Kjo është - Hemorroide


 • Rrezik të gjithë!
 • Faktorët kryesorë që kontribuojnë në zhvillimin e hemorroide
 • Për hemorroide karakterizuar nga simptomat kryesore të mëposhtme
 • 40% e referencave për mjekët bëjnë me zorrët i lidhur
  me hemorroide. Proctologist gjetur se 70% e njerëzve më shpejt ose më vonë
  përballen me simptomat hemoroynyh. Nëse ju rri gjithë ditën
  front i kompjuterit, probabiliteti për të marrë hemorroide është edhe më e lartë.

  Hemorroide janë në trupin e çdo personi. Kjo
  folds e mukozën e kanalit anal. Përveç veprimit
  Muskujt ata sigurojnë mbajtjen e feces. Në qetësi
  hemorroide janë të përfshirë në kanalin mbivendosjes anal
  zorrë.

  Kur gunga jashtëqitje duhet të zbutur për të shmangur shqetësuese
  kalimi i jashtëqitjen. Kongjestion venoz dhe natuzhennya tepruar
  shkelin nyjet, ata rreshqet së bashku me të mukozës
  shell. Pastaj, ristrukturimit dhe të qarkullimit të gjakut çrregullime, ajo
  çon në një rritje në madhësinë e hemorroide, fryrë e tyre
  jashtë.

  Rrezik të gjithë!


  Secili prej nesh mund të bëjë hemorroide. Sidomos në rrezik janë ata të cilët:

 • bën një jetë sedentare, duke përfshirë punojnë në kompjuter;

 • vuajnë nga kapsllëk, trashje;

 • i pëlqen të vë jakë (merrni dehur);

 • leans në tryezë tymosur, me aromë, i kripur, me aromë;

 • baluyetsya seksi anal;


 • ka sëmundje inflamatore në zonën e legenit;

 • merret
  peshat e rënda heqjen e tipit sport, duke kërcyer apo shtënë vënë;
  kositje, i shëndoshë, graviteti tërheq - me pak fjalë, një kalë çan.


 • Faktorët kryesorë që kontribuojnë në zhvillimin e hemorroide


  1. Ngritja e peshave, puna vazhdoi në këmbë.

  fizike mbingarkesë venoz presion rritet për shkak të vonesave
  gjak në venat, e cila çon në humbjen e elasticitetit të mureve venë.
  Sepse hemorroide shpesh zhvillon Levizesit, valltarë, atletët,
  hairdressers, mësuesit - ata të cilët të angazhuar në fizike të rëndë
  punojnë apo shpenzon kohë në këmbë.


  2. Puna e ulur, duke përfshirë edhe një kompjuter, një mënyrë jetese i ulur.
  Jo
  kursyer hemorroide dhe ata që ulen shumë. Midis selinë karrige dhe trupin
  i ulur gjeneruar kompresë të ngrohjes, duke çuar në stanjacion e gjakut në
  Organet e legenit. Prandaj, "në rrezik" programmers bien
  operatorët kompjuterike, shoferët, kontabilistët, përfaqësues të tjetër
  Punë "ndenjur". Përveç kësaj, mungesa e ushtrimit janë të
  faktor rreziku për pamjaftueshmëri venoze, ndërsa fizik të moderuar
  aktivitet, not dhe gjimnastikë, në të kundërtën, forcimin dhe
  të stimuluar qarkullimin e gjakut, të parandaluar stanjacion e gjakut në venat.


  3. kapsllëk kronik.
  Kapsllëk

  shkaktuar nga ndërprerja e formimit stol dhe promovimin e saj
  zorrë. Stol Hard, këmbëngulës në më të ulët
  zorrët, të ushtrojë presion mbi venat përreth dhe pengojnë rrjedhën normale të gjakut.
  Habit shtytje të gjatë gjatë jashtëqitjes vuajtjeve të qenësishme
  kapsllëk kronik, hemorroide edhe shumë të favorshme, lodhje
  gjatë efekt jashtëqitje mbi venat rektale të ngjashme për ngritjen e
  Ngarkesat.


  4. inflamatore, proceset neoplastike në zonën e legenit.
  Nxitës
  sëmundje dhe tumoret në gratë (fibroids, fibroids mitrës), sëmundje
  kanceri i prostatës tek burrat, cerozë mëlçisë me portalin
  hipertension, kanceret e rektumit - gjithë

  promovon nxitojnë të gjakut të legenit prandaj
  zhvillimi i hemorroide. Çarje, ulcerat, fistulat e anusit është gjithashtu
  faktorët e rrezikut për hemorroide: gjatë stimulimit ndodh vrull e muskul unazor
  (Muskul Qarkorja që mbyll daljen e rektumit), që rezulton
  Shkarkimi venë është i ngjeshur dhe të plagosur.


  5. Keqpërdorimi i ushqimeve pikante, alkoolit.
  Alkool
  shkakton vasodilatation e traktit të tretjes, duke përfshirë Anijet
  rektum. Vasodilatation çon në stagnim e gjakut në hemorrhoidal
  nyjet e inflamacionit. Ushqime pikante, kalitur bujarisht me erëza,
  stimuluar tretje, por gjithashtu të shkaktojë nxitojnë e papritur e gjakut të
  rektumit dhe acarim të mukozës.


