Optimistët nuk vuajnë nga ulcera


 • Stomak - një tregues i stresit
 • Sëmundje të rinj dhe aktiv
 • Identifikimi kohë!
 • Zgjidhni supave dhe qull
 • Mbrojtja kundër agresionit
 • Harrojeni për sëmundjen përgjithmonë!
 • Cili është ndryshimi?
 • Ushqyerit në akute
 • Stomak - një tregues i stresit

  Shprehja "të gjitha sëmundjet e nervave" është më i mirë identifikon shkaqet e ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë. Është vërtetuar se njerëzit të qetë dhe të balancuara pothuajse nuk vuajnë nga një ulçerë. Sigurisht, ka shumë faktorë të tjerë që shkaktojnë sëmundjen, por ata janë zakonisht të vogla. Kjo është "mjeshtër" ulçerë krijon kushte të favorshme për zhvillimin e inflamacion dhe ulceration e ulcerat mukozës ardhshme gastrike dhe duodenale.

  Para së gjithash, qëndrimi i tij në jetë. A ka një mënyrë për të dalë?
  Mekanizmi i ulcera peptike fillon sistemin nervor. Në mënyrë tipike, subjekt i zymtë që është në stres të vazhdueshëm dhe nuk mund të marrë së bashku me të as veten e tyre ose me botën e jashtme, ka një shans shumë më të mirë për të marrë ulcerat se optimist gëzuar jeta e të cilit është larg nga të përsosur.

  Parë përgjigjet stresit të traktit gastrointestinal.
  Ajo duhet të jetë nervor - dhe stomak dhimbje, apo më keq, para se të provimeve apo Takimi i detyruar ka drejtuar çdo pesë minuta në tualet. Reagimet fiziologjike që ndodhin në trup gjatë stresit të lidhur me lirimin e adrenalin, e cila constricts enët e gjakut.


  Prekur kryesisht mucous, si vazospazmës qarkullim vështirësoi. Si pasojë, qelizat mukozale fuqi.

  Gradualisht, qelizat e stomakut (ose duodenum) pjesërisht atrofi dhe vdes, dhe në vend të tyre është formuar ulçerë. Nëse e majta ulçerë patrajtuar, inflamacion shtrihet në shtresat e thella të mukozës, anijeve të ekspozuar. Mund të rezultojë në gjakderdhje ulcerat apo edhe pushim - formimin e vrimë në murin e stomakut apo duodenum. Ulçerë nevojë për të diagnostikuar dhe të trajtuar.

  Sëmundje të rinj dhe aktiv

  Gjithashtu përmban sistemin nervor të marrëdhënieve të njeriut me jetën dhe aftësinë e tij për të reaguar ndaj stresit, ka shumë faktorë të tjerë që rrisin shanset e duke u bërë një viktimë e ulcera peptike.

  Age. Ulçerë - infeksion i njeriut në moshë pune (25-40 vjet). Ulçera duodenale shpesh ndodh midis moshës 20-30 vjet, ulçerë stomakut - zakonisht pas 35 vjetësh.
  Predispozicion Kushtetuese. Ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale shpesh ndodh tek njerëzit i gjatë dhe asthenic, tonkokostnyh fizikun e temperamentin nevrik. Por veçantitë e fizikun nuk do të luajë një rol udhëheqës, si në sensibilitet sëmundje rritet vetëm në bashkimin e faktorëve të kundërt.
  Kequshqyerja. Mukoza membranës i stomakut nuk ka si shumë erëza, kosi dhe peresolenu ushqim dhe fibra shumë papërpunuar.

  Lidhur me fibër Duhet të theksohet se kjo është jetike dhe për të hequr atë nga dietë absolutisht nuk mund të, përveç gjatë acarimit të sëmundjes peptike ulçerë (fibër do të irritojë mukozën përflakur). Me qëllim të keq të gjitha extractives me një përqendrim të lartë të proteinave, enzimave dhe kafeinë, leng mishi, kafe, çaj të fortë dhe çokollatë. Alkooli dhe duhani krejtësisht e papranueshme!
  Mjekim i pakontrolluar. Ulçerë shpesh provokuar të ashtuquajturat drogë jo-steroidal anti-inflamator. Ky është një grup mjaft i madh i drogave - ata e marrin në sëmundje të ndryshme inflamatore. Në këtë rast, mbikëqyrje mjekësore është e nevojshme, që nga mjet mund të shpejt të shkaktojnë zhvillimin e sëmundjes peptike ulçerë, dhe fjalë për fjalë nga blu.


