Babai mund të dëmtojë veshin tuaj


 • Pse të lënduar në zonën e veshit?
 • Po në lidhje me foshnjat?

 • Dimri i këtij viti, pjesërisht si një vajzë mendjelehtë, acar me shpejtësi kaleidoskopi ndryshon shkrirje. Ju me të vërtetë dëshironi të hiqni hat vend të ngrohtë, shall dhe të marrë frymë e ajrit në thellësisht. Këtu ne jemi në rrezik dhe hipotermi, të cilat mund të shkaktojnë zhvillimin e infeksionit. Të nesërmen në mëngjes, pas një shëtitje në të ftohtë, pa ndonjë gjë që ju mund të ndjeni dhimbje në vesh dhe i jep kokën. Pak në këtë rast menjëherë shkon te mjeku shpesh pyes veten një diagnozë dhe të fillojnë trajtimin: vyhrivayut, pije, tableta pije ...

  Por dinak i këtij simptomë është ajo tipike për një shumëllojshmëri të sëmundjeve që kërkojnë qasje të ndryshme.

  Ajo rezulton se një arsye dhe një tjetër njeri trajton. Si rezultat, sëmundja përparon për ndërlikimet që edhe mjek për të kuruar i vështirë. Prandaj, në mënyrë që të mos humbasin kohë të çmuar dhe menjëherë të fillojnë trajtimin, është e rëndësishme për të gjetur se çfarë ajo është: të fillojë otit, inflamacion në dhëmbit ose qëllime të tjera, dhe të marrin masa.


  Pse të lënduar në zonën e veshit?

  Sepse inflamacion në vesh

  Kjo mund të otitis. Në inflamacion çfarë seksionet e veshit (e jashtme, e mesme, e brendshme) filloi mund të them mjekun Ent.

  Që konfirmon hamendje? Diagnoza e otitis konfirmoj një tipar karakteristik nëse ju me forcë shtyjë tragus - veshit të jashtëm të performancës para hapjes së kanalit të veshit - ndjeni dhimbje.


  Ajo është gjithashtu e mundur rritja e temperaturës, zhurmë dhe "qitje" në veshët, në raste të avancuara - shkarkimit purulent nga veshi.

  Çfarë duhet të bëni? Nëse tërhequr dhimbje, jo të ngrirë nëse nuk ka temperaturë dhe purulent shkarkesë nga veshi (në këto raste duhet menjëherë të drejtuar te mjeku), ju mund të kuruar veten.
  Për ta bërë këtë dy herë në ditë (në mëngjes dhe natën) e bëjnë kompresë të thatë ngrohjes (qese me kripë dhe të ngrohur gënjeshtër hekuri në veshin e tij e pacientit) ose institucioni në topa të pambukut veshit ngjyhet Born, alkool kamfor ose një tretësirë ​​alkool i Calendula dhe eukalipt.

  Gjithashtu, gjithmonë mbani në vesh ngrohtësi fytit: ndonjë hipotermi - një hap prapa për shërim.

  Me një inflamacion të lehtë të këtyre masave zakonisht është e mjaftueshme. Por nëse pas disa ditë ju do të ndjeni lehtësim, konsultohuni me mjekun tuaj Ent.

  Çfarë nuk duhet të bëni? A nuk e përshkruajnë antibiotikët veten e tyre. Nëse qelb vesh del, në qoftë se ju ndiheni pulsing dhimbje në kokë, në asnjë rast Grillet veshit lënduar!

  Parandalimi. Komplikimi më i zakonshëm është otitis pas SARS, gripit, dhimbje fyti, rinitit zgjatur. Prandaj, çdo të ftohtë, për të mos përmendur lloj i infeksionit të gripit, është e "vylezhaty" të rëndësishme dhe të kuruar përmes.

  Sepse prishjen e dhëmbëve në dhëmb

  "Veshit" dhimbje mund të shkaktohet nga kariesit ekstreme maja në fazë të avancuar (dmth, inflamacion ose nervore indeve vendosur në afërsi të dhëmbit).

  Që konfirmon hamendje? Në favor të origjinës dentare dhimbje "vesh" do të thonë se dhimbje të ngrirë, më keq kur ju klikoni në dhëmb dhemb dhe kur merren ushqim të nxehtë dhe të ftohtë. Dhimbje mund të rrezatojë në kokë, vesh, tempulli dhe qafën. Në natën, dhimbje zakonisht është më e fortë se gjatë ditës.

