Features magnetike


 • Koncepti i magnetike
 • Avantazhet e magnetike
 • Efekti i terapisë magnetike në trup
 • Indikacionet për magnetike
 • Veprimi i terapi magnetike në njerëz
 • Pajisje për magnetike

 • Koncepti i magnetike

  Magnetike - ky veprim mbi të trupit të fushave magnetike të njeriut për qëllime terapeutike dhe profilaktike. Mjekët e lashtë të Indisë, Kina, Greqia, Egjipti përdorur me sukses këtë metodë në praktikën e tyre. Magnet atribuohet shumë prona të mrekullueshme shëruese. Por pas shumë shekuj para tyre shkencëtarët e interesuar seriozisht gradualisht duke e kthyer terapi magnetike me metodat kohë testuar të mjekësisë tradicionale si metodë shkencore të trajtimit.

  Efekti i këtij lloji të fizioterapi domethënës: lehtësim ndjehen në 90% të pacientëve përdorur atë. Kjo shpjegohet kryesisht nga metoda naturalness sepse brenda secilit prej nesh ka një fushë magnetike që është pjesë e trupit tonë. Abuzimi i tij përkeqësohet gjendjen e njeriut, dhe përfundimisht mund të rezultojë në sëmundje. Korrigjimi i fushës magnetike dhe u kthye në një rimbushje, e cila gradualisht sjell trupin prapa në normale ose në mënyrë të konsiderueshme përmirëson gjendjen e pacientit.


  Avantazhet e magnetike

  Në avantazhet magnetike shumë në krahasim me trajtime të tjera, ajo është toleruar mirë, pa dhimbje, ka një gamë të gjerë të indikacioneve, nuk kërkon shpenzime të veçanta dhe përdorimin e pajisjeve të ndërlikuar.


  Nga të gjitha metodat e fizioterapisë kësaj - të butë dhe të butë. E tij të tolerojë ata që janë procedura të tjera për shkak të moshës dhe shëndetit kundërindikuar - të moshuarit, pacientët debilitated. Përveç kësaj, që nga fusha magnetike depërtojnë sipërfaqen dhe të mjedisit, ato janë përdorur me sukses në prani të gips, overlays melhem ose ndonjë pajisje të tjera mjekësore.

  Fusha magnetike bëni si efekt të përgjithshëm (në të gjithë trupin) dhe lokal (në trup të veçantë). Dhe ndikojnë në trup në mënyra të ndryshme: një fushë magnetike konstante (naym'yakshe) soothes, dilates enët e gjakut. Një fushë magnetike alternuara është një anti, analgjezik dhe anti-inflamator agjent i mirë.

  Fushë pulsojnë ka stimuluar efektin dhe ka trofike dhe efekt anti-inflamator.


  Efekti i terapisë magnetike në trup

  Kryesisht i përgjigjet fushave magnetike të sistemit nervor. Pastaj, endokrine, të imunizuar kardiovaskulare muskuloz, ndihmon tretjen e ushqimit, nxjerrës, respirator, sistemit,, skeletik.

  Terapi magnetike është zakonisht zbut sistemin nervor, përmirëson gjumin, redukton nervozizëm, aktivizon organeve endokrine, tiroide, veshkave, vezore.

  Në fushë magnetike e sistemit imunitar ndikon si imunomodulatoreve, redukton aktivitetin në rritje, të reduktuar - rritje. Në sistemin kardiovaskular, një rënie në tonin e enëve të gjakut, reduktimin e koagulimit të gjakut.

  Në sistemin tretës tek formimin normal biliare, zhelchevyvedenie, përmirëson microcirculation e mëlçisë, pankreasit, dhe funksionin motorike të traktit gastrointestinal. Në sistemin e frymëmarrjes do të zvogëlojë të ngjeshur, për të përmirësuar qenët i qartë bronkiale dhe funksionit të mushkërive.


  Indikacionet për magnetike

  Lista indikacionet për trajtimin e terapisë magnetike është shumë i rëndësishëm në këtë listë janë:

 • sëmundjet e ndryshme të sistemit kardiovaskular (hipertension të shkallës I-II, sëmundje koronare të zemrës, Dystonia, etj)
 • sëmundje e sistemit nervor qendror dhe periferik (plagosje kurrizore, kurrizit kurrizore, qarkullimit kurrizore abuzimi, osteokondroza, neurit, nevralgji, etj)
 • endokrine patologji
 • sëmundje vaskulare (atherosclerosis, endarteritis, pamjaftueshmëri venoz, etj)
 • sëmundjet dhe lëndimet e sistemit musculoskeletal (artrit, artrit, bruises, linjave, sprains, etj)
 • sëmundje e sistemit bronkopneumonare (bronkiti kronik, astma, etj)
 • Patologji ENT (sinusit, grykët kronike, otitis media, faringjit, etj)
 • gastro-intestinal traktit (ulcer stomaku dhe 12 ulcera duodenale, gastrit kronik, kolecistit, koliti, hepatitis, etj)
 • Sëmundjet e sistemit urogjenital (cystitis, pielonefrit, uretritin etj)

 • Veprimi i terapi magnetike në njerëz

  Është thënë se trupi disi i përgjigjet një fushë magnetike, molekulat e mëdha (enzimat, etj), të ndryshuar orientimin në hapësirë ​​dhe kështu të ndikojnë në proceset biologjike metabolike në qelizë. Ndryshimin kapacitetin e qelizave të kuqe të gjakut shpie tek rritur aktivitetin biologjik e qelizave.

  Reduktimi i rritur tonin e enëve të gjakut, të dy kalibrit të mëdha dhe të vogla dhe të mesme përmirëson qarkullimin e gjakut, të ushqyerit dhe oxygenation të qelizave në organet dhe indet, dhe përshpejton eliminimin e toksinave. Si rezultat i metabolizmit, redukton inflamacion, ënjtje zgjidh, po shërohet organ sëmurë.

  Qarkullimi normal i gjakut bën trupin rezistent ndaj sëmundjeve.


  Pajisje për magnetike

  Trajtim duke përdorur pajisje, e cila përfshin pajisje të veçanta - Tregtisë. Ata janë të vendosur në trup si të ngushtë në vend lënduar. Në varësi të diagnozës dhe të përdoren metoda të ndryshme: odnoinduktornaya (me një rrezik të vogël) ose dvuhinduktornaya. Dy ose induktor janë në të njëjtin avion, duke rritur fushën e magnetit, ose krosimi nga një anë dhe tjetra, duke rritur thellësinë e fushës magnetike. Por metoda më aktive është konsideruar një fushë magnetike e rradhës: në këtë rast, pacienti është vendosur në një njësi të veçantë, e krijuar rreth një fushë magnetike që vazhdimisht ndryshon drejtimin.

  Doza është e rregulluar në mënyrë individuale. Nga të gjitha fushat ekzistuese magnetike (shumë të dobëta, të dobëta, të mesme dhe të forta) mjekësi përdoret vetëm i dobët - 0,5-50 militesl. Mesatarisht, ju keni një kurs të 10 deri në 15 procedura për çdo ditë ose dy. Seanca zgjat 20-25 minuta. Shumica kurs mund të përsëritet pas një muaji dhe një gjysmë për të konsoliduar efektin, pastaj - gjashtë muaj. Terapi magnetike është përdorur në kombinim me terapinë droge ose në kombinim me teknikat tjera fizioterapia ndikimit.

  Informacion nga artikullin "Çfarë mund të trajtohet me një magnet?"