Otit


 • Struktura e organit të dëgjimit
 • Sëmundjet inflamatore të veshit jashtëm
 • Ear Mesme
 • Sëmundje purulent veshit të mesëm
 • Rregulla të thjeshta

 • Duke parë thërrimet që vuajnë që nuk bën as në gjendje të shpjegojë se ku dhe se ajo dhemb - një sfidë serioze për prindërit.
  Më të keq të realizuar pafuqisë së tyre. Për të kjo situatë nuk është kapur në befasi, ajo është më mirë për të mësuar për sëmundjen siç detajohet sa të jetë e mundur. Sidomos zbulimin e hershëm ndihmon sëmundje dhe efektive trajtimi i tij do të mundësojë për të minimizuar mundësinë e komplikimeve.

  Shumica dërrmuese e veshit i takon një grupi të inflamator dhe ka një mandat të përgjithshme - otitis (otitis; nga greqishtja.

  OTOS - vesh dhe prapashtesë-itis, e përdorur për tituj arsimore inflamacion që mund të bartin akute dhe kronike).


  Struktura e organit të dëgjimit

  Organ i dëgjimit përbëhet nga dy pjesë: periferike dhe qendrore. Pjesë periferike përmban zvukoprovodyaschyy (veshit të jashtëm dhe të mesëm) dhe zvukospryymalnyy (veshi i brendshëm) pajisjet; përfaqësuar fibrave nervore qendrore, duke krijuar rrugët që përfundojnë në lëvore cerebrale, fatit të përkohshme.

  Veshi i jashtëm përbëhet nga krah dhe veshit kanalit. Në foshnjat dhe fëmijët e vegjël, kanali vesh dhe një prerje të shkurtër konik drejt daulle e veshit.


  Kufiri i veshit të jashtëm dhe të mesëm është daulle e veshit. Një fëmijë nën dy muajsh ajo është shumë e trashë dhe merr pozicion pothuajse horizontale.

  Veshit të mesëm qëndron thellë në kockë përkohshme dhe përbëhet nga tri pjesë të lidhura:

 • zgavër tympanic,
 • auditory (Eustachian) tub, e cila lidh zgavrën tympanic me nasopharynx,
 • Shpella e qelizave përreth të procesit mastoid.
 • Zgavër Tympanic përmban zinxhir ossicles auditory (çekan, kudhër, përshëndetjeje), i njohur me anë të këtij lloji dhe lejon për transmetimin e vibracioneve nga membranës tympanic e veshit të brendshëm; dhe - ligaments, muskujt, nervat dhe enët e gjakut.

  Elementi më i rëndësishëm i strukturës së tubit veshit të mesëm auditory që lidh zgavrën tympanic me mjedisin e jashtëm. Goja e saj hap në nasopharynx në muret anësore, në qiellzën e fortë. Në pjesën tjetër, goja faringut i tubit auditory është e mbyllur dhe vetëm hap kur e bërë gjiri dhe gëlltitjes lëvizjet.

  Në foshnjat dhe fëmijët e vegjël tub auditory është e shkurtër dhe e gjerë, e cila rrit rrezikun e infektimit nga nasopharynx të veshit të mesëm.

  Veshi i brendshëm, ose labirint, qëndron thellë në kockë përkohshme. Labirint përbëhet nga kërmijve dhe kanalet pivkolovyh që përfshijnë zvukospryymalnyy aparat dhe qelizave nervore receptorët në aparatin vestibular.

  Vestibular bilanc kontrollet Analyzer, pozita e trupit në hapësirë ​​dhe muskujve ton. Për shkak të lezioneve të përbashkëta anatomik të dy veshin e brendshëm mund të shkaktojë, përveç për të dëgjuar humbje, funksionet vestibular çrregullim. Karakteristika kryesore e këtyre çrregullimeve janë marramendje, nauze, të vjella.


  Sëmundjet inflamatore të veshit jashtëm

  I këtyre fëmijëve është externa më i zakonshëm otitis. Kjo ndodh kur lëkura e kanalit të veshit (kur brushing ose krehje veshët e flokëve) merr infektuar. Kjo lëkurë rreth kanalit të veshit është e kuqe, dhe kalimi çarë ngushtohet për shkak të ënjtje.

