Dyshekët dhe jastëkët në sëmundjet e sistemit musculoskeletal


 • Përdorimi i dyshekë
 • Rolin e rripave ortopedik ne trajtimin e semundjeve te sistemit muskulor

 • Gjatë tij "duke ecur drejtë" njeri paguan shpinë. Osteochondrosis, hernie diskale përhapur dhe se dhimbje e tillë përsëri di të dorës së parë çdo person tjetër në planetin tonë. Ndihmë sistemit musculoskeletal - shpinë, nyjeve dhe muskujt e mbrapa quhen dyshekë ortopedik dhe jastëkë.


  Përdorimi i dyshekë

  Dyshek ortopedik i projektuar posaçërisht për të gjatë gjumit, shpinë njerëzor ishte në një pozitë të anatomically saktë. Përdorimi i saj është treguar për sëmundjet kronike të shtyllës kurrizore (dhimbje të ulët mbrapa, spondylosis, trauma të shtyllës kurrizore), mbrapa dhimbje, sjellje, dhe për parandalimin e patologjive të shtyllës kurrizore.

  Dyshek është bërë me topa plastik e diametër të ndryshëm, të vendosur në shell pëlhurë pambuku. Se nuk ka topa caking, dyshek ndarë në sektorë. Gjatë topat e gjumit të sigurojë ndikim massyruyuschee, në këtë mënyrë përmirëson furnizimin me gjak të rrënjëve nervore dhe ligaments, të relaksoheni muskujt dhe shtrihet shpinë. Kujdesi i ortopedike këtë produkt nuk paraqet vështirësi të mëdha. Pasi çdo dy javë, është e nevojshme që të kthehet dhe të shkundur për të parandaluar caking filler. Nëse është e nevojshme, dyshek mund të lahen në ujë të ngrohtë me sapun. Thatë se duhet të jetë një mënyrë të natyrshme, pa ndikimin e pajisjeve të ngrohjes.


  Për të përfshirë dyshekë ortopedik dhe sistemin Antidecubital, të përbërë nga një kompresor dhe Antidecubital dyshek. Ato janë të destinuara për parandalimin e ulcerat presion në kohë të gjatë dhe pacientët ende qëndron në shtrat. Terapeutik sistem efekt protivoprolezhnoy bazuar në faktin se trupi i pacientit bosht-së në dyshek ndryshuar periodikisht. Për shkak të kësaj, nuk ka asnjë compression afatgjatë të pjesëve të veçanta të trupit, në shkelje të furnizimit me gjak dhe ata nuk zhvillohen sores presion. Protivoprolezhnye dyshekët përdorur për të parandaluar bedsores, të dy në spital dhe në shtëpi, shumë më të lehtë dhe vuajtje kujdes pacientit.


  Rolin e rripave ortopedik ne trajtimin e semundjeve te sistemit muskulor

  Përveç dyshekë, të zgjidhë shumë probleme të lidhura me sistemin musculoskeletal mund të jenë të llojeve të ndryshme të pillows ortopedike. Konsideroni funksionet që ata kryejnë në mënyrë më të detajuar.

  Pillows ortopedike për kokë të nevojshme për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve degjenerative disk të shpinë qafës së mitrës, scoliosis dhe shumë sëmundje të tjera. Për shkak të formës së saj, duke siguruar një të fortë, por në të njëjtën kohë të qafës butë mbështetje jastëk mirë heq dhimbje koke, dhimbje në supet dhe qafën, dhe siguron një gjumë të mirë.

  Kur venat me variçe të gjymtyrëve të ulëta, artrit, joints këmbë artrit, në kundërshtim me furnizimin e tyre të gjakut, ënjtje, dhimbje barku dhe spazma në këmbë dhe gjatë shtatzënisë, duke përdorur jastëk projektuar posaçërisht ortopedike nën këmbët e tij.

  Kjo është bërë duke marrë parasysh karakteristikat anatomike e ekstremiteteve të ulëta.

  Pillows ortopedike për kurrizin ka për qëllim jo vetëm për të rritur rehati kur i ulur në karrige konvencionale apo karrige, por edhe për parandalimin e scoliosis mesit, dhimbje të nervit shiatik, osteoarthritis dhe hernia intervertebral gjatë të zgjatur "i ulur" punës në zyrë apo ndërsa po ngiste një makinë. Formulari i plotëson pillows mesit vertebral rajonin strukturë, kështu që krijon një mbështetje të mirë për pjesën e prapme dhe zhvendosjen penguar anësore e shtyllës kurrizore. Jastëk është e bashkangjitur në pjesën e prapme të karrige, karrige apo vend makinë me Shiritin të veçanta dhe mund të përdoret gjatë gjithë ditës.

  Produkt kujdes i veçantë është e nevojshme, nëse është e nevojshme, hiqet nga jastëk e saj dhe shuar në mënyrë të zakonshme si çdo brendshme.

  Pjesa kryesore e jetës sonë aktive është ulur. Ne ulemi në makinë, në punë, në shtëpi. Sipërfaqet kryesore të cilat kontaktoni me trup është sintetike dhe lëkurë. Materialet grumbulluar energjisë elektrike statike dhe normale lëkurën pushim ajror. Kur ne ulemi, temperatura e organeve të legenit rrit kur e ngriti, ai reduktohet në mënyrë dramatike - kjo diferencë temperaturës shkakton sëmundje të shumta të grave dhe burrave demtimet uro-gjenitale.
  Përdorimi vend ortopedik është në gjendje për të zgjidhur këto probleme.

  Pronat kryesore të vendeve ortopedike janë:

 • Efekti toning
 • Efekti i masazh
 • Efekti i kondicionuar
 • Për shkak të këtyre pronave siguron parandalimin ortopedik vend e sëmundjeve të tilla si hemorroide, infeksion maja, prostatitis.

  Makinë nuk ka qenë prej kohësh një luks, por një mjet për të transportit. I ulur pas timonit, ne të përfshijë muzikën tuaj të preferuar përcakton temperaturën optimale, duke u përpjekur për të bërë udhëtimin tuaj të rehatshme dhe të kënaqshme, dhe përdorimin e sistemeve moderne ortopedike automotive, ajo mund të bëhen edhe më të sigurt. Ky sistem mbështet shpinë në pozicionin e duhur, ofron muskujt mikro, përmirëson rrjedhën e gjakut në to, nuk e pengon ajrin në mes të lëkurës dhe mjedisit, dhe në rast të një aksidenti mund të zvogëlojë ngarkesa shoku në shpinë.

  Këto produkte ortopedike mbrojtur kundër zhvillimit lodhje e muskujve dhe sëmundjet e shtyllës kurrizore.

  Një shumëllojshmëri e pillows ortopedike dhe dyshekë mund të përdoret si "ilaç" Mjeku përshkruan zhvillimin e sëmundjeve të sistemit musculoskeletal. Por çfarë sëmundje është më e lehtë për të parandaluar se sa për të kuruar. I mençur për t'u kujdesur për shëndetin e tyre që më parë duke përdorur dyshekë ortopedike dhe pillows, me vetitë e mira parandaluese.

  Informacion nga artikullin "dyshekë dhe jastëkë"