Llojet kryesore të vaskulitis sistemike


 • Çfarë - aortoarteriyit nonspecific (arterit Takayasu ose)
 • Çfarë - arterit Horton-së (gjigant, i përkohshëm, arterit senile)
 • Çfarë - polyarteritis nodosa

 • Vaskulitis - sëmundje serioze, në shumë raste përbëjnë një kërcënim real për shëndetin dhe jetën. Në të njëjtën kohë motit mund të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme në varësi të diagnozës specifike, faza e sëmundjes dhe variant. Shkallën e rrezikut të vaskulitis sistematike më të mirë për të folur me çdo pacient individualisht, sepse rezultati mund të ndikojë në kohëzgjatjen e sëmundjes, trajtim i mëparshëm, seks, moshë, tjetri (të ashtuquajturat "agregat") sëmundje, disa karakteristika individuale të organizmit (p.sh., intoleranca ndaj ilaçeve të caktuara) dhe të tjera Faktorët.

  Por ende të përpiqet për të përmbledhur çështjet kryesore që mund të lindin në forma të ndryshme të vaskulitis primar sistemike.


  Çfarë - aortoarteriyit nonspecific (arterit Takayasu ose)

  Kjo sëmundje është e lidhur me dëmtimin e aortës (enë qendrore të gjakut, e cila largohet nga zemra) dhe degët e saj të mëdha. Zonat e prekura që kanë lumen anije brendshme ngushtim (stenozë), alternuara me extensions lokale (aneurysms). Rezultati i këtyre ndryshimeve është furnizimi i pamjaftueshëm i gjakut në organe të caktuara ose zona të trupit. Ill kryesisht gratë e reja dhe vajzat adoleshente, edhe pse nganjëherë sëmundje mund të ndodhë në njerëzit (shumë të rinj).
  Sëmundjeve fillimin shpesh
  vështirë të përcaktohet, sepse ndryshimi i parë është e fshehur, asimptomatike ose nonspecific ndodhin (karakteristike e shumë sëmundjeve) simptoma: dobësi, dhimbje të përbashkët, ethe (zakonisht i vogël - 37,0-37,5 ° C, më pak 38, 0 ° C dhe më lart). Më vonë (nganjëherë pas disa muaj apo disa vite), dhimbje në projektimin e arterieve të mëdha të prekura (p.sh., dhimbje në qafë të pulsation përdhes të arterieve karotide) dhe / ose dhimbje të lidhur me rrjedhjen e pamjaftueshëm të gjakut në gjymtyrë e sipërme apo të poshtme , kokë dhe bark.

  Default zvogëlojë forcat në të djathtë apo të majtë, të paktën në këmbën e djathtë apo e majtë (ose të dyja gjymtyrët e sipërme dhe të poshtme); ajo bëhet e vështirë për të kryer në çantën tuaj të dorës, është e vështirë të mbajë në të transportit të lartë hekurudhor, të marrë sendet nga raftet e larta, etj Shpesh shënuar dobësimin asimetrike apo zhdukjen e pulsin në të djathtë dore ose të majtë, ju nuk mund të masë presionin e gjakut në krahun ku dobësuar ose mungon impuls (me krahun compression pranga aparat matës tensioni ka dhimbje dhe mpirje në dorë).

  Çdo dëmtim në arteriet e dhimbje më të ulët gjymtyrë janë zakonisht karakter ashtuquajtura "claudication përhershme": kur ecin shpejt ka dhimbje në muskujt viç, më pak hips muskujve, gjë që e bën të ndaluar, pastaj gradualisht zhduket - dhe rishfaqet në rivendosjen e lëvizjes .  Ndonjëherë ka dhimbje të barkut (posaçërisht tipike e shfaqjes së tyre apo përkeqësuar menjëherë pas një vakt, edhe pse ky model nuk është vërejtur gjithmonë). Presioni, compressing dhimbje në zemër dhe në gjoks, disa herë mu në sup, nofulla, krahun e majtë të majtë, mund të ndodhë kur ecje, ngjitje një mal, thithjen e ajrit të ftohtë në mot me erë; dhimbje e tillë është zakonisht dëshmi e lezioneve vaskulare, zemra krovosnabzhayuschyh. Shpesh, rrit presionin e gjakut, numrat ndonjëherë për të shumë të lartë; Kjo është zakonisht për shkak të lezioneve të arterieve renale.

