Oh, kjo mëllenjë


 • Çfarë është mëllenjë?
 • Si për të lehtësuar fatin e tyre?
 • Këshilla të dobishme

 • Çfarë është mëllenjë?

  Ndryshe sëmundjeve ngjitëse seksuale shkaku mëllenjë nuk është ngjitëse
  bakteret ose parazitëve, baktereve, maja dhe kërpudhave,
  jetojnë në trupin tonë që nga momenti i lindjes. Getting në lëkurë
  porsalindur në kohën e kalimit të saj përmes kanalit të lindjes nënës, kërpudhave
  zgjidhet shpejt në të gjithë trupin: ata jetojnë në lëkurë dhe thonjtë,
  mukozës së gojës, zorrëve, të frymëmarrjes dhe të lindjes kanalit
  dhe madje edhe organet e brendshme person i shëndetshëm.


  Në zakonshme
  një kërpudhat Candida ndryshojnë natyrën paqësore.

  Por duhet ne
  vetëm pereoholodytysya, dobësuar nga sëmundja, stresi,
  lodhje, hormonal apo abuzimi antibiotik
  droga - fqinjët paqësore jashtë kontrollit dhe të sistemit imun
  të kthehet në agresor arrogante. Me kërpudhave shpejtësi të lartë të fillojë
  shumohen dhe të bëhet e rrezikshme. Në të sapolindur dhe terminally sëmurë,
  zakonisht zhvillon candidiasis e mukozës orale. Në
  gratë duart një shumë e të cilëve dhe janë gjetur shpesh në ujë, gjenden zakonisht
  kreshtat gozhdë candidiasis. Fëmijët dhe të trashë kërpudhat Candida mund
  banojnë folds e lëkurës në ijë, nën gjinjve dhe në mes gishtat tuaj.


  Dhe
  Shumica e grave famëkeq për formën vaginale candidiasis.

  I parë
  shprehje maja - ndjesi djegie në vaginë, ajo
  kruar i fryrë dhe i dhimbshëm që e bën një grua krehje
  Vendet e prekura kërpudhat, duke shkaktuar acarim të mëtejshëm. Pastaj
  në mukozën vaginale duket film bardhë, dhe
  Shkarkimi pak gri konsistencë dobët. Megjithatë, zgjedhje ju
  thjesht nuk mund të injorojë, sepse kruajtje të rënda kërkon intensifikuar
  Masat higjienike. Rate Pasqyra e përgjithshme do gjinekolog, kështu që nuk e bëjnë
  Diagnoza bazohet vetëm në ndjenjat e njohur, dhe kjo është e domosdoshme
  shkoni te mjeku.

  Infeksion vaginal mëllenjë nuk unsexual

  e vetmja mënyrë për të marrë të sëmurë. Kërpudhave mund të hyjë në vaginë dhe kur
  marrëdhënie të pambrojtur.

  Nga rruga, shpesh me
  Ata gjithashtu mund të vini deri Trichomonas dhe bakteret që shkaktojnë tashmë
  sëmundjet më të rënda të sferës seksuale. "Paraqesë" ju mëllenjë
  ndoshta juaj i përhershëm i gabuar partner - zgarë neutral
  sëmundje në mes të dy grave.

  Megjithatë, vuajtjet fizike - jo
  shkaku i vetëm për shqetësim. Candidiasis është nganjëherë i parë
  shenjë e problemeve serioze të të gjithë organizmit - ulja e përgjithshme
  imunitet për mosfunksionim ovarian. Prandaj, maja duhet
  merren me kujdes dhe nuk e vënë jashtë duke shkuar për të gjinekologu.


  Si për të lehtësuar fatin e tyre?

  Nëse
  infeksion maja manifestohet vetëm një herë, kjo është e mjaftueshme lokal
  trajtim. Mjeku vendos që suppositories vaginale ju më të arsyeshme.
  Sot ka shumë medikamente, kështu që ky problem është zgjidhur.


  gjatë trajtimit të mjekëve mëllenjë shtypni për ndërprerjen
  Seksualiteti dhjetë ditë. Për kërpudhave të dëmshme mund përkohësisht
  emigrojnë për partnerin tuaj, ku, duke dhënë atij probleme
  prisni nga kursin e trajtimit tuaj, dhe pastaj të deklarohen. Saktësisht
  Prandaj, diagnoza dhe trajtimi i sëmundjeve, sëmundjet seksualisht të transmetueshme,
  kryhen mundësisht jashtë në të dy partnerët njëkohësisht.


  Këshilla të dobishme


 • Kursi i trajtimit duhet të përjashtohen nga dietë me erëza, djegëse dhe
  Produktet turshi që e bëjnë urinë shumë kaustike që mund të
  përveç kësaj shkaktojnë kruarje. Është më mirë për të ligët në perime të freskëta,
  fruta, produkte qumështi, drithëra.
 • Dërgo tani nga
  tendosje zgjatur fizik, festat e rënda, qëndrimi i gjatë
  në të nxehtit, i veshur me rroba të shtrënguar të shtrënguar ose kostum banje lagur - nga
  gjithçka që çon në djersitje bollëk, chafing dhe acarim
  lëkurës.
 • Gjatë menstruacioneve pads ndryshimin e më shpesh.
  Menstrual shkarkimit - një terren i përshtatshëm ushqyes për
  bakteret patogjene dhe sistemi i imunitetit është i dobësuar këto ditë.


  Tamponin më mirë këtë herë ka përdorim.
 • Gjithmonë
  infeksion të përsëritura maja ndonjëherë mund të flitet për një më serioz
  infeksion gjenital. Në këtë rast, analiza dhe konsultime të nevojshme shpifjeve
  kualifikuar profesional.
 • Më i lartë