Get kimioterapi


 • Kimioterapia
 • Të përzier dhe të vjella
 • Humbja e flokëve (alopecia)
 • Stomatit
 • Diarre (diarre)
 • leukocytopenia dhe trombocitopenia

 • Kimioterapia

  Kimioterapia - një trajtim të veçantë ose parandalimin e kancerit me drogat veçanta që frenojnë rritjen e qelizave tumorale.

  Kimioterapia nuk ka gjithmonë të rezultojë në një kurë, por lejon të frenojnë rritjen e tumorit në mënyrë të konsiderueshme të vazhdueshme jetën e pacientit dhe përmirësuar gjendjen e tij.

  Kimioterapia gjithmonë kryer një oncologist me përvojë, trajtim regjim dhe doza janë zgjedhur individualisht. Mjekimi mund të administrohet intravenoze, intramuskulare dhe tableta.  Komplikimet e kimioterapia (efektet anësore të padëshirueshme të barnave) janë shpesh, por në shumicën e pacientëve me të shkurtër dhe të butë.

  Sigurohuni që të pyesni mjekun tuaj, komplikime shumë të ngjarë në rastin tuaj dhe çfarë ju mund të bëni personalisht për të maksimizuar manifestimeve lehtësi komplikime të tilla.


  Të përzier dhe të vjella

  Të përzier dhe të vjella shpesh ju trembin para fillimit të trajtimit. Shtrirja dhe kohëzgjatja e përzier të varuar nga droga injektuar, dozës dhe mënyra e administrimit. Droga moderne antiemetic, të cilat shoqërojnë trajtim, duke lejuar shumica e pacientëve nuk e ndjeni atë pozicion i vështirë.


  Mos harroni se përzier dhe të vjella, edhe nëse ato lindin, të shkurtër dhe kurrë të kërcënojë jetën tuaj.

 • Ushqimi duhet të jetë pak e ngrohtë, e butë, nuk ka një erë të mprehtë.
 • Shmangni tepër i ëmbël, i kripur, aromë dhe ushqime të yndyrshëm.
 • Shmangni pirjen e ashpra (parfum, ushqim, tymi).
 • Recommended ftohtë sqaruar lëngje frutash pa sheqer. Mos pini pije të gazuara, apo të presë deri në përfundim të flluska të gazit.
 • Ju ndonjëherë mund të thith një fetë e limon ose akull.
 • Veshin veshje të lirshme.
 • Përpiqen për të shpëtuar nga siklet - chat me miqtë, të dëgjoni muzikë, shikojnë TV.


 • Humbja e flokëve (alopecia)

  Humbja e flokëve (alopecia) nuk do të zhvillohet në të gjithë pacientët. Dukje mund të ndryshojnë - nga hedh lëng i butë e flokëve për humbjen e tyre të plotë. Pas flokë kimioterapia të rritet përsëri.

 • Përdorni një shampo të butë.
 • Mos përdorni tharëse flokësh, shufër për dredhje flokësh, curlers.
 • Prerje të shkurtër i bën humbja e flokëve pak të dukshme.

 • Stomatit

  Stomatit - inflamacion i mukozës orale. Kështu ka skuqje, ënjtje, dhimbje dhe ndonjëherë ulcerat në gojë dhe në buzë.

  Edhe para se kimioterapia vizitoni dentistin, tregoni atij për trajtim sanifying të ardhmen gojës.

  Kur stomatit raportojnë atë menjëherë me mjekun tuaj, ai do të përshkruajnë ju nevojitet trajtim.

 • Dhëmbët duhet të pastrohen vetëm me një furçë të butë, për të mos lënduar mishrat. Përdorimi shpëlarje e rekomanduar nga mjeku pas çdo vakt.
 • Hani vetëm në temperaturë dhome.
 • Ushqimi duhet të jetë i butë, nerazdrazhayuschey (ushqim baby, produktet e qumështit, vezë, pure patate, banane, mollë e pjekur, pelte).
 • Shmangni djegëse, të kripur, kosi, ushqim i fortë. Nuk është e këshillueshme për të ngrënë domate dhe frutave agrume.
 • Lyej chapstick buzët ose vaj.

 • Diarre (diarre)

  Diarre (diarre) mund të ndodhë nga veprimi i disa kimioterapia në mukozën e zorrëve.

  Raportoni një mjek fillim diarre mund të kenë nevojë për të caktuar mjekim të veçantë.

  Është më mirë për të ngrënë pak dhe shpesh. Pini shumë lëngje (çaj brewed dobët, supë butë, ujë i zier) në temperaturë dhome.

  Mos hani ushqime të pasura me fibra (bukë miell i pasitur, perime të freskëta, fasule, arra). T'i zëvendësojë me produktet e ushqimeve të ulët fibra (bukë e bardhë, makarona, produktet e qumështit, vezë të ziera e vështirë, peshk, mish i zier, oriz).

  Shmangni kafe, alkool, erëza, yndyror, ushqime të skuqura, ëmbëlsirat, pijet e gazuara.


  leukocytopenia dhe trombocitopenia


  Komplikim më serioz i kimioterapia është një rënie në numrin e qelizave të bardha të gjakut (leukocytopenia) dhe trombocitet (trombocitopenia).

  Kur rrezatimi në trupin e ul numrin mbrojnë kundër infektimit të qelizave të bardha të gjakut që mund të çojë në komplikacione të ndryshme infektive. Mjeku do të monitorojë rregullisht gjakun tuaj.

  Shmangni kontakt me njerëzit me shenja të dukshme të infeksionit.

  A nuk e vizitojnë vendin mbushur me njerëz.

  Shmangni kontakt me fëmijët, të cilët kohët e fundit të imunizuar.

  Mundohuni të shmangur lëndimit aksidentale në familje. Kur shkurtimet e përdorni antiseptik (p.sh. bojë të gjelbër).  Kur temperatura e trupit ose ndonjë shenjë të infeksionit (ethe, djersitje, kollë etj) shihni një mjek menjëherë!

  Kur trombocitopenia shqetësuar koagulimit të gjakut, rrit rrezikun e gjakderdhjes që mund të ndodhin në të traumave të vogël dhe të marrë një kohë të gjatë. Në trup për asnjë arsye të dukshme mund të duket bruised, skuqjen e kuqe, nosebleeds dhe janë gjakderdhje mishrat, urina e kuqe, gjak në papastërtive fron. Kur ndonjë nga këto shenja të informojë menjëherë mjekun tuaj.

  Komplikime lokale kur administruara drogë ndodhin rrallë. Kur dhimbje në vendin e injektimit apo së bashku venë, tregoni infermieres.  Rregulli juaj duhet të jetë si në vijim: mjek është në dispozicion për t'iu përgjigjur të gjitha pyetjeve tuaja!

  Diskutoni komuniteteve:

 • Leukimi
 • Lymphogranulomatosis
 • Kanceri i stomakut
 • Kanceri i zorrëve
 • Bone Cancer
 • Kanceri i mushkërive
 • Kanceri i mitrës
 • Kanceri i gjirit
 • Kanceri i mëlçisë
 • Kancer tiroide
 • Kanceri i Ovarian
 • Kimioterapia