  Shpesh duket shkarkimin tejdukshëm.

  Gjithashtu ndodh sëmundje e jashtme e veshit të shkaktuara nga streptokoket e grupit A - erizipelë. Infeksioni ndodh nëpër të çara, të lëkurës së dëmtuar. Sëmundja fillon me faktin se temperatura e trupit rritet në 39,0. C dhe më lart, ka një ethe, fëmija refuzon të hajë. Veshët me shtohet kuqe,, lëkurë e kanalit të veshit shpesh blisters shfaqet.

  Përveç kësaj, shkaku i dhimbje në vesh mund të jetë vlim ose inflamacion i gjëndër e flokëve në kanalin e jashtëm të veshit. Parakushtet për ndodhjen e saj mund të reduktohet lëkurën mikroskopike dhe rezistenca e trupit.

  Jashtë vlim nuk është e dukshme, por prania e saj mund të supozohet me prova rrethanore, të tilla si dhimbje e veshit që është më keq kur prekur dhe që përtypet dhe për të rritur nyjet limfatike pranë veshit. Pas disa ditë menutë pjekur abscesi dhe subvencione dhimbje. Me trajtimin në kohë të komplikimeve të shmanget.

  Një vlerësim i gjendjes së përgjithshme të fëmijës dhe për të përcaktuar taktikat e luftuar sëmundjen. Në dritën e sëmundjes mund të kufizojnë trajtimin lokal në shtëpi - kremra, ointments, balms. Në raste të rënda, shtrimin në spital është treguar përveç spital dhe trajtimin lokal të mjekësisë së përgjithshme - antibacterial, anti-inflamator, etj

  Në të gjitha rastet, droga duhet të emërojë një mjek, vetë papranueshme.


  Ear Mesme

  Nuk janë akute dhe kronike otitis media. Mediat akute otitis është i padiskutueshëm "udhëheqës" për shpeshtësinë e ndodhjes së dëgjimit patologjive. Kjo sëmundje shpesh ndodh kundër SARS-it (si komplikime të saj) në fëmijët me sistemet imun të dobësuar, të parakohshme, dhe - në foshnjat që janë shishe ushqyer dhe për këtë arsye të privuar nga të antitrupave të nënës (proteina mbrojtëse të gjakut), të transmetuara nëpërmjet qumështit të gjirit. Në shumicën e rasteve, infeksioni merr në veshin e mesëm me nasopharynx përflakur nga tubi auditory.

  Në fëmijët e vegjël (nën 3 vjet) tub auditory është e gjerë dhe e shkurtër, e cila në masë të madhe lehtëson mikrob rrugën. Përveç kësaj, foshnjat viti i parë i jetës janë kryesisht të sheshtë, duke e bërë të vështirë për të rrjedhë jashtë mukusit dhe ndihmon stanjacion e saj në nasopharynx. Në foshnjat shkaku i otitis media mund të bëhet formulë apo qumësht gjiri nga nasopharynx të veshit të mesëm.

  Mediat akute otitis është i ndarë në dy forma: kataral dhe qelbëzuese.

  Simptomat . Manifestimi kryesor i akute medium kataral otitis është një dhimbje në vesh.
  Fëmijë i ri mund të them në lidhje me të, ose të specifikojë vendin që dhemb. Ai ylli britmat, fërkim kokën e tij kundër jastëk, nganjëherë grinds dhëmbët e tij, nuk mund të fle.

  Kur fëmija njëanshme plagë ka tendencë për të marrë një situatë të detyruar, pacienti i shtrirë në vesh, nganjëherë shtrirë në duart e tij, refuzon për të ngrënë sepse gjiri dhe gëlltitjes rrisin dhimbjen.

  Anë Set mund të jetë i mundur nëse butësisht shtypni tragus - performancën që është në frontin e kanalit të veshit. Në anën e prekur do të përjetojnë reaksion dhimbshme, foshnja qan dhe përpiqet të kthehet larg nga stimuli. Për të vlerësuar më mirë këtë test, ju mund të shpenzojnë atë kur fëmija fle (edhe pse shumë nëna do të vjen keq të shqetësojë crumbs). Përveç kësaj, temperatura e trupit të fëmijës, ai shpejt i lodhur, periudha e ankthit të ndryshojnë dobësi, letargji, mund të bashkohet me të vjella, diarre.

