Opisthorchiasis simptomat dhe trajtimi


 • Çfarë opisthorchiasis
 • Simptomat opisthorchiasis
 • Si është trajtimi Opisthorchiasis

 • Çfarë opisthorchiasis

  Opisthorchiasis - helmintiasis që ndikon në kanalet biliare
  mëlçisë, tëmthit dhe gypit pankreatik. I ndryshëm
  gjatë Sigurisht, ndodh me acarimin shpeshta dhe promovon
  për kancerin e mëlçisë dhe pankreasit.

  Agjentet Opisthorchiasis dy lloje të trematodes: pikë për shans cat
  dhe pikë për shans siberian. Dvuustka ka një trup të sheshtë, fund para
  Trupi Oral ventuzë është në prag te tremujorët e parë dhe të dytë
  Trupi barkut. Vezë janë të verdhë i zbehtë. Në fazën e pubertetit
  parazit në kanalet kombëtare dhe extrahepatic biliare, tëmthit

  fshikëzës, kanalet pankreatike njeri, macet, qentë, dhelpra,
  dhelpra dhe mishngrënësit e tjerë. Host Intermediate
  nematod është një gill gojë ujërave të ëmbla. Plotësues
  Pronarët janë peshk krap familje, ide, dace, chebak, buburrec
  Evropian, buburrec, tench, Scardinius, krapi, lloj krapi.


  Burimet pushtim (infeksion) janë të infektuar njerëzit, vendas dhe të egra
  mishngrënësit. Dal nga feçe e vezë krimb zorrësh në
  lëshuar në kërmijve ujërave të ëmbla prekje molusqeve. Në
  fundit është zhvillimi i riprodhimit larvave dhe aseksual
  Gjeneratat opistorhisov ndërprerjen qasje në ujë të ketë


  larvat bisht - tserkaryev. Cercariae aktive depërtojnë në peshk krap
  dhe intsistiruyutsya në indin nënlëkuror tyre dhe muskujve, duke u bërë
  metatserkaryy. Infeksioni i njerëzve dhe gjitarëve është
  duke ngrënë të papërpunuara (shkrirë, të ngrira), nuk
  kalcinuar dhe i kripur pak peshk me metatserkariyami krimb zorrësh.

  Larvat e parazitit, të vijnë nga peshku ngrënë në zorrë të njeriut,
  thyer membranave përreth tyre dhe të hyjnë të mëlçisë, fshikëz vrer
  dhe pankreasit, ku pas 2 javësh dhe të arrijnë pjekurinë seksuale
  një muaj më vonë fillojnë të vë vezë. Opistorhisy plagosë mucous
  cipë e pankreatik dhe biliare kanalet, pengon rrjedhjen

  vreri, të nxitur zhvillimin e neoplazmat cistike dhe zgjerimet
  mëlçisë. Ata kanë një efekt toksik, të nxitur allergization
  trup.


  Simptomat opisthorchiasis

  Simptomat dhe mbi: inkubacion periudhë zgjat 2-4 javë. Në
  Periudha e hershme përfshijnë: ethe, dhimbje të muskujve dhe
  të përbashkët dhimbje, të vjella, diarre, dhimbje dhe zgjerimi i mëlçisë, nganjëherë
  rritet dhe shpretkë, skuqje alergjik të lëkurës. Në fund
  nën ankesat më të shpeshta të dhimbjes në rajon epigastrike dhe e drejtë
  kitara, e cila i jep mbrapa dhe nganjëherë në kuadrantin e majtë e sipërme. Shpesh dhimbje
  keqësuar si sulmet e dhimbje barku në tëmth. Shpesh ka

  marramendje, dhimbje koke, dispepsia (të përzier,
  humbje e oreksit, intoleranca ndaj ushqimeve yndyrore). Disa pacientë
  ankohen për pagjumësi, swings shpeshta humor, rritur
  nervozizëm.
  Temperatura e trupit rritur pak ose
  normal. Mëlçisë është zgjeruar shpesh dhe vulosur. Opisthorchiasis mund
  ndodhin në shuaj (malosymptomnoy) formë.

  Komplikimet: kolangiti purulent (inflamacion i kanalet biliare)
  hendekut kistike kanalet Dilated biliare me zhvillimin e mëvonshëm
  peritonit bile, pancreatitis akute (inflamacion të pankreasit
  kanceri), kanceri i mëlçisë.


  Si është trajtimi Opisthorchiasis

  Një terapi e përdorur protyvohelmyntni kombinuara

  fondet, cholagogue, enzimat, mjetet
  ndikuar ton dhe lëvizshmëri të traktit gastrointestinal.

  Pacienti ishte caktuar dietë. Ushqimi i shpeshtë dhe i pjesshëm (të vogla
  ushqime pjesë), është e rekomandueshme të ulët-yndyrë, fruta të freskëta dhe perime, të ulët-yndyrë
  djathë; seasonings djegëse dhe ushqime të skuqura duhet të përjashtojë, kufi
  ëmbëlsirat. Për largimin e toksinave nga trupi i rekomanduar plentiful
  pini.

  Aktualisht, mënyra e vetme për terapi specifike
  Opisthorchiasis është praziquantel (Biltritsid). Drogës është marrë në
  një dozë ditore prej 40-75 mg në 1 kg të trupit zgjedhur në 2 - 3 orësh
  (Marrë në intervale prej 6 orë në një ditë).

  Pas 3-6 muaj pas trajtimit është monitorimin e efektivitetit të
  Kimioterapia - përsëritet hulumtim fekal dhe duodenale
  Përmbajtja.

  Qëllimi droga choleretic është e nevojshme në mënyrë që të
  nahromadzhuyuchys në praziquantel traktit biliar lëshuar lehtësisht në zorrë
  me opistorhisami paralizuar. Për këtë qëllim, të emërojë një të tillë
  droga: Alohol, holahohum, Holosas, Hofitol.

  Për të rivendosur drogë dëmtuar funksion të mëlçisë përdoren me
  Grupi hepatoprotectors: Essentiale H Gepabene, Heparsil, Darsyl,
  Legalon, Silehon, Kars.

  Informacion nga artikullin "Opisthorchiasis."