Kryesor simptomat dhe mundësitë e trajtimit kyphosis


 • Koncepti i kyphosis
 • Shkak dhe simptomat e kyphosis
 • Trajtimi i kyphosis

 • Koncepti i kyphosis

  Një shpinë të shëndetshme ka kurbë fiziologjik të torakale quajtur - kyphosis. Kurbë normale është 20 ° C-45 ° C Megjithatë, kyphosis termi shpesh përdoret për t'iu referuar një deformim patologjike të shpinë kraharorit - rrit kyphosis ose hiperkifoza.

  Ka disa lloje të kyphosis:

 • kyphosis postural apo nestrukturalnyy
 • kyphosis Shoyermana - strukturalisht
 • kyphosis kongjenitale
 • osteoporoznyh kyphosis
 • Kyphosis Postural ose nestrukturalnyy, lloji më i zakonshëm i kyphosis, e karakterizuar nga përkulur, sjellje e keqe dhe mjaft të lëviz kurriz, me rritjen e kthesa natyrore.

  Me kërkesë të të shpjegoj pacientit - kyphosis zvogëlohet. Zakonisht shfaqet gjatë adoleshencës, shpesh në vajzat.

  Kyphosis Postural shpesh shoqërohet me dhimbje, ushtron për të forcuar muskujt e abs dhe shtrihen hamstrinhov (pjezë popliteal) ndihmojë në uljen e parehati lidhur me kyphosis. Me moshën, ky lloj i kyphosis zakonisht nuk sjell probleme të tjera shëndetësore. Ndryshimet radiografike rruaza u vërejtur.

  Kyphosis Shoyermana - strukturalisht kyphosis i ngjashëm postural, kyphosis Shoyermana shfaqet shpesh në adoleshentët (djemtë janë të prekur dy herë më shpesh si vajza) sidomos në fëmijët e hollë.


  Kënd i deformimit të mprehtë dhe më e theksuar në vizionin periferike, ndërsa bending përpara.

  Deformim ndikon shpinë kraharorit kryesisht, edhe pse rrallë është gjithashtu e dukshme në shpinë mesit. Dhimbje të lokalizuara deformim në krye të kësaj rritje në aktivitet, si dhe këmbë të gjata ose i ulur. Ekzaminim X-ray vërejtur ndryshim në formën e rruaza - një trupat karakteristike klynovydnost dhe ngushtuar prostanstv intervertebral. Shpesh shoqërohet këmbë shumë scoliotic të shpinë - kyphoscoliosis.

  Kyphosis kongjenitale shihet në të sapolindur shpinë e të cilëve gjatë zhvillimit të fetusit filloi të zhvillohet me aftësi të kufizuara, si u bashkuan së bashku rruaza disa ose hypoplasia vertebrale (polupozvonok).

  Në shumicën e rasteve, operacioni është e nevojshme në fëmijërinë e hershme, duke ruajtur një formë fiziologjik të shpinë. Megjithatë kërkon monitorim të vazhdueshëm të çdo ndryshim në procesin e rritjes. Ajo duhet të jetë ekzaminim më tej duke përdorur MRI për të siguruar që asnjë deformim fasha e palcës kurrizore.

  Osteoporoznyh kyphosis shfaqet me moshën, kur atje thyerje sedimentimi compression e osteoporozës vertebral në sfond.


  Shkak dhe simptomat e kyphosis

  Kyphosis mund të zhvillohet si pasojë e lëndimit, anomalive kurrizor, sëmundjet degjenerative. Arsyeja kyphosis Shoyermana i panjohur.

  Shkaqe të tjera të kyphosis - tuberkulozi, neurofibromatosis, distrofia muskulare, kancer, lojtarët degjenerim, etj

  Simptomet kryesore të kyphosis:

 • siklet, dhimbje të vogla prapa
 • lodhje
 • ngurtësi prapa
 • sjellje stooped
 • vështirësi në frymëmarrje (në raste të rënda)

 • Trajtimi i kyphosis

  Trajtimi varet nga shkaku i kyphosis gjë e shëmtuar. Kyphosis Postural përmirësuar me kalimin e kohës, ushtrim terapeutik ndihmon reduktuar siklet apo dhimbje të lidhur me sjellje të këqija. Kur trajtimi konservativ kyphosis Shoyermana përfshin një program të veçantë të stërvitjeve dhe medikamente anti-inflamator për dhimbje. Nëse rritja nuk ka mbaruar ende dhe se ka një rrezik i progresion të deformimit emëruar korse, të cilat pacienti përdor maturinë përfundimtar të skeletit.

  Osteoporoznyh kyphosis kërkon trajtim të veçantë mjekësor për të parandaluar thyerje të mëtejshme.

  Kirurgji është rekomanduar në qoftë se vlera e kyphosis patologjike më të madhe se 60 ° për korrigjimin dhe stabilizimin kthesa kurrizore. Kur operacioni kyphosis osteoporoznyh i nevojshëm nëse simptoma neurologjike apo keni dhimbje të forta. Në kyphosis kongjenitale rruazë i parregullt është hequr për lirimin nga compression të palcës kurrizore dhe deformim rregulluar.

  Objektivat kryesore të operacionit:

 • reduktuar shkallën e deformimit, fiksimin dhe shkrirja segmente të shtyllës kurrizore
 • ruajtur efektin e arritur në të?%
  Ora B5
 • reduktuar dhimbje të konsiderueshme dhe parehati, nëse ka qenë i pranishëm para operacionit
 • Informacion nga neni "kyphosis"