  Në fëmijët, kataral akute otitis medium mund shumë shpejt (në fillim të ditës së parë të sëmundjes) të shkojnë në purulent. Ajo karakterizohet nga qelbëzim e veshit, duke treguar këputje e membranës tympanic (dhimbje veshi subsides) dhe është një tregues për sigurimin e kujdesit emergjent (fëmijë ka nevojë për të vënë në kanalin e jashtëm auditory turundas pambuku të thatë (hnotyk), të jetë i sigurt për të veshin një kapelë dhe të shkojnë një mjek).

  Ndërlikim . Rreziku i kësaj sëmundje është një komplikacion serioz që mund të ndodhë kur trajtimi është filluar shpejtësinë vonë ose rrufe e sëmundjes.

  Më të zakonshme përfshijnë mastoidit - inflamacion akut të procesit mastoid e kockave të përkohshme. Nuk ka dhimbje në rajonin BTE, lëkura e saj mund të skuq dhe bymehet, bymehet, dhe krah vidkopylyuyetsya përpara dhe poshtë, baby përkulet drejt shkatërrimit.

  Një tjetër kusht që mund të shihet si një sindrom komplikimeve është acarim të membranave të trurit (sindromi meningeal), e cila lind nga strukturat e pazhvilluara të veshit të mesëm ku inflamacion të përhapet përtej pengon asgjë, dhe - për shkak të rrjetit të enëve të gjakut të bollshme dhe të komunikimit nga zgavrën kraniale. Kjo shkakton konfiskimet, të vjella, konfuzion dhe të reduktuar aktivitetin fizik.

  Child për të lehtësuar gjendjen e tij reflexively hedh kokën e tij.

  Trajtim . Në dyshimin e parë të sëmundjes së veshit (me ankth, fëmijëve ndryshohen shtet), duhet të telefononi pediatër shtëpi apo mjek Ent, konsultoheni me një specialist në klinikë, qendër mjekësore. Me trajtimin në kohë dhe e duhur iniciuar në gjendje për të lehtësuar vuajtjet e një fëmije pa pasoja të pakëndshme. Për shembull, në media akute otitis në shumicën e rasteve është mjaft konservatore trajtim (jo-kirurgjikale). Terapia duhet të përfshijë një kurs të antibiotikëve në formë tabletash ose me injeksion (me mediat purulent otitis) për të paktën 5-7 ditë, veçanërisht për fëmijët nën dy vjet.

  Kjo është bërë për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve. Gjithashtu, rregullisht përdorin droga përkasin vasoconstriction (pika vasoconstrictor hundë) që mbështet qenët i qartë auditory tub.

  Gjithashtu përdoret trajtim i ditës:

 • kataral akute otitis trajtime mesatare efektive të ngrohjes e thatë në vesh si ngrohjes aktivizon qarkullimin e gjakut dhe limfatike në inflamacion dhe të zhvillojë më tej qelizat mbrojtëse të gjakut. Për shembull - ngrohje llambë blu (reflektor) napivspyrtovyy (1 pjesë alkool dhe 1 pjesë ujë të ngrohtë) shishe ose pako, dhe turundas me vesh me pika;
 • mesatare për otitis akut purulent kërkon pambuk pleh organik veshët kujdesshëm dhe sistematik turundas tualet zgjidhje dezinfektues (p.sh. zgjidhje 3% të hidrogjenit peroksid) antibiotikëve.

 • Përveç trajtimit kryesore mund të përshkruhen fizioterapi termike, UV (rrezatimi ultravjollcë), terapi UHF (metodë elektroterapi në bazë të ndikimit mbi të pacientit ultrahigh-frekuencë fushat elektromagnetike) baltë rrezatimit lazer.

  Trajtimi i akute mesme kataral otitis merr një javë mesatare, dhe purulent akut otitis mesatare - më shumë se dy javë.