  Ndërlikimet që paraqesin kërcënimin më të madh:

 • aksident akut cerebrovascular (goditje);
 • infarkti miokardial;
 • katastrofë akute të barkut (trombozë e anijeve të mëdha që ushqejnë në stomak apo zonë zorrë);
 • Dëmi progresiv të veshkave me dështimin renale kronike.

 • Çfarë - arterit Horton-së (gjigant, i përkohshëm, arterit senile)

  Si me aortoarteriyit jospecifik, ndikon arterieve të mëdha; sëmundje është gjithashtu më shumë i zakonshëm në gratë. Megjithatë, ndryshe nga aortoarteryyta jospecifik, artrit gjigant qelizë gjithmonë ndodh në moshat mbi 50 vjet; Incidenca pik vërejtur deri në 70 vjet.


  Manifestimet klinike mund të ngjajnë aortoarteriyit jospecifik, por shpesh arterit gjigant qelizë është një (, e kufizuar lokale) karakter lokal sesa aortoarteriyit jospecifik; më tipike degët Lezioni parësor e arteries karotide të jashtëm, veçanërisht arteries përkohshme. Nuk është një tempull sipërfaqësore butësi lëkurës (në njërën anë apo dy anët), shpesh shtrirë edhe në shpinë të errët, të paktën - ballin. Nuk mund të jetë ënjtje i butë i indeve të buta në këto zona, shpesh nën lëkurë në rajonin e përkohshme dallueshėm shtrënguar diametër dhimbshme kurrizit 3-5 mm - përflakur dhe thickened arterie i përkohshëm.

  Dhimbja mund të ndodhë edhe në sy (ndonjëherë me një ënjtje të vogël të qepallave), nofulla e sipërme dhe të poshtme, në gjuhë, në dhëmbët në qafë. Mund të ketë dhimbje kur përtypet ushqimin, nganjëherë duke i detyruar pacientët të heqin dorë nga disa ushqime që kërkojnë përçapje të plotë, dhe për të shkuar e ushqimeve të lëngshme ushqimore.

  Pasojat e rënda të sëmundjes mund të jetë humbja e shikimit; zakonisht fillimisht verbëri i njëanshëm është i (i prekur fillimisht vetëm një sy) dhe mund të jetë i rastit - një vizion pak minuta mund të restaurohen. Megjithatë, rimëkëmbja e vetë nuk mund të ndodhë, dhe, papritmas shkelën verbëri mund të jetë i pakthyeshëm.

  Kjo situatë kërkon menjëhershme, gjatë orëve të para të zhvillimit dhe kujdesin intensiv; në trajtimin e efikasitetit mund të pritet vetëm nëse ajo është filluar brenda ditëve nga data e shkeljes. Por edhe në qoftë se ju të rivendosur vizion i humbur nuk arriti trajtim ende duhet të bëhet për të shmangur ndërlikimet e tjera të sëmundjes:

 • aksident akut cerebrovascular (goditje);
 • infarkti miokardial;
 • lezione te traktit gastrointestinal.

 • Çfarë - polyarteritis nodosa

  Kjo është një sëmundje e rëndë zhvillohet më shpesh në meshkuj, me një incidencë të pikut mes moshës 20 deri në 40 vjet.  Në shumicën e rasteve, shkaku i sëmundjes është infeksion me virusin e hepatitit B me transfuzion, drogës intravenoze kolektive duke përdorur gjilpërat dhe / ose shiringa të përbashkëta, tattooing apo birë e lëkurës (ylli) instrumente sterilizuar dobët, dhe si rezultat i kontaktit seksual me një partner të infektuar ky virus.

  Me polyarteritis nodosa ndodh lezion inflamator të arterieve të kalibrit të mesëm dhe të vogël për të formuar shumë aneurysms vogla (extensions lokale) dhe stenozë (ngushtim) e enëve të gjakut në organet e brendshme, muskujt në lëkurë.

