëm.

  Të Thelluar psikoterapi, përveç për të zhvilluar aftësitë e sjelljes gjatë sulmeve paniku, një klient me Neuroscience analizuar shkaqet e mundshme të çrregullim.


  Ashtu si çdo sulm paniku simptomë është një shenjë e telashe, por jo mish (si duket në shikim të parë), dhe psikologjik.

  Ky është një sinjal i nevojave të paplotësuara dhe ndjenjat e pashprehur. Në thellësi psikoterapi shqyrtuar historinë personale dhe familjare të pacientit, marrëdhëniet e tij me njerëz të rëndësishëm. Në simptomë sjelljes qasjes parë vetëm majën e ajsbergut, ndërsa thellë - bazën e saj. Shih ajo i vetëm ose i pamundur ose shumë e vështirë. Këtu ju do të jetë në gjendje për të ndihmuar dhe aftësitë mbështetje psyhofizioloha.


  Qasja farmakologjik

  Kur terapi të drogës sulmet e panikut janë trajtuar me ilaqet kundër depresionit protytryvozhnymy.

  SSRI ilaqet kundër depresionit të përdorura grup - zgjati jo më pak se 6 muaj dhe qetësues, kurs i shkurtër - 14 ditë. Përdorimi i zgjatur dhe i rregullt i antidepresantëve gabimit Në kundërshtim nuk shkakton varësisë dhe varësi.

  Përdorimi i të ashtuquajturave droga vehetotropnye (Inderal, pyrroksan, Belloid, bellaspon) në kombinim me vaskulare-metabolike terapi (cinnarizine, cavinton, trental, nootropil, piracetam, Cerebrolysin) në mënyrë efektive, e cila nga ana minon besimin në mundësinë e trajtimit dhe kontribuon në sëmundje kronike.

  Pacienti ka të drejtë të vendosë se çfarë kursi i trajtimit ai zgjedh, ndërsa njëra nuk e përjashton tjetrën.

  Nëse klienti nuk është i konfiguruar për pune të gjatë analitike dhe kërkon eliminimin e shpejtë të simptomeve mund të përfundojnë një marrëveshje që nëse simptomat manifestuar përsëri psyhofizioloh dhe pacienti do të shkojnë për të studiuar shkaqet e sulmeve panik.

  E rëndësishme! Ndikimi më i madh në trajtimin e sulme paniku ofron një kombinim të terapisë drogës dhe psikoterapi. Mos harroni, sulme paniku, si dhe çdo simptomë tjetër të stresit shërueshme.