Psitakozës


 • Psitakozës
 • Manifestimet ornitozë
 • Format psitakozës
 • Diagnoza dhe trajtimi i psitakozës
 • Psitakozës Parandalimi

 • Psitakozës

  Psitakozës, ose psitakozës - një infeksion të rrugëve të frymëmarrjes, patogjen
  cila është psittaci Chlamydia (klamidia psittatsi). Chlamydia - një
  mikroorganizmave që jetojnë dhe race në qelizat e njeriut.

  Burimi i infeksionit është të dy pacientët dhe të shëndetshme jashtë
  zogjtë - parrots ose pulë shtëpi në fermë e pulave. Rrallë, infeksion ndodh
  e gjelat, pëllumba, harabela dhe pulëbardha. Zogjtë Klamidia dal si sekret
  nga traktit respirator dhe nga fekaleve.Mund, particles thata cila mund të bjerë
  në traktin respirator.

  Fëmijët janë të infektuar zakonisht nga pulat. Ndotje
  pëllumba urbane është 30 - 80%. Për më tepër, pëllumba, rosa psitakozës mund
  asimptomatik, por ata prodhojnë patogjen në mjedis.

  Termi "psitakozës" është përdorur më shpesh kur burimi i sëmundjes
  Nuk janë zogj që nuk i përkasin familjes së parrots.
  Dhe afat përdorimi "psitakozës"
  nëse burimi ishin parrots. Patogjen ata ndahen. Për psitakozës herë të parë
  është përshkruar në 1876 në pacientët me pneumoni atipike që kishte kontakt
  pacientët me një papagall. Gjatë 1929-1930 në Evropë .. atje epidemi psitakozës që përfshiu
  12 vende, me vdekshmërinë 20-40%.


  Shkaku i sëmundjes shfaq papagall i importuar
  nga Amerika e Jugut.

  Në jetën e përditshme ka raste të infektuar individuale,
  edhe pse mund të jetë i vogël, zakonisht familja, flashes. Ata zhvillojnë shpejt
  (1-2 javë) pas blerjen e një zog të re. Në qoftë se dhoma ishte një zog
  në shtëpi për disa muaj, infeksioni nuk ndodh në të. Infeksioni mund
  të sillen në një ushqim të ri ose të pulave.

  Në mjedisin psittatsi klamidia mund të mbijetojnë 2-3 javë
  në 37 ° C - 32 ditë në një temperaturë më të ulët - edhe më (4-6 ° C
  - Klamidia jetojnë javë në -70 ° C - 2 vjet).

  Kur tharje agjent
  mund të mbijetojnë 5 vjet ose më shumë vret të vluar atë për 5 minuta,
  zgjidhje chloramine dezinfektues (përdorur në shumë spitale) - 3
  orë.

  Grimcat thata e mukusit dhe feces të merrni më me pupla agjent dhe poshtë, përzierje
  me pluhur. Atëherë pluhur ajo hyn në mushkëri (90%), e mbetur 10%
  - Kjo është mekanizëm fekal-orale transmetimit (nga goja).
  Pacientëve ornitozë rrezik për të tjerët nuk janë.


  Manifestimet psitakozës


  Traktin e sipërm respirator zakonisht mungon (nasopharynx,
  fyt), por ndryshimet në bronke shfaqen mjaft herët. Agjent shkaktar është depozituar

  në sipërfaqen e mukozën, atëherë hyn në qelizë, ku ai filloi intensivisht
  shumohen. Pasi qelizat klamidia nakopychatsya, qelizat janë thyer
  dhe agjent hyn në limfatike. Që nga ajo merr limfatike tokom në nyjet limfatike,
  atëherë kanal kraharorit limfatike në gjak. Nuk patogjen mund të jetë
  7-10 ditë. Me patogjen i qarkullimit të gjakut përhapet në organe dhe sisteme të ndryshme
  dhe aty formon një qelizë e mesme. Më së shpeshti ndikon në mëlçi, shpretkë,
  Truri, myocardium.

  Pneumonia me ornitozë gjithmonë primar, që është, kur metodat e tjera të infeksionit
  Sëmundja ndodh pa pneumoni. Kur psitakozës gjithmonë shprehur dehje,

  ajo mund të jetë për shkak të ndikimit të një patogjen, dhe prodhuar nga
  Toksina ato.

  Në ushqimore (nga goja) sëmundje infeksion është atipike: agjent
  penetron epitelin intestinal, por kushtet e jetës për atë atje nuk është shumë e favorshme,
  sepse ajo shumëfishon dhe ndryshime jo shumë të forta në zorrë të ndodh.
  Pasi në gjak, agjent shkakton dehje dhe shkatërrimin e organeve të ndryshme.

  Nëse sistemi imunitar i një personi është i zhvilluar mirë, sëmundja është asimptomatike.
  Spastrim trupin e Klamidia të gjata, rreth 8 vjet, për shkak të gjatë
  klamidia qëndrimi në trup. Në këto raste të zhvilluar format kronike

  psitakozës. Me dobësimin e rikthim të sëmundjes imunitar. Si rezultat i kësaj,
  infeksion kaluara dhe imunitet të përhershme të paqëndrueshme.

  Periudha e inkubacionit varion nga 5 në 30 ditë, zakonisht 10 deri në 12 ditë.


