Flokët e galvanizuar rriten më shpejt"Galvanizuar" flokët rriten më shpejt

Ajo rezulton se efekt pozitiv zinkut në rritjen e flokëve. Për më tepër, sasia e zinkut të përfshira në flokë, është një masë e metabolizmit. Në total, trupi i njeriut përmban 1,5-3 oz. Zink, e cila është e shpërndarë në të lëkurës, muskujt dhe flokët.

Mungesa e zinkut në trup mund të shkaktojë shumë komplikime, të cilat përfshijnë baldness dhe humbjen e flokëve. Zink kryen shumë detyra biologjikisht të rëndësishme. Ajo është pjesë e enzimës përgjegjës për prodhimin e dioksidit të karbonit nga trupi në procesin e shkëmbimit të gazit.
Përveç kësaj, zinku është shumë i rëndësishëm për hipofizë normale, veshkave, gonads dhe gjak procesit përditësim.Siç e dini, ushqyesve të nevojshme për rritjen e flokëve dorëzuar gjak (që vijnë nga ushqimi). Ky zinxhir i zinkut luajnë një rol të madh, ajo oxidizes yndyrna, duke rezultuar në lirimin e energjisë për metabolizmin e duhur të procesit. Zinku nxit formimin e aminoacideve dhe në të njëjtën kohë parandalon mëlçisë yndyrore. Ajo ndikon në funksionimin e kontakt, mprehtësi vizuale, shije dhe perceptimit nuhatjes varet zinkut.


Çfarë bën mjekësi

Në një klinikë në Gjermani, studion ndikimin e zinkut në rritjen e flokëve. Si rezultat, kërkimi shkencor zbuloi se përqendrimi i zinkut në flokët tonë të vjetër është shumë më e vogël sesa në pigmentuar.


Duke u ndalur në gjetjet, studiuesit në përfundimin se droga që përmbajnë zink mund të parandaluar humbjen e flokëve. Pra, pas terapisë me permban sulfate zink në pacientët që vuajnë nga alopecia, çdo rast i tretë i humbjes së flokëve ndalur pjesërisht. Një mijë e katërqind njerëz me humbjen e flokëve ka ndaluar krejtësisht. Rezultatet e studimit dhe stabilizimi i tyre kërkojnë hulumtime të mëtejshme.

I praktikës së përgjithshme mjekësore e njohur gjithashtu se mungesa e zinkut mund të shkaktojë dobësimin e sistemit imunitar, lodhje, flokët hedh lëng, baldness dhe humbjen e flokëve, përveç kësaj, probleme të lëkurës dhe rritjen e ngadaltë.

Njëkohësisht nuk ka sëmundje që lidhen me zinkut tepërt. Megjithatë, helmimi i mundur kur përgatitur ushqim dhe pije në tenxhere galvanizuar zink - është helmimi me ushqim.

Mungesa e zinkut në trup mund të shkaktohet nga konsumi i tepërt i alkoolit, dietë me bazë produkte të Ndormëve, kequshyeshmërisë kronike të zorrëve. Dhe humbja e zinkut trupit është në djersë të fortë të shkaktuar nga mjedisi temperaturë të lartë.


Hani zink

Plotësoni mangësi zinkut mund të përfshijnë në dietën e ushqimeve të pasura me këtë substancë: mish, peshk, vezë, kërpudha, arra, fasule dhe maja.

Ose duke përdorur preparate të posaçme vitaminë. Për të forcuar flokët duhet të përdorni kozmetike (maska ​​dhe balms) në bazë të zinkut.

Informacion nga artikullin "" galvanizuar "flokët rriten më shpejt"