  Bakteret. Kohët e fundit, shkencëtarët kanë identifikuar një bakter Helicobacter pylori, e cila është gjetur në mukozën e stomakut dhe duodenum në 80% të rasteve të ulcera peptike. Aktualisht, mjedis mjekësor ka konsensus nëse ky bakter është ulcerat shkaktojnë rrënjë ose një rol dytësor. Studim vazhdon, por shumica e ekspertëve janë të prirur të besojnë se roli i baktereve në zhvillimin e peptike ulçerë krye, por jo vendimtar.

  Identifikimi kohë!

  Ulçerë peptike diagnostikuar ankesa. Një raste tepër të rralla ku ka një murtajë e papritur - zakonisht disa siklet atje gjatë para ulçerë zhvillon.

  Gastrit erozive (inflamacion i stomakut) ose duodenitis (inflamacion i duodenum) mund të shërohet, dhe ata kurrë nuk e zhvillojnë në ulcerat. Për ta për të diagnostikuar, duhet të shkoni te mjeku në ndjenjat e para të pakëndshme ose e dhimbshme.

  Ulcerat Tradicionale ankesa, dhimbje mjaft e fortë, ndonjëherë të mprehtë dhe depërtues në rajon epigastrike, në kuadratin e djathtë e sipërme. Zakonisht atje me stomak bosh dhe natën, nganjëherë 40-60 minuta pas ngrënies ose gjatë natës. Shfaqja pacient i zbehtë, ai përgjithësisht ndjehet keq, ndihet i dobët. Shpesh pacienti apatike, ajo ulur ndjeshëm interesin e përgjithshëm në jetë, nuk ka oreks.

  Për të konfirmuar diagnozën e bërë fibroezofagogastroduodenoscopy (FEHDS) ose X-rrezet që janë përdorur rrallë. Pije pacienti barium, atëherë ai bën të X-ray, pamja është e qartë gjendja e dukshme të mukozës. Kur FEHDS (kjo është studim shumë i saktë) është futur në tub stomak, duke përdorur mjekun fybrohastroskopa menjëherë e sheh barkun mucous ose duodenum. Në të njëjtën kohë ju mund të marrë një analizë biopsi në Helicobacter.

  Pas u shfaqur numrin FEHDS e rasteve është rritur në mënyrë dramatike, duke sugjeruar se ulçerë më herët shpesh thjesht nuk diagnostikuar. Njeri ka jetuar me ulcera dhe ishte i sigurt se ai kishte më gastrit, gjakderdhje stomakut dhe bubullima e papritur mund të jetë blu.

  Në gjakderdhje stomakut apo "llum kafeje të vjella" pacienti menjëherë të vepruar - një murtajë kërcënon jetën e pacientit, sepse hapi tjetër është një zbulim i madh stomak.


  Zgjidhni supave dhe qull

  Pasi diagnoza e "vendosjes" konfirmoi, pacienti caktuar i parë dietë - i ashtuquajtur tryezë № 1. I tërë ushqimi përdoret i zier vetëm, parboiled dhe formë i lënë pas dore. Kjo supave mucous drithëra, pureed bollgur, krisur bardhë. Brenda një ose dy javësh një person ha ekskluzivisht broths mukoze, pastaj të zgjeruar dietë. Pas kurs përmirësim numër tabelë përshkruar 5: ziera dhe steamed enët, mungesa e plotë e stimujve dhe extractives, por ushqimi nuk është peretyrayetsya.

  Të gjitha perimet duhet të konsumohen të ziera. Mish, peshk, vezë - si burim kryesor i proteinave - janë jetike sepse ushqime proteinike ndihmon trupin të shërohet. Kjo menu është mjaft i butë, për shembull, kufizimet alergjike diete shumë më të rrepta. Dietat e tilla ndjekur për vite, derisa të ulcerat plota zarubtsevaniya. Dhe, edhe atëherë tendencë për rikthim i ruajtur si tabu imponuar ndonjëherë mbi substancat nxjerrëse dhe irrituese, dhe droga nonsteroidal anti-inflamator.


  Mbrojtja kundër agresionit

  Në rast të një Ulçera në stomak rolin e luajtur nga dy pika kryesore: rritur faktorët agresive dhe dobësimin e funksioneve mbrojtëse.


  Stomaku sekreton mukus - ajo mbron mukozën nga efektet e dëmshme të pepsinë dhe acidit klorhidrik të nevojshme për tretje. Përveç kësaj, për të neutralizuar mjedisin acid të mukozës stomak prodhimin livadhet pak. Kur mbrojtja ulçerë dobëson ose zhduket krejt, dhe faktorë agresive (acid klorhidrik, pepsinë, Helicobacter, spazma vaskulare) shumëfishon efektin e saj.