  Format psitakozës

  Forma standarde e psitakozës. Më të psitakozës fillon akut pa simptoma prodromal
  (Kjo është, sëmundja fillon befas pa gjendje e sëmurë paraprak të). Shpesh
  Pacientët raportojnë jo vetëm ditën, por sëmundjet orë. Me rritet ethe
  Temperatura e trupit gjatë dy ditëve të para se të arrijë nivelin maksimal
  (Rreth 39 ° C). Që nga ora e parë vjen dobësi, dobësi.

  Deri në fund të parë
  Rënia ditë i sëmurë në shtrat. Dhimbje koke në rajonin fronto-parietal.
  Dhimbja është zakonisht konstante gjatë kohës rritet, zvogëlohet me kalimin e kohës. Ndryshe nga
  dhimbje koke grip, ajo nuk është e lidhur me lëvizjen e shikimet. Për
  gjysma e pacientëve duken të shpërthyer dhimbje në muskujt e trungut dhe ekstremiteteve.
  Ndryshe nga sëmundje të tjera respiratore rrallë ndodh fyt gërvisht,
  rrufë, dhimbje kur gëlltitjes. Kohëzgjatja e periudhës akute e 10-20 ditëve.

  Shërim të plotë të fuqisë ndodh brenda 2-2,5 muaj.

  Komplikimet mund të shkaktohet nga infeksioni dhe u rrit stratifying agjent.
  Kjo mund të jetë miokardit (pezmatimi i muskulit të zemrës), thrombophlebitis (arsimi

  clots gjakut në venat), hepatiti, purulent otitis (pezmatimi i veshit), pezmatim nervi.

  Në format e rënda të sëmundjes ethe zgjat 3-4 javë

  Format kronike që rrjedhin nga trajtimi jo të duhur të pneumonia ornitoznoy
  (Sulfonamides, penicilinë në këtë sëmundje nuk mund të caktojë); sëmundje
  zgjat nga 3 në 5 vjet, dhe pastaj më kalon, duke lënë xhepat pneumosclerosis
  (Pjesa e indeve të mushkërive është zëvendësuar nga lidhës, ajo nuk është e përfshirë në frymëmarrje)
  subfybrylytet (gjithmonë e mban temperaturën e 37,1 ° C - 37,5 ° C) astenyzatsyyu
  (Dobësi, lodhje). Nëse sëmundja kandidojë pa mushkëri,

  pastaj forma e saj kronike manifestohet si subfybrylytet, dobësi, djersitje
  shuplakat; lëkura bëhet ngjyrë mermeri mund të dridhur gishtat.
  Rritja e mëlçisë dhe shpretkë mjaft të shpeshta.

  Mund të zbulohet eklipset radiologically ndryshme qelizore, shpesh në
  rajonet më të ulëta të mushkërive. Ndryshimet e gjakut pasqyrojnë një proces inflamator:
  ndryshimet në akuza të gjakut, norma sedimentation eritrociteve përshpejtuar.


  Diagnoza dhe trajtimi i psitakozës


  Diagnoza e psitakozës janë bërë bazuar në një analizë të plotë të
  Të dhënat nga kjo sëmundje, që tregojnë kontakt me zogjtë dhe imunitar
  Studimet e gjakut në të cilin të përcaktuar përqendrimet e antitrupave kundër parazitit.


  Foto klinike është e ngjashme me ornitozny pneumoni në Alveolite mushkërive (sëmundje inflamatore e mureve të mushkëror)
  të cilat gjithashtu mund të zhvillojë pas kontaktit me shpendët.

  Trajtimi i këtyre kushteve është mjaft e ndryshme, madje edhe për të thënë
  kundërta diametralisht: me psitakozës nevojë antibiotikë, ndërsa Alveolite - hormonet. Prandaj, është e rëndësishme për diagnozë menjëherë saktë.

  Kushtet e antibiotikëve përshtatur me intraqelizore mësipërm
  Patogjene identifikuar. Kjo drogë antibacterial lehtë të depërtojnë
  muri qelizor dhe për të krijuar përqendrime të larta brendaqelizor. Këto
  përfshijnë macrolides, tetraciklina, fluoroquinolones.

  Duke pasur parasysh varg të karakteristikave të
  aktivitet antimicrobial i macrolides - erythromycin, Spiramycin (rovamitsin), azithromycin
  (Sumamed), Clarithromycin (klatsid), etj - janë konsideruar si drogë e zgjedhjes në
  psitakozës. Kur trajtimin foshnjat, fëmijët dhe macrolides shtatzëna alternativa
  nr.


  Psitakozës Parandalimi

  Parandalimi është Zbatimi psitakozës
  mbajtjen e pulave. Ne duhet të jenë të kujdesshëm kur blejnë një kafshë të re
  mundësisht të blerë atë në tokë dhe kontrolluar të jetë i sigurt se zog
  ishte në karantinë.

  Nëse fëmija juaj gjatë ka mbetet e ulët-grade (37,2-37,7 gradë)
  temperatura, ajo dobësuar modelet shpërbërje janë ndryshime të vogla ose

  ashtuquajturi pneumoni "radikal", është e këshillueshme për të aplikuar për të mushkërive
  ose për të përjashtuar psitakozës infektive sëmundje.

  Informacion nga artikullin "psitakozës (infektimit klamidia) në fëmijët."