Produktet ortopedike për të rriturit dhe fëmijët


 • Përdorimi i produkteve ortopedike
 • Produktet ortopedike në praktikë pediatrik

 • Përdorimi i produkteve ortopedike

  Produktet ortopedike referuar produkteve të destinuara për të trajtuar ose parandaluar sëmundjet e nyjeve dhe shpinë. Produkte të ngjashme janë funksione shumë dhe të ndryshme. Disa janë të dizajnuara për të mbrojtur nyjeve nga plagët e ndryshme dhe mbështetje tjetër për shpinë, dhe të tjerët për të reduktuar ngarkesën në gjymtyrëve ligaments.

  A nuk duhet një arsim mjekësor për të kuptuar rëndësinë e nyjeve në jetë. Për fat të keq, sëmundja është më e zakonshme ligaments arsye për të kërkuar kujdes mjekësor.

  Një nga të vërtetat e padiskutueshme mjekësore është se çdo sëmundje është më e lehtë për të kuruar herët në zhvillimin e saj. Duke folur e Ortopedisë, kjo deklaratë mund të ilustrohet qartë, varësisht nga faza e sëmundjes dhe shkallën e nyjeve deformim të gjymtyrëve / shpinë (në kohën e trajtimit te mjeku) është terapi të dukshëm të ndryshme - në qoftë se fazat e hershme të ndihmuar me sukses fizioterapi dhe korrigjuese metoda, atëherë vonë - nganjëherë mund të shpëtojë vetëm operacion. Prandaj, trajtimi më shpejt filloi, shansin më të mirë për të mbrojtur trupin tuaj nga operacioni.  Produktet ortopedike në praktikë pediatrik

  Disa sëmundje të sistemit musculoskeletal zhvilluar në fëmijëri, prandaj prindërit duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm, shikojnë sjellje, ecje fëmijë i interesuar rregullisht në mirëqenien e tij. Më shumë se marrëdhëniet dhe eshtra më i lakueshëm për fëmijë, fleksibël se sa të rriturit, për këtë arsye, ata janë më të lehta për të korrigjuar. Sigurisht, për të kuruar sëmundjet e sistemit musculoskeletal në një fëmijë shumë më të lehtë dhe të thjeshtë se në të rritur.

  Trajtimi me produkte ortopedike fillon nga fëmijëria. Më së shpeshti te fëmijët zhvillim gjë e shëmtuar sheshtë dhe kurrizore (p.sh. scoliosis ose kyphosis).

  Nëse sëmundja është zbuluar në fillim të mjaftueshme, korrigjim është emëruar me produkte të veçanta ortopedike, fizioterapi, masazh dhe chiropractic (trajtimet ua lënë gjallë).

  Për trajtimin e shputë e rrafshët aplikuar thembra, insoles dhe këpucë speciale ortopedike. Insoles janë zgjedhur në bazë të karakteristikave individuale mjek te këmbët e fëmijës. Këpucët duhet të jetë bërë nga materiale natyrore, kanë një takë të vështirë dhe të rregulloj mirë dhe i aftë të përkryer në madhësi. Përdorimi i produkteve ortopedike - një garanci se efektet pozitive të arritura nga terapitë e tjera vazhdojnë ngulitur.

  Gjithashtu për parandalimin dhe trajtimin e shputë e rrafshët përdoret për Mats masazh. Gunga masazh në mat (lartësi të ndryshme dhe diametër):

 • kontribuojnë në formimin e harqeve të këmbës, duke promovuar receptorët
 • kryej Acupressure zonat e saj refleks
 • forcojnë muskujt dhe ligaments kyçin e këmbës
 • Për trajtimin e deformime kurrizore - çrregullime sjellje - correctors (ose reklenatory) të përdorura. Ata rivendosur ton muskujve, lehtësimin e stresit në pjesët e shpinë kraharorit, sup hedhin dhe të regjistrojë ata në pozitën e drejtë.

  Të parandaluar zhvillimin e deformime kurrizore të ndihmojë gjithashtu dyshekë ortopedik dhe jastëkë.

  Dyshek do të japë më të saktë në aspektin e pozitës fiziologjik të shpinë dhe lehtësimin e tensioneve në muskuj. Fit për të dalluar dyshekë për foshnjat dhe fëmijët deri në tre vjet, fëmijët 3-8 vjet, 8-16. Ata kanë shkallë të ndryshme të ngurtësinë, e bërë nga materiale të qëndrueshme dhe elastike që është e mirë breathable ("frymëmarrje") nuk është i deformuar, ndihmon trupin për të marrë pozicionin e përsosur për t'u çlodhur.

  Pillows formë anatomik ortopedik kërkohet për parandalimin e lakim të qafës së mitrës shpinë (dhe për rehabilitimin pas lëndimeve të rruaza të qafës së mitrës).

  Fëmijët të cilët janë të përfshirë në mënyrë aktive në sport, dhe lëvizur lëndime, ka kufizime për nyje ortopedike (zakonshëm), të cilat ndryshojnë nga madhësia e të rriturve dhe ngurtësi e fiksimit.

  Në dispozicion në:

 • kllapa për gjymtyrët më të ulët (për hip dhe gju, kofshë dhe këmbë të ulët dhe këmbë - të ashtuquajturat "orthoses suedezë")
 • kllapa për gjymtyrëve të sipërme (për gishtat individual, dore, bërryl dhe shpatullën)
 • Holovotrymachi (goma Shangqiu) dhe të ngurtë / orthoses gjysmë-ngurtë të qafës së mitrës
 • Ndarë veçmas zakonshëm hernie, e përdorur për dobësi të barkut muskujve në fëmijët (ato janë përdorur si një ilaç nëse operacioni është i kundërindikuar).

  Ndonjëherë ruan mallra ortopedike për fëmijët e shitura për gjimnastikë topa me të cilën një fëmijë mund të luajnë jo vetëm, por edhe të mësojnë për të ruajtur ekuilibrin tuaj, duke u përpjekur për lëvizje të reja dhe zhvillon, trajnon sistemin vestibular, muskujt dhe ligaments, zhvillon fleksibilitet.

  Duke përmbledhur, mund të themi se ka një gamë mjaft të gjerë të modeleve të produkteve ortopedike për fëmijët e të gjitha moshave, kështu që ju mund të vini deri mundësi që do të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve të sistemit musculoskeletal dhe në mënyrë efektive të saktë gjë e shëmtuar ekzistues. Dhe, e rëndësishmja, të arritur efektin terapeutik të përdorimit të produkteve ortopedike nuk kërkojnë shumë përpjekje, fëmija vetëm duhet të veshin këpucë të veçanta ose korrigjim, fle zgjedhur si duhet në shtrat për të lëvizur hap pas hapi drejt rimëkëmbjes

  Informacion nga artikullin "artikuj ortopedike»