Manifestimet kryesore të sapolindur peritonit


 • Shkaqet e peritonit në foshnjat
 • Trajtimi i peritonit

 • Shkaqet e peritonit në foshnjat

  Peritonit në sapolindur - semundja polietiologichesky, ajo mund të jetë shkaku vrimë e murit të traktit gastrointestinal gjatë cen tij, nekrotizues enterocolitis, dhe sëmundjet inflamatore të kavitetit barkut (p.sh., apendiksit akute). Infeksion bakterial i peritoneum ndërsa zakonisht ndodh pas kontaktit. Kur sepsa është gjithashtu hematogjene e mundur ose shtegu lymphogenous i infeksionit në zgavrën e barkut, e cila shkakton atë metastatic, ulcerat përcaktuar zakonisht.

  Shpërndarja Shkalla është i ndarë në peritonit difuze dhe te palimituar (absces). Për peritonit shkaktuara nga vrimë e trupit të uritur, që karakterizohen nga gjendje të rëndë të pacientit, përgjumje, dobësi, të ndryshme ngacmim periodik, biliare vazhdueshme të vjella dhe bimeve. Lëkurë të zbehtë gri me ngjyrë, e thatë, të ftohtë. Frymarrja e shpeshtë, të cekët, shurdh ngrohtë tone, norma e përshpejtuar e zemrës për 120-130 minutë për 1, mbushje të dobët, arritmike. Karakterizohet nga bloating papritur vetëm derdhur butësi. Peristaltikės nuk të dëgjon, dullness mëlçisë nuk është përcaktuar. Karrige dhe jo gazeve të mbeturinave.


  Kur shihni X-rrezet e zgavrën e barkut dhe kraharorit në një pozitë të drejtë të përcaktuar me gaz të lirë me kupolë e diafragmë (pneumoperitoneum).

  Vrimë më të zakonshme të zorrëve apo ulçerë necrotic enterocolitis që zhvillon në hypoxia transferuar zgjatur ose sepsë, në shkelje të microcirculation në murin e zorrëve pas vrull të zgjatur apo trombozë.

  Shpesh në foshnjat, veçanërisht parakohshme, apendiksit akute është gjetur se për shkak të diagnozës e parakohshme e shkaqeve të peritonit.
  Patogjeneza e apendiksit akute në foshnjat parakohe është e ndryshme.

  Ajo është shkaktuar nga çrregullime të rënda qarkullimit nga lloji i sulmit zemre në murin e apendiksit. Faktori përcaktues është shumëzimi i tepërt në zorrë mikroorganizmave patogjene (Klebsiella, Proteus, Pseudomonas aeruginosa, dhe kështu me radhë. F.). Në rastin e antibiotikut masiv, hormon dhe terapi imunostimulues mund delimitimin e inflamacion në zgavrën e barkut dhe formimit të depërtojnë appendicular dhe absces apo abscese mezhpetlevyh. Kursi i apendiksit akute në parakohshme karakterizuar nga rritja e shpejtë e toksicitetit, parezë e stomakut dhe zorrët (të vjella të biliare, bloating, asnjë karrige).

  Identifikimi simptomat klasike të apendiksit akute në parakohshëm i vështirë. Megjithatë, disa pacientë mund të zbulojë butësi lokale dhe tensionin e muskujve, edemë dhe hyperemia në rajonin e duhur çapokor. Ndonjëherë ju mund të prek infiltrimin. Kjo ndihmon në diagnozën e rrezeve X (definuar eklips pjesën e djathtë të barkut, pneumatosis ose pneumoperitoneum ndarë hapësirë ​​obstruktive në paretichnyh majtë bark të dukshëm të fryra loop intestinale) dhe monitorimin dinamike të pacientëve.

  Në mungesë të përforimit i uritur organ peritonit difuze është karakterizuar nga një rritje graduale në simptomat e dehjes dhe enteroplegia.

  Në një test të gjakut zbulojnë leukocytosis me një ndryshim në të majtë, dhe shikimin e X-rrezeve tregojnë praninë e lëngjeve të barkut të lirë.


  Trajtimi i peritonit

  Trajtimi i peritonit duhet të jetë operacional. Kur vrimë - suturing vrima në murin e organit ose nga pjesa e prekur e zorrës së trashë të murit të përparmë barkut, higjenën përpiktë dhe kullimit së kavitetit barkut. Në appendectomy akut apendiksit kryer rrugën pe. Vdekshmëria në peritonit në foshnjat, veçanërisht i parakohshëm i lartë.

  Informacion nga artikullin "peritonit në foshnjat '