Manifestimet kryesore të ascites


 • Koncepti i ascites
 • Shkaqet kryesore të ascites
 • Simptomet e ascites

 • Koncepti i ascites

  Normalisht në zgavrën e barkut është një sasi shumë e vogël e lëngjeve të qartë që ofron "pip" lë peritoneum rreshtim organet dhe kufizojnë veten zgavrën e barkut. Në sëmundje të ndryshme mund të shkaktojnë lloje të ndryshme të lëngjeve në bark. Kjo mund të jetë gjak në intraperitoneal gjakderdhje të shkaktuara nga dëmtimi traumatik të organeve të brendshme, sëmundjet gjinekologjike (cysts ovarian hendekut, shtatzënisë ektopike); fluide inflamator si rezultat i akute peritonit apendiksit akute, cholecystitis, pengim zorrë, ulçerë stomakut i shpuar, etj Në këto situata klinike, sasia e përmbajtjes zakonisht nuk i kalon 2,3 litra dhe kështu në rritje të pari barkut praktikisht nuk fikse në shqyrtimin fillestar pacient.

  Prania e lëngjeve në bark të përcaktohet duke përdorur teknika të veçanta perkusion dhe prekje, si dhe ekzaminimin instrumentale (ultratinguj, laparoscopy).

  Formimi i sindromi ascitic është akumulim jonormal i lëngjeve nga-shkallë të vogël të disa dhjetëra litra, është zakonisht shumë më e ngadalshme. Arsyeja për ndodhjen e saj disa sëmundje që janë nganjëherë mjaft ndryshe nga njëri-ligje të tjera të zhvillimit.


  Shkaqet kryesore të ascites

  Sëmundjet që komplikuara dekompensimi kronike progresive e funksionit pompë kardiak. Këto përfshijnë efekte transferuar më parë (bartura) infarkt miokardi, i lindur dhe qelizat e fituara?  ? Defektet Pannye, dështimi i muskulit të zemrës përkundër sfondit të një inflamatore akute ose kronike, lezionet toksike (miokardit), sëmundjet e rënda të sistemit të frymëmarrjes, në të cilën zemra e drejtë detyruar për të kapërcyer rezistencën e shkaktuara nga hipertensioni në qarkullim pulmonar. Në të gjitha këto situata klinike penguar rrjedhjen e gjakut venoz nga të mëlçisë në zemër, e cila në fund të fundit çon në propotevanyyu pjesën e tij të lëngshme të zgavrën e barkut. Shpesh këta pacientë janë definuar shenjat anasarca - grumbullimi i lëngjeve në të njëjtën këmishë të zemrës, zgavër pleural, i shoqëruar nga ënjtje të rëndë të indeve të buta.

  Vende të ndryshme të kancerit, duke përfshirë barkut, shpesh në fazën terminale. Për shkak të përhapjes të madh të qelizave të tumorit në sistemin limfatik, që përcakton sasinë e kërkuar të rrjedhjes së lëngjeve nga zgavrën e barkut, funksion kullimit limfatike bëhet e paqëndrueshme. Përveç kësaj, këta pacientë shpesh është një metastases specifike mëlçisë ind plagë, e cila promovon akumulimin e lëngjeve në bark. Vini re se metastases largët në mëlçi mund të ndodhë kur një lokalizimi malinje tumor përtej barkut (kanceri i mushkërive, gjirit, melanoma të lëkurës, etj). Me rëndësi të madhe është e theksuar mangësi e proteinave në sfond të cachexia.

  End-fazë dështimi i veshkave shkaktohet nga një shumëllojshmëri e sëmundjeve të lindura dhe të fituara (polycystic, hipoplazise, ​​tumoret, tuberkulozi, urolithiasis, pyelonephritis, glomerulonefriti, etj) dhe lezione të tyre toksike renale (helmimi me kripëra të rënda metalike, acid acetik, dhe komplikimet e transfuzionit të gjakut al.).

  Semundja akute dhe kronike të mëlçisë shkaktuar nga viral ose plagë saj toksik (hepatit, cerozë).

  "Tjera" Situata të rralla klinike (boshte lëndimet transmetimit, keqformime të sistemit limfatik, sëmundje Hodgkin, amiloidosis, Mesothelioma peritoneal).


  Simptomet e ascites

  Shfaqja e ascites në nje pacienti qe vuan sëmundje të mëlçisë, nuk është gjithmonë një shenjë e pafavorshme. Komplikime të tilla Prognoza në mënyrë të konsiderueshme më e keqe. Sindromi Ascitic mund të shfaqet dhe të përparojnë shpejt, në heshtje dhe mund të shfaqet në një ritëm shumë më të ngadaltë të zhvillimit. Varësisht nga sasia e lëngjeve në sindromi i dinamikës bark dhe rrjedhjes, ascites klasifikohen si më poshtë.

  Nëse një sasi e vogël e lëngut (2-3 litra) dhe përkufizohet vetëm me instrumentale (zakonisht ultrazërit apo laparoscopically) studimi, si dhe provimin shënjestër, i quajtur ascites i vogël.

  Prania e një sasi të vogël të lëngjeve steril në bark zakonisht nuk shoqërohet me simptoma.

  Nëse shuma e konfigurimit fluide më shumë ndryshon bark ("bretkocë", "përhap-shqiponjë", "raund"), por nuk ka indeve dramatik tension murit të barkut e përparme, dhe asnjë shenjë të vështirësisë ekskursion të diafragmë, ascites tilla klasifikohen si mesatare.

  Nëse keni përqëndrime të mëdha (deri në 20-30 litra ose më shumë) bark të lëngshme është i madh, duke komplikuar lëvizjen e lëvizjeve të frymëmarrjes të pacientit, forcat të marrë pozicion në anën e stimuluar gjatë gjumit, në mënyrë për të lehtësuar gjendjen. Ky kusht është konsideruar si një ascites mëdha.

  Varësisht nga sasia e ndryshimeve përmbajtjes në stomak, të cilat mund të ndryshojnë në faza të ndryshme në rrjedhën e kesh të mëlçisë, ascites ndarë në kalimtare, të qëndrueshme dhe rezistente.

  I rastit i quajtur ascites, të cilat shpesh e kombinuar me formë të "vogël". Emisioni i tij: a) ultratingull ose tomography llogaritur, b) gjatë laparoscopy diagnostik, a) drejtuar në fizike (goditje, prekje) pacientin studimit. Ai zhduket në sfond të trajtimit konservativ paralelisht me përmirësimin e pacientit përgjithmonë, ose deri në periudhën e ardhshme të acarimit të procesit patologjik që të çon në dekompensimi i mëlçisë krovolimfoobrascheniya, duke siguruar ekuilibrin e duhur e ujit në trup.

  Nëse pamja e lëngjeve në bark nuk është një episod, një sasi të caktuar të lëngjeve në bark vazhdon përkundër terapisë adekuate të vazhdueshme, ascites tilla të klasifikuara si të palëvizshme.

  Varësi nga sasia e përmbajtjes në zgavrën barkut, ajo është e ndarë;

 • i vogël
 • mesatar
 • i madh
 • Ascites Madhe që dështon, jo vetëm të prerë të shkurtër, por të paktën të reduktojë edhe kuantifikohet duke përdorur doza të larta të drogës diuretik quajtur rezistente (i ngathët, i fortë).

  Nëse akumulimi lëngu vazhdon të rritet në mënyrë të qëndrueshme dhe arritur përmasa të mëdha, pavarësisht nga trajtimi, kjo quhet ascites tensionuar.

  Informacion nga neni "ascites - një akumulim patologjik i lëngjeve të lirë në bark"