  Çfarë duhet të bëni? Shëruar plotësisht e dhimbjes vetëm në dhëmb rrallë punon. Prandaj, sa më shpejt që të jetë e mundur të konsultoni një dentist i cili saktësisht janë shkaqet e dhimbjes dhe për të filluar trajtimin. Për të vizituar një mjek mund të lehtësuar pilula gjendja duke marrë dhimbje (si nimesulid, ibuprofen, dipyrone). Shkurtimisht pije ndihmon të zbutur dhimbjen e sode, një gotë me ujë të ngrohtë zier, të marrë 1 orë.

  l. sode dhe disa pika jod. Nëse ju jeni një tifoz i trajtimeve natyrore, përdorni recetë "gjyshe e" - bashkëngjitni onions dhëmb i lënduar copëtuar ose hudhër. Top mbuluar me lesh pambuku llapa. Onions dhe hudhër - antiseptics natyrore, dhe inflamacion në mishrat nëse i vogël, ata mund të trajtojë atë. Por këto masa nuk janë anuluar konsultoheni dentistin tuaj.

  Çfarë nuk duhet të bëni? Ju nuk mund të vendosni një kompresë të ngrohjes në nofulla e dhëmbëve e pacientit - veçanërisht nëse edemë tashmë formuar (fluks). Ju nuk mund të fshij zonën e prekur, të zgjedhë një dhëmb objekte të vështirë për të prekur mishrat e përflakur duart. Kjo mund të çojë në përhapjen e infeksionit.

  Parandalimi. Një dhëmb me një vrimë, edhe në qoftë se ajo nuk ka dëm - ajo është gjithmonë një burim potencial i infeksionit në trup. Dëmtimit të dhëmbëve mund të shkaktojë probleme ndihmon tretjen e ushqimit, zemrën, veshkat. Mos hezitoni të vizitoni mjekun tuaj nëse problemi ekziston.

  Pas një nervore ftohtë

  Jepni veshin mund trigeminal nevralgji.

  Që konfirmon hamendje? Dhimbje ndodh papritmas sulmeve zgjat për 2 minuta. Ajo provokon përtypet, larje, brushing, një shpërthim të erës, një kontakt të thjeshtë. Nga natyra ajo i ngjan goditje elektrike. Ajo mund të shoqërohet me shtyer fytyrës, spazma të fytyrës dhe muskujt masticatory.

  Çfarë duhet të bëni? Në një nevralgji trigeminal tipike nevojë për ndihmë mjekësore, aq më tepër i referohen neurolog. Ai do të përshkruajnë trajtim efektiv. Drogë që lehtësimin e vrull, të tilla si mos-kapanoneve dhe qetësues - - bazuar sanëz, Wort Shën Gjonit, ca balsam, oe limon zakonisht normë (afërsisht 10-14 ditë) antispasmodics përshkruar. Për të forcuar sistemin nervor është e dobishme për të pirë larg kursin e vitaminave B

  Çfarë nuk duhet të bëni? Në kohën që ju duhet për të anulluar pije emocionuese (kafe, çaj i fortë) dhe enët djegëse, erëza. Kjo mund të përkeqësojnë.

  Parandalimi. Për të parandaluar nevralgji është e rëndësishme të mos mbiftohem.

  Në disa raste të parandaluar trigeminal nevralgji të vështirë si ajo mund të jetë rezultat i lëndimit ose një nga shenjat e sëmundjeve të tjera - tumoreve, herpes, përsëri dhëmbi të sëmurë (që ra fjala, shpesh shfaqet pas një grup të keq vulë).


  Po në lidhje me foshnjat?

  Jo imun në dhimbje në vesh dhe më i vogël. "Mami, unë kam veshët lënduar" - mund të them një fëmijë dy-vjeçar. Por hrudnychok në gjendje për të të treguar se çfarë është duke shkaktuar atë siklet, ai vetëm do të bërtisnin braktisë gjirit, gjumë i shqetësuar natën, fshij rreth një jastëk sy, tërhoqi trajtuar për veshin. Përcaktoni shkaku i dhimbjes mund të shtypur shpejt veshin tragus.

  Nëse fëmija bërtiti, është ndoshta otitis. Për të shmangur ndërlikimet, menjëherë tregojnë mjekun e fëmijës suaj.

  Parandalimi. Fëmijët otitis janë shumë më shumë gjasa se të rriturit dhe gjasat e komplikacioneve më shumë. Kjo është për shkak të karakteristikat strukturore të veshit të fëmijëve, tub auditory ata kanë një të gjerë dhe të shkurtër. Është e rëndësishme për të shmangur marrjen e atë në mukusit dhe qumësht të ftohtë, ndërsa pleqsh. Për ta bërë këtë:

 • mësojnë kec defekt të drejtë: kjo duhet të bëhet pa përpjekje të tepruar, mund të fryjnë mukusit nga të dy vrimat në një herë, por një nga një;
 • pas të ushqyerit e foshnjave të mbajë vertikalisht për atë vidryhnuv qumësht të tepërt dhe nuk e merrni atë nga goja në pasazhet e hundës, dhe pastaj përmes tubit auditory në veshin e mesëm.