  Prandaj, në mënyrë për të kuruar ulçerë, është e nevojshme që të dobësojnë agresionit dhe për të forcuar mbrojtjen. Përveç dietë, të përshkruesit pacientit për të reduktuar aciditetit. Shumë prej tyre janë të angazhuar në vetë-trajtimin dhe sode pijshëm - ai jep efekt të shpejtë, por mashtruese, duke shkaktuar indet edhe më të madh humbjen e mukozën e stomakut dhe ulcerat duodenale.

  Droga moderne për të trajtuar ulcerat jo vetëm të reduktuar aciditetin e stomakut - ata punojnë në nivel qelizor, e cila prodhon acid klorhidrik. Intensiteti i rrjedhës së pikave të acidit, bie edhe nivelin e joneve të natriumit në lëng stomakut. Agjentët e veçanta antibacterial për të luftuar Helicobacter pylori. Nëse kjo është një Ulçera duodenale, përshkruajnë një mjet për të ulur agresioni alokuar biliare.


  Harrojeni për sëmundjen përgjithmonë!

  Peptike sëmundje është e shërueshme. Për t'u bërë një ulcerat peng, paraqitja e siklet në traktin gastrointestinal duhet të shkoni te mjeku dhe të japin provimin e duhur.

  Nëse diagnoza është bërë dhe ulçerë trajtohen (duke përfshirë medikamente komplekse dhe dieta të veçanta të tërë), pas një kohë ajo Rumen dhe nuk u kthye kurrë. Por me një kusht: në qoftë se ju jeni të ndjekur nga rimëkëmbjen e rekomandimeve të ofruara nga mjeku. Para së gjithash, ne duhet të ndryshojë rrugën e jetës dhe qëndrimin e tyre në të. Por Pranojnë atë, mbulimin e kostove!


  Cili është ndryshimi?

  Ulcerat e stomakut dhe duodenum janë shumë të ngjashme. Në të dyja rastet, ky inflamacion dhe shkatërrimin e integritetit të mukozës të organit të prekur. Por ka dallime në ndjesi. Dhimbje duodenale ulçerë zakonisht shumë i fortë.

  Kjo shpesh ndodh me stomak bosh ose, përmes 1,5-3 orë pas ngrënies dhe gjatë natës ose herët në mëngjes dhe shkon pas një vakt ose alkaline ujit mineral. Një stomakut ulçerë vakt apo oschelachivayuschih mjete, anasjelltas, rrit dhimbje. Më shpesh sesa Ulçera duodenale, pacientët ndonjëherë përzier dhe të vjella.

  E RËNDËSISHME
  Nëse vjella "llum kafeje" ose gjak menjëherë telefononi ambulancën dhe mbërritjen e saj në mënyra anësore të pacientit dhe nuk e le të shkojë. Në rajonin e stomakut vënë pako akulli. Nuk pi në çdo rast jo!
  Ata që nuk më pëlqen drogë
  • supë patate peeled, ikjen.

  Supë të ngrohtë Merrni gjysmë filxhan 3 herë në ditë para ushqimit.
  • 2 tbsp. lugë të thata rrënjë jamball zaley 0,5 litra ujë të vluar, vlim për 10 minuta në ngrohje të ulët, insistojnë rreth 2 orë. Merrni? filxhan 3 herë në ditë.
  • Brenda 20 ditëve tri herë në ditë për një orë para ngrënies Merrni 40-60 pika të 20 për qind tretësirë ​​Propolisi.
  • 3 tbsp. lugë çaji thata grimcuar lë gjethe delli zaley 0,5 litra ujë të ftohtë, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për 10 minuta. Insistojnë orë të pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.
  • 1 tbsp. një lugë mjaltë të tretur në një gotë të ngrohtë zier me ujë dhe pini gjysmë ore para ngrënies ose 3 orë pasi të hahet.


  E RËNDËSISHME
  Jo shumë kohë më parë u mendua se ulcers qumësht të dobishme. Mjekët modernë nuk e rekomandojmë yazvennykam ha këtë produkt, sepse ajo rrit aciditetin e stomakut lëng madje plotësisht njerëz të shëndetshëm.


  Ushqyerit në akute

  Dietë ditore duhet të përmbajë supave mukoze drithëra me vaj, bollgur lëngshme pureed, vezë të fërguara (2-3 herë në ditë) apo në formën e omelettes avull, sufle me avull me varieteteve të ulët-yndyrë e peshkut dhe mish, gjalpë ose vaj ulliri, krem, pelte kokrra të kuqe dhe fruta (të thartë), karrota dhe lëngje frutash, hips supë, çaj i dobët. Salt duhet të kufizohet në 5-8 g në ditë, pini jo më shumë se 1,5 litra ujë.

  Përveç kësaj përshkruajnë vitamina A, C, B (B1, B2, PP). Ushqim duhet të merret çdo 2-3 orë.