  Simptomat e para janë zakonisht temperaturë (37 ° C deri 40 ° C dhe më lart), dhimbje të muskujve të rënda (veçanërisht viç), dhimbje të përbashkët, skuqje si hemoragji fokale dhe nodules nënlëkurës (zakonisht në këmbë) humbja e oreksit dhe humbje peshe shpejtë. Humbja e peshës trupore në polyarteritis nodosa është jashtëzakonisht shpejt dhe mund të jetë deri në 20-30 kg në 2-3 muaj pas fillimit të sëmundjes; mund të rezultojë në pacient ekstreme e shterimit.


  Manifestim shumë i shpeshtë me gunga poliarteriita - ashtu-quajtur pezmatim nervi i shumëfishtë: humbjen e disa mbathje periferike nervore të duarve dhe / ose këmbëve.

  Shenjat e para të pezmatim nervi mund të jetë mpirje ose siklet tjetër ("hala shpim", "drejtimin milingonat") në disa gishta majtas ose djathtas krahun ose këmbën; humbjen, ka tendencë të jetë asimetrike. Në vend të mpirje në të ardhmen të vijë djegia dhimbje, duke tërhequr në zonat e prekura të gjymtyrë, nganjëherë shumë i fortë dhe kërkojnë përdorimin e shpeshtë të ilaçeve dhimbje dhe çrregullime të funksionit motorike të duarve dhe / ose këmbëve.

  Për shkak të shkatërrimit të trungjeve nervore pacientët mund të humbasin aftësinë për të lëvizur në mënyrë të pavarur; humbje e mundshme e pjesshme ose totale e aftësisë për të vetë (nuk mund të kapem dhe zbërthej butonat në rroba, veshje dhe të zhvishet në mënyrë të pavarur, të mbajë duart takëm, etj).

  Në funksion të ardhshëm të nervit prekur po shërohet, por procesi mund të zgjas për muaj apo edhe vite; nganjëherë shërim është i ndryshimeve jo të plota dhe të mbetura (ndryshime të ecur sipas llojit të të ashtuquajturës "këmbë kalit" me sagging këmbë nga bending tuaj gjunjë) mund të ruhen për vite me rradhë.

  Një tjetër manifestim i poliarteriita rënda gunga në fazat e hershme të sëmundjes janë dhimbje barku dhe / ose më të ulët mbrapa shkaktohet nga pengimi i rrjedhës së gjakut në enët e barkut dhe të veshkave, respektivisht. Dhimbje e tillë është simptomë e tmerrshme si një mundësi shumë reale të komplikimeve kirurgjikale akute që lidhen me shkeljen e integritetit të stomakut dhe / ose zorrët e zonave të caktuara dhe të kërcënojë jetën e pacientit.

  Burrat janë edhe dhimbje në të testiseve shkaktuara nga rrjedhjen e gjakut të dëmtuar në to dhe përgjigje inflamatore.

  Në fazat e mëvonshme të sëmundjes në ballë të pasqyrës klinike jashtë shenjat e dëmtimit të veshkave, shumica e të cilave është zakonisht hipertension i rëndë (tensioni i lartë i gjakut) i aftë komplikuar nga zhvillimi i pash akute, hemorragji në fundus i verbëri të mundshme, edemë pulmonare. Rezultati i këtij dëmi të rëndë në veshka shpesh bëhet dështimi kronik i veshkave, që kërkon hemodializë përhershëm (trajtimi me aparat "veshkë artificiale") ose transplantimit të veshkave të donatorëve.  Ajo është gjithashtu e mundur me zhvillimin e sëmundjeve të zemrës infarkt miokardi, aritmisë kardiake, dështim të zemrës (gulçim, acaruar ndërsa shtrirë, ndjenja e shurdhim në sektor të djathtë e sipërme, ënjtje të këmbëve).

  Jo të gjithë pacientët Uzelkov sëmundje poliarteriitom është sigurisht shumë e rëndë; prognoza e sëmundjes varet shumë se si në fillim ajo u diagnostikua dhe filloi trajtim të veçantë

  Informacion nga nenet Krivosheeva OH "A është e vasculitis rrezikshme sistematike?"