Helmimi nga kërpudha shenjat e para dhe të ndihmës së parë


 • Simptomat e para të helmimit kërpudha
 • Helmim nga kërpudha: çfarë të bëni?
 • Helmim nga kërpudhave: çfarë nuk duhet të bëni?


 • Sezoni i kërpudha është e gjatë. Behind më e tensionuar për toksikologë mjekësore
  muaj kur helmim kërpudha ushqim kryesor për të gravitetit të gjithë
  toksike. Megjithatë, nuk duhet të relaksoheni, kërpudha korrur në dyqan
  jo më pak të rrezikshme. Një phalloides Amanita Mushroom në një sallatë ose solyantsi aftë
  të marrë një jetë pak. Asnjë gatim ose përpunimi i të fluturojnë agaric kërpudha false
  jo në gjendje për të neutralizuar helmet e akumuluara në këto kërpudhave.

  Më të rënda kërpudha helmimit me ushqim - është helmimi
  Phalloides Amanita, me erë të keq, panternyy dhe kërpudha të kuqe, kërpudha dhe false

  kërpudhat satanike. Mushrooms, volnushki, ryadovki pa trajtimin e duhur
  gjithashtu shkaktojnë gastroenterit akut. Linjat e thata, rrudhat përmbajnë substanca
  të shkatërruar qelizat e kuqe të gjakut dhe simptomat shkaktojnë ngjashme me helmim nga Amanita
  këpurdhë. Por gjëja më e keqe që helmimi me ushqim mund të shkaktojë edhe kërpudha
  kërpudha Aspen dhe nëse ata mblodhën pranë ndërmarrjeve industriale
  hekurudhat, autostradat, në qoftë se këto kërpudhave janë të vjetra, ose kanë pasur marrëdhënie seksuale gjatë
  gatim i pamjaftueshëm.


  Simptomat e para të helmimit kërpudha

  Simptomat e para të helmimit kërpudha zhvilluar pas 8-12
  orë pas aplikimit dhe nuk varet nga lloji i kërpudhave - më shumë


  të gjitha këto janë shenja të gastroenterit akut. Së pari ka një spastik
  dhimbje në bark, pështirosje, vjellje të përsëritura, stools pastaj të shpeshta të lirshme,
  dobësi, lëkurë të zbehtë dhe gjymtyrë të ftohtë.

  Më i rëndë phalloides Amanita helmim konsiderohet: mjaft
  për të ngrënë? kapak kërpudha të bien viktimë e sëmundjes vdekjeprurëse. Nëse helmim kjo
  vjella kërpudhat ngjan llum kafeje, duke treguar se stomakut
  gjakderdhje në stol too, është një përzierje e gjakut dhe stol frekuencë
  20-25 herë në ditë.

  Reagimi i sistemit nervor në llojeve të ndryshme të substancave toksike
  jo i qartë. Toadstools toksine të shkaktojë ankth, shqetësim, dhe kërpudha - hallucinations dhe stimulim me motor.

  Me progresion të helmimit kërpudha ushqimor
  ka shenja të depresionit kardiak, ul normën e zemrës,
  ul presionin e gjakut, ka marramendje, dhimbje koke, të lëkurës dhe
  blu mucous dhe gjymtyrë të bëhet i ftohtë dhe i lagësht.

  Pasojat e rënda të helmimit kërpudha, veçanërisht i zbehtë
  këpurdhë lidhur me efekte toksike për mëlçinë dhe veshkat. Brenda 8 -
  00:00 fillojnë të prishen trupat qelizore në 2-3 ditë këto ndryshime
  të bëhet fillimin pakthyeshëm të hepatike akute dhe të veshkave
  dështim. Helmet fungale të ndikojë në të gjitha organet dhe sistemet, dhe nëse brenda
  2-3 ditët e para nuk do të marrë masa urgjente në mënyrë të pashmangshme të vdesin.

  Sidomos vështirë
  të përballen me pasojat e helmimit kërpudha në fëmijët dhe të moshuarit
  mosha.


  Helmim nga kërpudha: çfarë të bëni?

  Para së gjithash, duke parë shenjat e para të ushqimit
  helmim kërpudha, menjëherë të thërrasë një brigadë e "ER".

  Para ardhjes së mjekut duhet të marrë hapat e mëposhtëm:

 • Lahen stomak, të pini 5-6 gota ujë, dhe
  pastaj shtypur gishtin tuaj ose një lugë në rrënjët e gjuhës, sjell të vjella. Procedura
  të përsëritur 3-5 herë.
 • Në mungesë të diarresë duhet të marrë dritën
  pastrues, për shembull, 1 tbsp. l. vaj ricini ose vazelinë ose 30 ml
  Solucion 33% e sulfate magnez.
 • Shkoni në shtrat, për të fshehur dhe për të vënë pads ngrohjes

  këmbët dhe duart.
 • Vazhdimisht ujë, dobësinë e papritur të pijshëm dhe
  vertigo - çaj i fortë i zi.
 • "Dyshimtë" ushqim për të mbajtur të vijnë mjekun
  - Kjo do të ndihmojë në identifikimin e "keqbërës" ushqim
  helmim.

 • Helmim nga kërpudhave: çfarë nuk duhet të bëni?

  Kur kërpudha helmim ushqimi është rreptësisht e ndaluar
  hani dhe pini alkool! Mos e merrni qetësues, ju lutem dhe
  droga antipiretik, mjetet juridike për diarre dhe të vjella!

  Mos harroni mjekësore ndihmë që vetëm në kohë të kujdesit
  për të përballuar efektet e helmimit me ushqim nga kërpudha. Në mënyrë të pavarur trup
  nuk të jetë në gjendje për të neutralizuar helmet dhe kohën e humbur mund të jetë fatale.