Otosclerosis kursejnë veshët tanë


 • stapedektomiya - Metoda kirurgjikale për të zgjidhur problemin
 • Indikacionet për kirurgji
 • stapedektomiya, gjatë operacionit dhe pas
 • Komplikimet e mundshme

 • stapedektomiya - Metoda kirurgjikale për të zgjidhur problemin


  Trajtimi i otosclerosis kryhet në dy mënyra: ajo është përdorimi i ndihmave ose kirurgji dëgjimit - stapedektomiya. Aparatet e dëgjimit mund të ndihmojnë për të përballuar në mënyrë efektive me dëgjim vetëm në fazat e hershme të sëmundjes.

  Ndër trajtimet kirurgjikale për otosclerosis shënuar stapedektomiya. Kjo ndërhyrje kryer në përshëndetjeje. Ajo kryhet në rastet kur ka fiksimin e eshtra përshëndetjeje për seancë tjetër ose dritare ovale.

  Operacioni është për të hequr stremechka dhe duke e zëvendësuar atë me një protezë, ose përshëndetjeje është një vrimë e vogël në të dhe të futur një hollë protezë valvul mostër.

  Operacioni i jep rezultate të mira në pacientët me otosclerosis - ossicles dëmtime mobilitetit auditory në veshin e mesëm. Rezultatet pozitive janë raportuar në nëntë nga dhjetë pacientëve të cilët iu nënshtruan këtij operacioni, dhe vetëm më pak se 1% e pacientëve të operuar operacion ishte i paefektshëm.


  Indikacionet për kirurgji

  Kundërindikimet për stapedektomiya janë:

 • Gjendja e rëndë e përgjithshme e pacientit.
 • Një dëgjim veshit.
 • Rezervë e ulëta kërmijtë funksion.
 • Tringëllimë në veshët dhe marramendje.


 • Prania e qendrave aktive të otosclerosis.

 • stapedektomiya, gjatë operacionit dhe pas

  Operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme. Për operacion në kanalin e veshit prezantuar një mikroskop të veçantë dhe instrumentet e vogël. Në buzë të membranës tympanic është prerje rrethore, e ndjekur nga një copë të rritet membranë. Stremechko Next hequr dhe në vend që të vënë një kyçin e këmbës plastike proteza. Edhe një herë lidhur ossicles, përplasje tympanic cipë është vënë në vend, dhe në ostavlyayetsya shtupë kanalit të veshit të lagur me antibiotikë. Ndonjëherë kirurg bën një prerje të vogël në skajin e veshit dhe të merr një pjesë të vogël të indit dhjamor, e cila është vendosur në veshin e mesëm, i cili kontribuon në shërimin.

  Pas operacionit, pacienti është zakonisht në spitalore 4 - 5 ditë.

  Pas operacionit, hera e parë që pacienti mund të vëzhgojnë disa siklet dhe dhimbje. Për të arrestuar dhimbjen pas kirurgji emërohet zakonisht qetësues, ju lutem. Përveç kësaj, ajo është rekomanduar me forcë që të mos goditje hundë tuaj dhe nuk bëjnë lëvizje të mprehtë duke tërhequr me hundë. Kjo është për shkak të faktit se prapa e hapjeve të hundës janë auditory (Eustachian) tuba që lidhin zgavrën hundës e veshit të mesëm. Roli i këtyre gypave - në barazimit presionin në zgavrën tympanic. Në lëvizjeve të mprehta në presionin nasopharynx ajrit në zgavrën tympanic mund të rritet, duke rezultuar në lëvizjen e daulle e veshit, e cila, nga ana tjetër, do të zhvendoset panik dhe një shkelje të engraftment tij.  Shmangur çdo ftohjet në periudhën postoperative, si ajo kërcënon zhvillimin e inflamacionit infektive në veshin e mesëm. Nëse ju të shënojë ndonjë fluks nga veshët, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.


  Komplikimet e mundshme

  Vini re se edhe pse transaksioni kryhet në mënyrë të shkëlqyeshme, pasi ajo mund të ketë komplikacione të tilla si:

 • Paralizë e gjysmës së fytyrës në anën e veshit të prekur për shkak të dëmtimit të degëve të fytyrës nervore.
 • Marramendje në periudhën postoperative.
 • Të vjella.
 • Perylimfoyu Bold e veshit.
 • Këputje i daulle e veshit.
 • Labirint Dëmtimi.
 • Labyrinthitis (inflamacion i strukturave të brendshme e veshit).

 • Shurdhim i plotë operuar veshin.
 • Zhurmë konstante apo ndjesi gumëzhimë në veshin e operuar.
 • Informacion nga neni "Trajtimin e otosclerosis të. Stapedektomiya - Metoda e operacionit ".