  Kuptohet që zgjedhja e drogës varet nga faza e inflamacionit, antibiotikët duhet të jetë e përshkruar me ndjeshmëri opsional të lehta të këtyre mikrobeve. Në rast të dështimit të trajtimit kërkon zëvendësim të drogës.

  Vetë emërimi trajtim Prindërit e bazuar në përvojën e vizitave të mëparshme në mjeku, mund të çojë në pasoja të padëshirueshme apo proces maskë, duke e bërë të vështirë për të diagnostikuar.


  Sëmundje purulent veshit të mesëm

  Duke purulent sëmundje të veshit të mesëm, më të zakonshme në fëmijë, është tubootit (një tjetër emër - eustachitis) - inflamacion i mukozën e auditory (Eustachian tub), e cila çon në ënjtje dhe ngushtuar atë. Tubootit mund të duket ftohjet kur të vendosur kundër inflamacion të rreshtim të mukozës nasopharynx përflakur dhe tub auditory.

  Simptomat .

  Nuk është një i njëanshëm ose i përhershëm humbjen e dëgjimit, tringëllimë në veshët, ndjenjë e plotësi. Kur zevanyy, vysyakuvanni u dëgjimit mund të përmirësohet për një kohë.

  Trajtim . Terapia në tubootit duhet të jetë gjithëpërfshirës dhe për qëllim kryesisht në trajtimin e mosfunksionim të tubit auditory. Është e nevojshme për të kuruar burimin e infeksionit në nasopharynx, duke përdorur antibiotikë veprim lokal, antiseptik (dezinfektimin) Substancat fizioterapi. Efekti i mirë është futja e barnave në vesh përmes tubit auditory. Kjo procedurë ofron mjekun Ent.

  Nëse burimi i infeksionit në nasopharynx është zgjeruar adenoids, tubootit mund të çojë në humbjen e dëgjimit të qëndrueshme.


  Largimi i tyre në kohë ndihmon për të shmangur rezultat të tillë negativ.


  Rregulla të thjeshta

  Është e njohur se sëmundja është shumë më e lehtë për të parandaluar se sa për të trajtuar atë. Për të reduktuar rrezikun e otitis të ndihmojë një fëmijë të respektojë disa rregulla të thjeshta. Kur vjen puna për të paktën dëshirueshme për aq kohë sa të jetë e mundur për të siguruar atyre qumështin e gjirit të ushqimit për shkak se ajo është një burim i mbrojtjeve të mëdha pak të trupit.

  Kur ushqimi është i mirë për të mbajtur fëmijën e ngushtë në pozicionin vertikal për të shmangur marrjen e lëngjeve në vesh përmes tubit auditory.

  I zgjuar forcim dhe rezistenca rritet.

  Nëse fëmija është ende i ftohtë, në trajtimin e tij të të rriturve, mos harroni se të shtrirë në stanjacion nasopharynx formuar, rrit rrezikun e infeksionit të veshit të mesëm. Prandaj, është e nevojshme për të hequr përmbajtje nga patologjike llambë thithje hundës, dhe periodikisht rrotullohen thërrime nga njëra anë në tjetrën.

  Shmangni përdorimin e pakontrolluar të antibiotikëve.

  Nëse adenoids janë shkaku i otitis media, ata janë subjekt i largimit.

  Të gjithë fëmijët me sëmundje e kallinjve duhet të monitorohet nga një mjek që në fillim dhe gjatë sëmundjes. Në asnjë rast nuk mund të jetë vetëm, pa shqyrtim dhe recetat e mjekut, futur në ilaçe veshit.

  Nëse dyshoni se një fëmijë në zhvillim komplikime me pranim të menjëhershëm në spital dhe kujdesit intensiv, i cili nuk përjashton një kujdes urgjent kirurgjik.

  A nuk merrni përfshirë në vetë-trajtim, të përshkruajnë trajtim rekomandim staf farmaci ose miqtë për të dhënë ilaçe fëmijën tuaj, detajet e të cilit janë tërhequr nga reklamat, ose mbi upovaty në plotfuqishmërinë e mjekësisë tradicionale. Qëllimi i terapisë drogës duhet të prodhojnë mjekun Ent pas inspektimit dhe ekzaminimit.