Format themelore dhe tiparet e këmbë diabetik


 • Formularë lezione e këmbë në diabet
 • Simptomet e këmbë diabetik

 • Formularë lezione e këmbë në diabet

  Zhvillimi i këmbës diabetik - një pasojë e dëmtimit të nervave dhe enëve gjymtyrë në diabet. Në varësi të mbizotërimit të një komponenti patologjike të dalluar llojet e mëposhtme të sindromi diabetik këmbë:

 • këmbë neuropatike diabetik
 • këmba ishemike diabetik
 • formë e përzier e këmbë diabetik
 • Neuropatike diabetik Foot karakterizuar ndryshimet trofike të gjymtyrëve të ulëta, duke rezultuar në dëmtimin e nervor këmbë sfond sistem. Shenjat neyropatycheskoy këmbë - lëkurë e thatë dhe i krisur, ulur djersitje, deformim i kockave këmbë, thyerje spontane, banesë, duke ulur ndjeshmërinë e këmbës për të ngrohur, kontakt, dhimbje.

  Ishemike këmbë diabetik - i formuar nga lezione të mëdha (atherosclerosis) dhe të vogla (mikroangiopati) anijet e gjymtyrë. Sëmundja Emri (këmbë ishemike) ka thënë se në këtë rast indeve këmbë se ndryshimet trofike të ndodhë për shkak të shkeljeve të qarkullimit të gjakut dhe mungesës së oksigjenit në indet e këmbëve. Shenjat e këmbës ishemike - theksuara ënjtje, këmbëngulës e këmbë, dhimbje në këmbë gjatë në këmbë (claudication përhershme), këmbët lodhje, pigmentim të lëkurës, blisters.

  Formë e përzier e këmbë diabetike karakterizohet nga ndryshime vaskulare dhe nervore dhe trofike të këmbës. Kjo formë e këmbë diabetik është më e zakonshme në pacientët me "përvojë" të gjerë të diabetit.


  Shenja të përziera evidente të patologji diabetik këmbë e të dy llojeve të përshkruara më sipër.

  Rreziku i zhvillimit këmbë diabetik atje në të gjitha pacientët diabetik, por gjasat më e madhe e këtij komplikacion e diabetit të vërejtura në pacientët e mëposhtme kategori:

 • Pacientët që vuajnë nga polyneuropathy periferike apo sëmundje të ndryshme të enëve të gjakut
 • pacientët kishin ulcerat apo këputje të gjymtyrëve në të kaluarën
 • Pacientët që abuzojnë alkoolin dhe duhanin
 • pacientët me hipertension dhe kolesterolit të lartë
 • Pacientët me komplikime të tjera të diabetit
 • pacientët me i paaftë

 • Simptomet e këmbë diabetik

  Të gjithë pacientët me diabet duhet të jetë i vëmendshëm për gjendjen e këmbët e tyre dhe të vini re ndonjë "shenjat e mundshme" të këmbë diabetik.

  Simptomet e këmbë diabetik që mund të vëzhguara nga pacienti, mund të ndahet në ankesat dhe shenjave.

  Ankesat karakteristike e këmbë diabetik

  Shfaqja e ndjesive të pakëndshme në të këmbëve, thikat apo djegie dhimbje, "milingonat running", "energji" dhe zhdukjen e këtyre ndjesive kur ecje mund të tregojnë fillimin e këmbë neuropatike diabetik. Një tjetër shenjë e këmbë diabetik mund të jetë një shkelje apo zhdukja e ndjeshmërisë së këmbëve.

  Shfaqja e dhimbje të forta kur ecin, si dhe shfaqja e dhimbjes gjatë natës, e cila zë vend në fund sveshivanii këmbë të shtratit ose ndalimi distancë - mund të tregojë zhvillimin e këmbës ishemike.

  Karakteristikë e përgjithshme e këmbë diabetik

  Të ndryshojë ngjyra e lëkurës së këmbëve të ulëta dhe këmbët (pamjen e zbehtë ose ngjyrë kafe e pigmentim), të thatë dhe të lëkurës i krisur, pamjen e flluska të madhësive të ndryshme, të mbushura me paraqitjen qartë të lëngjeve ulçeroj trudnozazhyvayuschyh drithërat, çarje pamja trudnozazhyvayuschyh në mes të këmbëve, thonjtë deformimi dhe humbja e flokëve, trashje e me brirë Shtresa e lëkurës në këmbë, gjë e shëmtuar këmbë, thyerje spontane të eshtrave të vogla të këmbës në të kaluarën.

  Nëse vëreni këto simptoma duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun.

  Informacion nga artikullin "diabetik Foot"