Manifestimet kryesore dhe diagnoza e artritit me gonorre


 • Koncepti i artritit gonorrheal
 • Simptomet kryesore të artritit gonorrheal
 • Diagnoza laboratorike e sëmundjeve
 • Trajtim artrit gonorrheal

 • Koncepti i artritit gonorrheal

  Gonorrheal artrit - një dëmtim inflamator të përbashkët që zhvillohet në gonorre akute dhe kronike në përhapjen e patogjen nga fokus urogjenital primar në të përbashkët.

  Sëmundja karakterizohet në shumicën e rasteve proces jashtëzakonisht të shpejtë dhe të mprehtë zhvillim. Ajo që filloi si artriti, një sëmundje atëherë fiksuar në 1-2 nyje, më së shpeshti në gju, kyçin e këmbës apo dore. Nyjet e vogla janë të prekur shumë më pak.

  Shumica e pacientëve sëmundja fillimisht ndodh si monoartrit njëra prej nyjave të mëdha (në gju ose kyçin e këmbës shpesh).

  Artrit Gonorrheal zakonisht zhvillohet gjatë muajit të parë të gonorre sëmundjes, por mund të ndodhë pas disa muaj apo vite (në prani të urethritis kronike ose prostatitis) nga fillimi.

  Më të gonoreynyh origjina artrit është i infektuar dhe alergjik vetëm në raste të rrugës shënoi lezioneve metastatic (purulent akut gonorrheal artritit me praninë e rrjedhje kyçeve në honokokkov).

  Procesi patologjik ndikon sinoviti përbashkët.


  Në rastin e zhvillimit akute sinoviti modelin tipik të akumulimit patologjike e lëngjeve në zgavrën e përbashkët dhe edemë inflamatore përreth indeve. Është lezione karakteristike të ligaments, tendons, veçanërisht në një vend të lidhjes së tyre për të kockave. Bone dhe nyjeve kërcor skelet preken më rrallë.


  Simptomet kryesore të artritit gonorrheal

  Zhvillimi gonorrheal artrit për 2-4 ditë para temperaturë të lartë trupore me të dridhura, arthralgia migrator. Artrit Gonorrheal duket dhimbje të mprehtë, hyperemia exudative fenomeneve (kodet skuqje) dhe ethe në të përbashkët. Në artrit gonorrheal karakterizohet tendovaginitis - ligamentet humbjen e përbashkët.

  Në aktivitet të lartë të procesit atje contractures hershme dhe atrofi të muskujve domethënës ngjitur me të përbashkët, defiguratsiya zhvillimin e përbashkët dhe për të kufizuar funksionet e tij.

  Në zhvillimin e mëtejshëm "këmbë Gonorrheal sheshtë" (kyçin e këmbës humbjen + + tendovaginitis përfshirjen në procesin inflamator dhe nyjeve të këmbës metatarsus + atrofi të muskujve të këmbës dhe këmbë të ulët + banesë të mesëm). Zhvillimi i mundshëm i ankylosis fijor.


  Diagnoza laboratorike e sëmundjeve

  Diagnoza laboratorike e sëmundjes fillon me analizë të gjakut, të cilat tregojnë një rritje të numrit të leukociteve dhe ESR. Në analizën biokimike të gjakut ka një rritje në gjak acid sialik, fibrinë, seromucoid, haptoglobin.

  Në studimin e lëngjeve synovial përcaktohet nga rritja e numrit të leukociteve në egra synovial fluide mund të zbulojë gonococci.

  Kur Radiografitë e nyjeve të prekura shënuar hapësirë ​​zgjerimit të përbashkët (me një rrjedhje të madhe); osteoporozën - hedh lëng i indeve të eshtrave (ndonjëherë shqiptuar), me shkatërrimin e zgjerim kërc hapësirë ​​të përbashkët ngushtimi ndryshimet e saj, të mundshme uzuratsiya sipërfaqeve të përbashkëta dhe ankylosis kockëmadh, shpesh si rezultat artrit gonorrheal, deformans osteoarthritis formuar.


  Trajtim artrit gonorrheal

  Në fazën akute të sëmundjes së kërkuar të qetë dhe për të krijuar një pozitë të rehatshme për të dhimbshme duke përdorur jastëkë dhe mbështetëse të përbashkëta.

  Në shumë i mprehtë gjatë gjymtyrëve procesit imobilizimi në një autobus të marrë me qira. Ngrohjes thatë në nyje si FA SHAT pambuku. Për të reduktuar piramidon dhimbje emërojë 0.5 g 4 herë në ditë, phenylbutazone 0,15 g 4 herë në ditë reopyryn 0,6 g 4 herë në ditë, me dhembjet shumë të mprehtë morfinë.
  Ajo është gjithashtu e mundur ekspozimi ndaj rrezeve ultravjollcë doza eritemnyh apo rrezeve renthenovymi (50-100 g).

  Për të ndikojë honokokkovuyu injeksione penicillin-infeksion janë të rekomanduara për trajtimin e gonorresë. Kur ngjarjet stihanii akute përdoren topically procedurat termike - solux 10-15 minuta 2 herë në ditë, diatermi 15 20 minuta, banjot parafine për 15-30 minuta çdo ditë.

  Duke pasur parasysh zhvillimin e shpejtë të atrofi të muskujve dhe tuhoruhlyvosti përbashkët absolutisht e nevojshme në këtë periudhë është aplikimi sistematik i terapisë fizike dhe masazh. Në formën kronike të artritit përdorimin racional të aplikacioneve baltë mbi nyje (temperaturë 40-44 baltë, kohëzgjatjen e procedurës 15-30 minuta, 15-20 procedurave per kurs). Pas lehtësim të procesit të treguar trajtimit akut spa në sanatoriume Pyatigorsk, Jaltës, Odessa, Sergji Mineral Waters, Saki.

  Informacion nga neni "Arthritis (artriti) gonorrheal."