Psitakozës simptomat dhe trajtimi


 • Çfarë është psitakozës
 • Simptomet e psitakozës
 • Trajtimi i psitakozës

 • Çfarë është psitakozës

  Psitakozës (e vjetër emri "psitakozës") - një akute infektive
  Sëmundja karakterizohet me dehje e përgjithshme, lezionet
  mushkëritë, sistemin nervor, rrit mëlçisë dhe shpretkë.

  Sëmundja - obligojnë parazit intracellular
  Psittaci Chlamydia, e cila i takon familjes së klamidia. Nga qelizave
  presë funksionet metabolike e këtyre baktereve është minimizuar dhe
  ata janë të vështirë për të identifikuar; ata mund të identifikohen duke infektuar e bardhë
  minj ose embrionet e pulës dhe në kulturat indore. Chlamydia
  inaktivizuar me ngrohje sipër 70 ° C dhe nën

  disinfectants. Në mjedisin mbahen në 3 javë.


  Rruga kryesore e infeksionit - pluhur ajrore dhe ajrore.
  Patogjen zbuluar 140 lloje të zogjve shtëpiake dhe të egra; e fundit
  të dalluar atë nga feces dhe sekrecionet nga pasazhet e hundës. Chlamydia
  për të marrë pupla, pupla, vezë dhe objekte të ndryshme mjedisore.
  Mbani në mend se rëndësinë epidemiologjike të zogjve të ndryshme
  jo të njëjta; natyrisht rezervuar kryesor i patogjen është
  shpend uji dhe zogjtë e rrezikut synanthropic kryesore
  përfaqësojnë pëllumba (i infektuar dhe 50% të popullsisë). Infeksioni me
  kontakt me personin e sëmurë është vërejtur rrallë, si ai thekson


  disa patogjene dhe në trupin e tij e pronave virulent
  ul. Disa autorë sugjerojnë një epidemi të mundshme
  Rreziku i deleve, lopët, macet dhe qentë; identifikuar si spontan
  Disa lloje të brejtësit infektimi.

  Në patogjen njerëzor depërton kryesisht përmes
  membrane mukoze i sistemit respirator (inhalacion i infektuar
  pluhur). Traktin e sipërm respirator me ornitozë dispozicion,
  por në bronkeve, sipas bronchoscopy, janë shprehur
  ndryshimet inflamatore. Në disa pacientëve në gojët e bronke
  ka plug mukusit, pastrimin obturyruet, e cila mund
  të çojë në zhvillimin e atelectasis. Agjent shkaktar shumëfishon në

  epiteliale (shtresa e lartë e lëkurës) qelizat, dhe pastaj në gjak, duke shkaktuar
  zhvillimi i dehje (helmimi), dhe humbjen disa organeve (të mëlçisë,
  shpretkë, myocardium, truri). Njerëzit me një infeksion të mirë të sistemit imunitar
  mund të jetë asimptomatike (formë të quajtur inapparantnaya). Në
  Shumica e pacientëve spastrimit trupin e patogjen ndodh në
  Brenda disa javësh, por ndonjëherë të jetë e mundur për të ruajtur klamidia në
  organizëm për 8 vjet (forma kronike e ornitozë). Kur psitakozës
  Imuniteti i paqëndrueshëm, sëmundje të përsëritura vërejtur pas 1-2
  vit.


  Simptomet e psitakozës

  Periudha e inkubacionit zakonisht zgjat 8-12

  ditë. Psitakozës mund të vazhdojë si në standarde (pnevmonycheskoy) dhe
  në atipike (meninhopnevmoniya, ethe, psitakozës pa dëmit
  mushkëritë) Këto forma të ndryshme ashpërsi. Pnevmonycheskaya formë psitakozës
  fillon me efekte akute të intoksikimit (ethe, të dridhura,
  dhimbje koke, lodhje, mialgjia, etj). Simptomet e sipërme
  traktit respirator janë vërejtur. Në ditët e para ka edhe dëshmi
  mushkërive dhe pleurë. Temperaturën e trupit, në shumicën e pacientëve
  lart 39 ° C.

  Në sfondin e dehje 2-4 ditësh të sëmundjes
  ka shenja të sistemit të frymëmarrjes. Ka kollë,
  të cilat mund të jenë të dyja mukusit thatë dhe i trashë i gëlbazë,

  nganjëherë mucopurulent ose mbuluar me vija me gjak. Gjysma e pacientëve
  karakterizohet nga dhimbje gjoksi, zakonisht therr me thike natyra e lidhur me
  akt i frymëmarrjes. Në të njëjtën kohë ka shenja klinike dhe
  pneumonia, e cila është e lokalizuar kryesisht në skajin e poshtme të mushkërive,
  dhe lob ulët e drejtë është prekur 2 herë më shpesh sesa të majtë. Në
  Në fund të javës 1 në shumicën (70%) pacientë rritje
  mëlçisë dhe shpretkë.

  Shenjat e toksicitetit të rënda mbeten për
  7-10 ditë th e sëmundjes, pastaj ngadalë të fillojë të bjerë; në këtë mënyrë
  ndryshimet në mushkëri dhe në organe të tjera janë të ruajtura. Temperaturën e trupit
  ul zakonisht politikisht, por pas ndjenja të sëmurë

  kohë të gjatë jo normal. Në forma të moderuara dhe të rënda të psitakozës tërësisht i
  Shërim ndodh vetëm në 2-2,5 muaj.

  Format kronike të psitakozës në vitet e fundit janë të rralla.

  Komplikimet me psitakozës mund të jetë për shkak si klamidia dhe
  u rrit stratifying infeksion sekondar. Më të rrezikshme janë
  miokardit dhe thrombophlebitis me pulmonare pasuese
  arterie. Diagnoza është e bazuar në të dhënat e klinike temë
  Supozimet epidemiologjike.


  Trajtimi i psitakozës

  Cakto tetracycline nga 0,4-0,5 g 4 herë në ditë
  5-7 ditë temperatura e trupit normale. Në intolerancës
  tetracycline, dhe trajtimi i fëmijëve nën 10 vjeç dhe shtatzënë

  Gratë përshkruar erythromycin 0,25 g 4 herë në ditë për 5-10 ditë pas normalizimit të temperaturës trupore.

  Parandalimi është parandalimi dhe trajtimi i psitakozës në
  pulave.

  Informacion nga neni "psitakozës".