  6. diarre e rëndë (diarre), seksi anal.
  Acarim
  dhe inflamacion të rektumit dhe anusit me diarre të rëndë, mekanik
  shtrihen muskul unazor dhe rektumit gjatë seksit anal kontribuojnë
  dukuri e hemorroide, duke rënduar kurs sëmundje ekzistuese.


  7. Shtatzënia, lindja.
  Mitër
  rritur me zhvillimin e fetusit zë më të madhe
  peritoneum. Kjo trupat lëvizin zhvendosur lart dhe rektumit,
  Në anën tjetër, presion kundër pelvisit - si rezultat i anijeve deje
  majë, qelizat shpella perepovnyayuchy gjakut. Fuqia Intense
  lindjes dhe të stimuluar formimin e hemorroide.


  Për hemorroide karakterizuar nga simptomat kryesore të mëposhtme

 • gjakderdhje gjatë lëvizjeve të zorrëve, përzierje e gjakut në meshat fekal (gjetja këtë simptomë sa më shpejt të jetë e mundur, të konsultoheni me mjekun!)

 • kruajtje, djegie ndjesi në anusit;

 • ndjesi të huaj trup, ndjenja hidhërime;

 • Humbja e nyjeve nga rektumit;

 • Dhimbje gjatë lëvizjeve të zorrëve, ecje, i ulur;

 • dhimbje hemorroide në të prekur.

 • Vetë
  karakteristikë nga simptomat kryesore të hemorroide - gjakderdhje dhe
  Humbja e nyjet e kanalit anal. Le të konsiderojmë këto dhe të tjera
  manifestimet e sëmundjes.


  1. Gjakderdhje gjatë lëvizjeve të zorrëve, përzierje e gjakut në meshat fekal.
  Ngecje ekonomike
  hemorroide gjakut të përkeqësohet muret venoz ushqimore

  oksigjen, shtrihet e gjatë të gjakut del nga shtrati. Muret e nyjet
  i hedh lëng, erozioni dhe të formojnë boshllëqe të vogla, e cila çon në
  gjakderdhje. Një tipar dallues i gjakderdhje hemorroide: ajo
  vetëm shfaqet gjatë, para ose menjëherë pas jashtëqitjes.

  Shpesh pacientët
  i parë vënë re njollat ​​e gjakut në të brendshme apo të letër higjienike, nganjëherë atë
  rrjedh rrjedhë në fund të jashtëqitjes. Gjakderdhje hemorrhoidal
  janë mjaft intensive, e cila mund të çojë në
  hekur mangësi anemi. Gjakderdhje nga anusi mund të jetë një shenjë
  neoplasms malinje në dy pika. Kur
  kjo simptomë sa më shpejt që të jetë e mundur proctologist kontakt për të qartësuar

  diagnoza!


  2. Humbja e njësive nga rektumit.
  Zhvillim
  proceset degjeneruese duke shkaktuar zhvendosjen e nyjeve në anën anal
  vrima, në fund të fundit, humbja e tyre. Kjo kontribuon në
  lodhje të zgjatur gjatë lëvizjeve të zorrëve, zakon pirja e duhanit, lexoni në
  tualet.


  3. ndjesi trup i huaj, ndjenjë e trishtim.
  Pacientët
  duke u ankuar e ndjesi trupit të huaj në anus, ijë gravitetit
  kur ecin. Këto simptoma janë shkaktuar nga ënjtje gjak të mbushur me njerëz
  hemorroide.


  4. Kruarje dhe djegie në anus.
  Kruarje,
  djegia - një manifestim i erozionit të mureve të hemorroide. Ndarje
  Gjaku gjithashtu të çojë në acarim të lëkurës dhe anusit.


  5. Dhimbje gjatë lëvizjeve të zorrëve, duke ecur dhe ulur.
  Kjo
  simptomat karakteristike të mprehtë sulm majasëll fillon, kufizimet
  majasëll. Rreth anusit janë të shumta
  receptorët, dhimbje mund të jetë shumë i fortë. Expander
  dhimbje në anus më keq kur në këmbë dhe gjatë jashtëqitjes,
  ndonjëherë bëhet i padurueshëm, pacienti nuk është në gjendje ose të uleni ose
  ecin.


  6. ëmbëlsi në të prekur hemorroide.

  Rasti i trombozë ose inflamacion i hemorroide bymehet
  të bëhet e dendur, e dhimbshme në të prekur. Rishikimi i jashtëm mund të shihet
  Njësitë ngjyra blu-vjollcë, kumbulla ngjajnë, mundet në

  diametër deri në 2 cm. Prekur nyjet shkaktojnë akut
  dhimbje.

  Edhe një herë, tipik për hemorroide simptome
  veçanërisht gjakderdhje nga anusi mund të jenë shenja dhe
  sëmundjeve të tjera më serioze.
  Me pamjen e tyre sa më shpejt të jetë e mundur
  Kontaktoni mjekun tuaj!